Hlavní navigace

Názor ke článku Aký má byť systém pre začiatočníkov? od Lukas - Někdy i když je uživatel spokojený s Linuxovou...

  • 16. 12. 2008 21:05

    Lukas (neregistrovaný)

    Někdy i když je uživatel spokojený s Linuxovou distribucí, tak se stane že přijde jeho rádoby Guru kamarád s nějakým trapným prográmkem, kterej tam chce nainstalovat. Zapne PC a čumí.... Co to tady máš? co to je, to je Linux!?? To je na hovno, kdo ti to tam dal,to byl debil a prásk hodí tam XP a ještě rozm*dá co může!!! I tak to občas může skončit.
    Další hodně pádnej argument pro BFU, na změnu k Windowsům je Skype a webkamera. To mi udelali dva lidi. Chtěli komp jen na net a běžnou BFU práci.Používám OpenSuse, tak jsem jim ho instnul. U jednoho to bylo v době kdy na webkamery ovladače téměř nebyli. Tomu povídám že do půl roku mu tu kameru určitě rozchodím. Ten druhej si koupil v nějakym Hovnobachu exotickou rádoby kameru, kterou jsem prostě nerozchodil. Oba dva potají, aniž by mi něco naznačili že je něco špatně, šli k nějakým jiným exotům, aby jim tam šoupnul XPesa. Jeden jak druhej se u mě po čase sešli že maj problémy s PC. Ten jeden chtěl zpět OpenSUSE, tomu druhýmu to bylo v celku jedno, ale dal jsem mu tam XP.( neměl jsem v tý době moc času, na zahoření Linuxu). Taky jsem zažil rodinku, která když vyděla něco jiného než XP, tak zažily snad šok! Jinak to neumím ani popsat. Co se spokojenosti týče, tak asi 8 uživatelů z 10 jsou s Linuxem spokojení. Pravda je taková, že to jsou lidé, kteří nepotřebují Autocad, nebo Windows Hry. Začátečníkům nejsem schopen vysvětlit použití Wine a pod. Jsem rád když pochopí proč a jak používat hesla.
    Další těžkosti co přichází s přechodem jsou informace. V okolí Linuxáka nováčka není nikdo kdo by mu pomohl, nebo navedl a i když je všechno na netu, tak pro nováčka je to jaksi rozházené a zahrabané. Další problém jsou programy. Ten problém nevidím v tom že by nebyl pod Linuxem kvalitní soft, ale v tom jak ho hledat. Nováček je z Win. naviklý nato, že v trafice je 20 časopisů zabívající se softwérem všeho druhu a totéž je na netu. Pro Linux hledat program znamená, pokládat správné dotazy Googlu a to nejlépe v Angličtině. Pakliže neznám název programu, tak ho ani nenajdu ani nenainstaluju z repozitářů, protože neznám název. Troufnu si to přirovnat k hledání Cracku pro softwér, kterej zrovna nepoužívá každej druhej adolescent. Jedinej slušnej Linuxovej portál na toto téma je Linuxexpres.cz . Ten zbytek je taková směs chaosu pro ostřílené a nejlíp Linuxáky.