Hlavní navigace

Názor ke článku Stiahneš mi hudbu? Prosím prosím... od Miloslav Ponkrác - [58] No mluvíte o sdílení a kradení ve...

 • 25. 7. 2008 16:53

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [58] No mluvíte o sdílení a kradení ve velkém, což je na Vás trochu moc. A OSA je právě o kradení a okrádání ve velkém, v obrovských číslech. OSA by možná nebyl takový problém, kdyby alespoň OSA držela zobák, byla v tichu, ale ona se navíc ozývá jakožto rádobymorální autorita, která apeluje nekraďte. A to už je pro spoustu lidí opravdu moc. Když to přeženu je to stejné, jako kdyby hromadný vrah, který vám právě vyvraždil rodinu, všem vyprávěl, že vraždit je špatné a to on nikdy nedělá a on je vzor mírumilovnosti.

  Problém je, že každý cítí, že apelace na "nekradení duševního vlastnictví" nemají nic společního s útou k duševnímu vlastnictví, ale prostě přichází od organizací, které si potřebují více nahrabat. A že jsme ve velmi nerovném postavení. Máme platit, ale postupně jsou nám ubírána práva. Policie je zatěžována takovým množstvím žalob od "nelegálních uživatelů duševního vlastnictví" (od zmíněných organizací jako je BSA, RIAA a ekvivalentů), že v mnoha státech světa zkrátka vláda rozhodla, že přestane tyto případy běžně vyšetřovat a velmi zvýšila laťku na hranici důkazů, při kterých se začně případem zabývat. Tresty za nelegální sdílení jsou už pomalu vyšší, než za vraždu, a pokud ne, k tomu cílí se mílovými kroky přibližujeme.

  A já jakožto uživatel mám čím dál menší práva. Nemám už ani právo si ripnout z CD písničku, kterou jsem si koupil, pokud je tam ochrana - a pokud to udělám, jde o trestný čin. Pokud si koupím sw, nemám ani sebemenší záruky na jeho funkčnost, výrobce za nic neruší. Výrobci sw i hudby a filmů prošpikovávají svá díla čím dál většími ochranami, které velmi ztrpčují život legálním uživatelům. Vám to přijde správné?

  Problém je, že je to boj, kde už není moc času ho morálně vyhrát. Sdílení a nelegální aktivity se tvrdě zjednodušují - velikost úložných médií roste, rychlost linek roste. A na druhé straně aktivity OSY, firem, hudebních vydavatelství, které prostě ztrpčují život legálním uživatelům do takové míry, že spousta lidí, i kteří doteď kupovali legální věci, už je nechtějí. Dnes když už jdete do kina, tak si vyslechnete, jaký jste zloděj, když si koupím legální DVD, tak se dozvím, jak nesmím krást. Atd.. Velmi brzy to přejde do bodu, kdy už firmy nebudou mít v ruce nic čím by přesvědčili, aby lidé si vážili duševního vlastnictví. Morálka lidí a morální cítění dávno padne, protože druhá strana nejednala čistě a naučila druhou stranu protitahům. A sdílení bude tak primitivní (jako že už je, ale třeba pro HD filmy stále ještě je prostor napravit situaci, protože přeci jen po internetu to ještě není ono). Není moc času to napravit. A obě strany jednají špatně - jedna s podporou zákona, a druhá proti němu.