Hlavní navigace

Názor ke článku Google Chrome OS, zabiják Windows. od firebird - [9] Ne, není to to samé. Alespoň za...

  • 26. 11. 2009 16:23

    firebird (neregistrovaný) 85.207.115.---

    [9] Ne, není to to samé. Alespoň za mých mladých let byl terminál pouhé periferní zařízení (obrazovka s klávesnicí) vzdáleného počítače. Nevšiml jsem si, že by se mezitím něco změnilo. Když už chcete s něčím srovnávat, tak třeba s nějakým systémem vzdálené plochy.

    Ohledně browseru nejde dnes už ani tak o aplikaci, jako spíš o prostředí ve kterém jiné aplikace běží (pomineme-li prosté zobrazování statických stránek bez javascriptu). Takže redukce prostředí na browser je spíše povýšení browseru na desktopové prostředí jako je třeba GNOME nebo KDE. Když navíc vezmeme v potaz možnosti zapouzdření renderovacích jader (IE, Webkit atd.) do nativních aplikací, nebo naopak přesah webových "pluginů" do dosktopu (Adobe AIR, Silverlight 3.0), tak se rozdíl mezi nativními aplikacemi na desktopu a webovými aplikacemi začal stírat už dávno.

    Pokud jde o názvosloví, tak "terminál" je zařízení, kdežto Chrome OS je operační systém. Také neříkáte svým Windows, Linuxu, FreeBSD apod. PeCko. Jen u uživatelů Maců se to stírá :-)