Hlavní navigace

Názor ke článku MacBook Pro očima Linuxáka - část 2 / 2 od Roman - Vážení, to, co tu řešíte, jsou s prominutím...

 • 23. 4. 2013 16:46

  Roman (neregistrovaný)

  Vážení, to, co tu řešíte, jsou s prominutím pěkné nesmysly. Autorovi jde v podstatě o povzdech, že se v Mac OS nemůže rýpat úplně stejně jako v Linuxu, resp. musí na to jít oklikou. To je pravda, ale je to ÚMYSL.
  Mac OS není určen k tomu, aby se v něm někdo rejpal, ale k tomu, aby efektivně udělal nějakou práci za co nejkratší čas a s vynaložením co nejnižšího ztrátového času. A to umí dokonale!
  My, co pracujeme s videem, zvukem a pre-pressem zase nechápeme, proč vůbec Linux nebo Windows existují. Na databáze máme "obrázkové" softy, které za nás dělají veškeré záležitosti, takže posedlost komandery mi přijde jako sexuální úchylka. K čemu je mi věc, která - abych na ní postříhal nějaké video, udělal nějaké tiskové PDF nebo smíchal nějakou zvukovou stopu a nasadil ji na videostopu - potřebuje nejdřív hodiny a hodiny instalací, hrabání se v systému, doinstalovávání, řešení, nedejbože zasíťovávání (Win), atd. Maca koupím, přinesu do kanclu, píchnu do něho 3 dráty a okamžitě mi vydělává peníze. Windows přinesu, zjistím, proč to nefunguje a dny řeším. Linux přinesu, zapnu, zjistím, že na tom nefunguje VŮBEC NIC (nejede samozřejmě FinalCut, ale ani Premiéra, ani Photoshop, InDesign, Illustrátor, ani Logic... prostě nic, slovy NIC. K čemu je mi takový OS? K ničemu!
  Autor nám zdůvodnil, proč mu Mac OS nevyhovuje, mohu napsat stejný článek na téma "proč je Linux zbytečná existence". Na rozdíl od autora, který může Mac OS použít, i když bude skřípat zuby a měnit své návyky, pro mě je Linux zbytečný, protože na něm neudělám nic. Chcípnu s ním hlady. To už mi lépe poslouží Windows, ale zhruba třetinu času proti Mac OS zabiju řešením proč něco nefunguje, problémy s právy, přístupy na síť, protokoly, atd.
  Když už autor přirovnal počítače k autům, tak:
  1. pro pilota rally je dvoutunová zatlumená, pohodlná a měkká limuzína s hydrodynamickým měničem/automatem, ABS, ESP a podobnými věcmi útokem na život, protože on potřebuje pravý opak - minimální hmotnost, maximální tuhost, žádné prodlevy, kompaktní rozměry, bleskovou reakci; takže napíše článek "proč je MB S-klase šunka"
  2. pro managera, který v autě najede 50 000 km ročně za obchody převážně po dálnicích je tvrdé, hlučné, výkonné, ale užrané a tuhé WRC se sekvenční převodovkou prokletí, protože při každém přeřazení sebou auťák cukne a jeho životnost do repase je 1 000 km, takže ročně musí 50x do servisu, 20x do roka k zubaři (protože mu na dírách vyskáčí všechny plomby) a za dva roky musí do invalidního důchodu se zády; ten napíše článek "proč je WRC křáp"
  3. pro ženu v domácnosti jsou obě auta úplně na prd, s prvním nikde nezaparkuje, protože nemá šajn, kam se vejde a se druhým se ani nerozjede; takže napíše "chlapi jsou úchylní, protože touží po WRC nebo luxusní limuzíně"
  Všichni mají pravdu a všichni budou trvat na svém. Ale až si budou chtít uříznout krajíc chleba, všichni si na to vezmou nůž. Ne vidličku, tužku nebo kabelku. Krájet žárovkou chleba je prostě pitomost. A proto je celý tento článek a polemika nad ním pitomost.