10.
Patenty pokud vím vznikly proto, aby si lidi znalosti nenechávali pro sebe. Jinými slovy, účelem patentu původně nebyla ochrana díla, ale jeho zachování pro další generace. Díky tomu, že si lidé nechávali znalosti pro sebe, dnes např. neznáme složení barev použitých na některých obrazech a postup jejich výroby, takové obrazy se např. obtížně restaurují. Doba, po kterou mohl dané patentované dílo využívat výhradně patentující, byla odměnou za to, že byl ochotný se o své znalosti podělit.
V současnosti jsou patenty vyuźívány především jako ochrana před tím, aby stejný postup nepoužíval nikdo jiný. A protože velké korporace chrlí patenty jak na běžícím pásu, byl bych proto, aby se doba ochrany jednotlivých patentů zkracovala s počtem patentů patřících jedné firmě - aby velkokapacitní producenti patentů byly nuceni přemášlet o tom, co se vyplatí nechat si patentovat a co už nikoliv. Co je tak revolučního na obrazovce pro zadávání vyhledávaného výrazu na serverech Googlu, že na to může být patent? Název serveru, textové pole a tlačítko umístit na stránku uměli už lidé dávno před googlem.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 95 444×
Přečteno 28 720×
Přečteno 23 378×
Přečteno 20 988×
Přečteno 19 477×