Hlavní navigace

Názor ke článku Máte třetí vlnu? A mohl bych ji vidět? od anonym - S tím Švédskem, jsem se na to chtěl...

 • 23. 1. 2021 22:57

  bez přezdívky

  S tím Švédskem, jsem se na to chtěl v rychlosti podívat. Docela mě zaujala tato datová řada.
  https://www.statista.com/statistics/525353/sweden-number-of-deaths/

  V roce 2019, mají docela podstatný propad počtu úmrtí, oproti rokům 2017 a 2018. A v roce 2020, pak samozřejmě podstatný nárůst kvůli Covidu. Zajímalo by mě, jestli je ten nárůst v roce 2020 ještě vyšší o lidi kteří nějakou náhodu utekli hrobníkovi z lopaty v roce 2019.

  Anebo, když teď koukám na statistiku porodnosti ve Švédsku kolem roku 1940, (což je s průměrným věkem dožití 81let) rok narození lidí kteří teď budou umírat je tam dost podstatný skok. Což opět může mít podstatný vliv, na to jaký je zrovna očekávaný počet úmrtí. (Ačkoli v tomto případě nejsem schopen říct, na jakou stranu by se to mělo projevit.)

  Zajímalo by mě, jestli se tato data také berou v potaz. Asi nejpřesnější, jak by se to dalo počítat je vzít celkový počet obyvatel státu dle věku v daném roce a z něj zkusit spočítat předpokládaný počet úmrtí, dle věku dožití. A pak to porovnat, s výsledky.

  Ale, průměrný člověk (natož politik) nemají rádi statistiku. Možná by z toho nevyšly politicky korektní výsledky pro vládní politiku různých států.