Hlavní navigace

Názor ke článku Fedora je najrozšírenejšia, alebo nie? od Shadow - Předně, zdá se mi poměrně nesmyslné v tomto...

 • 24. 11. 2008 20:20

  Shadow (neregistrovaný)

  Předně, zdá se mi poměrně nesmyslné v tomto kontextu distribuce dělit na RPM a non-RPM. Ale dobře, vezmu to v potaz.

  >Akú RPM distribúciu by ste vybrali pre nový počítač?

  A ten nový počítač bude sloužit k čemu (a komu)? Na server bych dal z uvedených CentOS, ze všech distribucí by to byl pravděpodobně Debian, i když záleží na tom, co za server by to bylo. Na svém desktopu používám ke své spokojenosti Arch Linux, na pracovním Ubuntu, z RPM distribucí bych bral asi PC Linux OS kvůli rolling updates, možná bych ještě zvážil Mandrivu, se kterou jsem začínal (i když tehdy to byl Mandrake Linux...).

  >Považujete Fedoru za vhodnú distribúciu pre začiatočníkov?

  Pro začátečníka, který má chuť, čas a schopnost se učit pracovat s Linuxem, klidně. Pro začátečníka ve smyslu BFU ani náhodou. Respektive, v tom případě bych spíše doporučil stejnou distribuci, kterou používá nějaký jeho "kamarád linuxák". Pro ty, co "kamaráda linuxáka" nemají, bych to na Fedoru neviděl, spíše Ubuntu, Mandrivu, PC Linux OS, OpenSUSE.

  >Z týchto dvoch uvedených je podľa Vás rozšírenejšia distribúcia

  Na serverech by to mohla být Fedora, na desktopech Ubuntu. Ale to je samozřejmě pouze můj osobní odhad. Pro realističtější čísla bych se podíval na výsledky ankety o distribuci roku na ABC Linuxu. Zkusit byste mohl i Linux Counter, popřípadě distrowatch.com (i když tam je vypovídací hodnota pořadí distribucí IMHO poměrně sporná)

  [2]: "nemám pocit, že by někde někdo tvrdil, že Fedora je nejrozšířenější"

  Ani já nemám pocit, že by tohle někdy někde zaznělo. Také bych rád viděl nějaký link.