Hlavní navigace

Názor ke článku Válka o kopírovací monopol od vty - [76] Vše je v souladu co jsem psal v...

 • 16. 2. 2012 2:20

  vty (neregistrovaný)

  [76]
  Vše je v souladu co jsem psal v [72] až na 1)

  Čistě nekomerční sdílení na internetu je imho problém zajistit.
  Dnešní file downloady přes webová úložiště žijí z konektivity tzn. plateb od poskytovatelů konektivity a zčásti z reklam a plateb uživatelů za rychlejší download. Ale to už je imho komerční sdílení díla, protože z něj má někdo jiný než držitel autorských práv či oprávněný uživatel zisk.
  Nelze argumentovat, že tento zisk nerealizuje uploader, ale někdo jiný, protože jinak by tento byznys webových úložišť byl ztrátový.

  Ani torrenty nebudou vyjímkou poněvadž potřebujete web frontendy s prohledáváním obsahu velkého množství torrentů např. piratebay. Bez toho je to pro sdílení pouze pro úzké skupinky lidí. A na těchto vyhledávacích webech bude zase někdo vydělávat a bude za ně právně zodpovědný viz. zmiňované piratebay.
  Torrenty mají tu nevýhodu pro BFU, že se musí čekat na stažení obecně delší dobu než z webových úložišť a jakmile chce něco staršího tak už to mnozí sdíleči nemají v klientovi a je to velmi těžko stáhnutelné. Tzn. menší garance stáhnutí.
  A jakmile tyto frontendy půjde právně vyřadit ze hry, tak se to i stane/stalo.

  Dle mého názoru by mělo šanci pro obě strany, když po dobu hájení (pro generování návratnosti investic a zisku z díla) bude jakékoliv veřejné šíření tj. vystavení díla na internetu byť jeho oprávněným uživatelem za hranicí zákona a tudíž pro uploadera postihnutelné. Samozřejmě se zachováním práva oprávněného uživatele na pořízení zálohy/kopie, ale pouze pro vlastní potřebu, nesmí ji ovšem vystavit/zpřís­tupnit na Internetu.