Hlavní navigace

Názor ke článku Keď sa podvodník (UnderWasserMan) bráni podvodom... od Non_E - § 40 odst. 4 zák. 40/1964 ZZ: Písomná...

  • 17. 11. 2009 10:43

    Non_E (neregistrovaný)

    § 40 odst. 4 zák. 40/1964 ZZ: Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.

    Písemná forma fakultativní volby práva podle Obchodního zákoníku tedy byla zachována, protože formulář na webu zachycuje obsah právního úkonu a je možné určit osobu, která jej učinila. To, že jde někam napsat nepravdivé údaje je sice pravda, ale to by pak nebylo možné nakupovat ani přes e-shop.

    Doufám, že se zákazníkům těchto pochybných obchodů podaří ze závazků vyvléci. V prvé řadě je to ale hloupost každého poškozených, stejně jako když důchodci nakupují super nádobí nebo vysavače případně lidi podepisují 2 leté smlouvy pouličním dealerům telefonních operátorů. Formulář na webu tak, jak je dnes k dispozici, jasně odkazuje na všeobecné obchodní podmínky, ze kterých vyplývá, že služba je placená. Výše ceny je na druhou stranu pod tlačítkem k registraci a je šedým malým písmem. Takové písmo ale má i zbytek textů kolem.