Hlavní navigace

Názor ke článku Android potrebuje len dobrého právnika. Alebo nie? od Jaroslav Hájek - IMHO už dnes čím dál méně lidí opravdu...

 • 14. 7. 2011 18:01

  Jaroslav Hájek (neregistrovaný) 74.125.57.---

  IMHO už dnes čím dál méně lidí opravdu věří tomu, že patenty (a zvláště ty US) nějak prospívají rozvoji. Věřím tomu, že nejen tady u Google, ale i u Microsoftu. Ostatně, dnešní situace kdy jeden průlomový výrobek typu iPhone pokrývá stovka patentů z nichž každý má deste obecných nároků je diametrálně odlišná od doby, kdy byl koncem 18. století v USA udělen první patent.
  Nejde jen o prior art research, který je tím dražší čím důkladněji ho děláte, ale primárně představa, že o tom, zda daný vynález (ve skutečnosti dílčí část) je nebo není inovativní, rozhodne nějaký úředník z kanceláře, je v dnešní době směšná - byť by to byl skvělý odborník, ale nevěřím že US státní administrativa platí tak dobře.
  Patenty spějí (podle některých už dávno dospěly) k osudu společnému i jiným státním regulacím - firmy se na nich snaží vydělat, složitost narůstá, a nakonec zůstane neprůhledný moloch žijící vlastním životem, přičemž plnění původního účelu regulace (zde podpora vývoje) je přinejmenším diskutabilní.
  V polovině minulé dekády, kdy se US firmy pokoušely protlačit změnu Evropských patentů po vzoru US, byl typický argument "US ekonomika je nejlepší, takže ty jejich patenty asi mají něco do sebe". Řekněte to teď a lidé se budou tvářit rozpačitě. Řekněte to za deset let a lidé si pravděpodobně budou ťukat na čelo.
  Skutečnost, že se M$ snaží na patentech vydělat, vidím jako relativně normální kapitalistické trvání, i když přátele si tím samozřejmě nezíská.
  Firmy jako Google mají k patentům vlažnější vztah, ale pochopitelně nejde jen o morálku ve stylu "don't be evil", na rozdíl od MS většina skutečného know-how Google funguje bezpečně za firewally uvnitř firmy. Patenty na opičárny jako GUI vám pak akorát přidělávají starosti.

  Jo, a můj názor samozřejmě nemá nic společného s názorem firmy Google.