Hlavní navigace

Názor ke článku Znovu mi Wesnoth učaril... od D.A.Tiger - [6] S tím Wine máte do jisté míry pravdu,...

 • 4. 5. 2009 11:33

  D.A.Tiger (neregistrovaný)

  [6]
  S tím Wine máte do jisté míry pravdu, ale nelze to brát jako pravidlo. Podařilo se mi zprovoznit Soul Reaver 2 (Legacy of Kain) někde pod verzi 0.9.XX, ale od té doby už ne (aktuálně mám verzi 1.1.12). A např. AVP (1 i 2 + data-disk) mi jede v poho odjakživa (a to preferuji karty od NVidie). Ono problémem je u Wine strašná závislost na systému, jeho zdrojích a na hardware. A ty jsou bohužel na tolik variabilní a subtilní, že je nelze v celku postihnout. :( . Přemýšlel jsem už o nějaké testovací utilitce, ale zatím mě nic smysluplného nenapadá.

  S tím preferováním C# a .NET technologii pro přemostění platformních závislostí bych byl vcelku opatrný. V Linuxu jistá podpora je (mono) a lze jej rozchodit i ve Wine, ale není podle mě řešení vytvořit jazyk vysoké úrovně a k němu složitý framework a všem nařídit, že toto zrovna musí používat. Asi by to nedělalo dobrotu a mimo přemostění platformních rozdílu by jste si zanesl do druhého systému i chyby a vlastnosti o které asi nestojíte. nehledě na to, že MS nikdy .NET Framework nekoncipovali jako multiplatformní (možná, že zakrývá rozdíly mezi jednotlivými typy a verzemi samotných Windows). V Linuxu/Unixu (jiných os) nemusí vůbec sednout, protože byl navrhován pro Widle a z hlediska technologii a filozofie Windows - a to může být potencionální zdroj závažných problémů...

  Ono (např.) v C++ se dá také pracovat multiplatformně. A není to ani zdaleka tak složité, jak se někteří snaží vykládat. Jen to chce znát cílové platformy a dodržovat v daném projektu určitá pravidla. To je myslím na tom to nejtěžší.

  Jinak souhlasím s tím, že toto by se mělo řešit (a určitě by řešitelné bylo) na úrovni systému. Ale bohužel, vidíte sám, jak to vypadá u wine. Když implementují nějakou funkci z Widlí tak z dobrých 70% defacto hádají co to všechno dělá a něčem všem je to závislé. Jinými slovy : Šlo by to, bylo by to dobré a řekl bych, že i užitečné a však v praxi to asi moc zrealizovat nepůjde.