Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od Eddy - Ti co se tady ohánějí jen tím, že...

 • 23. 12. 2007 7:38

  Eddy (neregistrovaný)

  Ti co se tady ohánějí jen tím, že je to krádež a nic jiného by si měli uvědomit, že svět nefunguje černobíle a existuje mnoho vedlejších faktorů. Ve většině případů je to tlak okolí, když půjdu žádat o práci a budou chtít práci ve photoshopu, tak koho asi vezmou někoho, kdo už ve photoshopu umí nebo někoho kdo ovládá gimp a bude slibovat, že se rychle v photoshopu zaučí. Celkově firma která nevydá nějakou výukovou verzi svého programu, nebo nějakou verzi na odzkoušení, tak musí být ne moc dobrá firma. Jelikož když uvolní nějakou omezenou verzi, tak získá větší komunitu uživatelů a komuninta je u velkého množství programů možná to nejdůležitější, jak už stejně ukazuje opensource. S komunitou se vyvíjí moduly, píší návody a další užitečné věci, které danný software zatraktivňují. Takže firma, která neuvolní nějakou zkušební nebo omezenou verzi asi nebude moc dobrá. Neplatí samozřejmě u každého softwaru, nějakou složitou vědeckou výpočetní aplikaci asi nemá smysl dávat v nějaké ukázkové verzi, protože to bude používat jen pár vědeckých pracovníků nebo specializovaných firem.

  Co se týče hudby a filmů, tak mně příjde vždy směšné, když vydavatelství počítá ztráty a myslí si, že když si to někdo stáhl, tak by si to i koupil. To je absolutní nesmysl. Já osobně bych si devadesát procent těch žblechtů co nabízej nekoupil, defakto ani nestáhl. Když si to chcu poslechnout stačí si pustit Evropu2 nebo nějaké jiné rádio a mám to od rána do večera. To co opravdu poslouchám, tak toho je pomálu a to si rád zaplatím. U filmů je to samé, když ten film budu chtít strašně vidět, tak si zajdu do kina, kde za stovku dostanu perfektní zvuk a obraz. Jenže vemte si někoho komu je třeba čtrnáct a tlak okolí jeho vrstevníků ho nutí aby měl všechno nejnovější, každou kravinu co vypustí nahrávací společnosti musí mít hnedka v mp3 přehrávači, tak to je potom těžké, když je tak jednoduché ktomu na internetu přijít. Ale to co se děje teďka tady bylo vždy. Co já si pamatuju, tak sme taky jako malí nelegálně kopírovali, když sme přehrávali kazety nebo vhsky, abysme měli doma co zrovna frčelo. Všechno to bylo zbytečné, ale tlak okolí a touha mít něco dřív než někdo jiný byla silnější.

  Otázka běžně používaného softwaru je taky dost ožehavá, myslím tím OS nebo kancelářský balík. Já už nějakou dobu se snažím používat vše legálně, jako os mám Linux a univerzitní verzi Windows, jako kancelářský balík OpenOffice. Všechny lidi, kterým skládám počítače, nutím aby si aspoň ty Wokna koupili. Během toho všeho jsem zjistil zajímavou věc, většina lidí si ani neuvědomuje, že by dělala něco špatného, dokud jim to nevysvětlím. Můj jediný názor na tuhle problematiku je, pokud nechce nechcete plati, použvejte OpenSource. Stejně když si kupujete nový stroj, tak k němu máte nějakou levnou OEM verzi Windows (samozřejmě když chcete hrát většinu her tak ty Wokna prostě potřebujete) a ta se v ceně počítače ztratí. Kancelářský balík jde momentálně od Microsoftu koupit pro nekomerční účely za 1500 CZK což je taky výborný tah a je to skoro zadarmo. Nevím jak vám, ale mně na zbytek věcí stačí open source. Ať už je to amatérské stříhání videa nebo úpravy zvuku, modelování 3D scén. Pokud se budu chtít stát v něčem profesionálem, tak si ten drahej, výkonej soft koupím.

  Dřív než se někdo začne fanaticky ohánět zákony, měl by si uvědomit v jaké společnosti vlastně žijem a kolikrát nějakým způsobem obcházíme zákony a působíme, ač minimální, nějakou škodu. Dokud se bude software, hudba nebo filmy prodávat za šílené peníze, tak to takhle bude pořád a sebepřísnější zákony nepomůžou. Stejně to moc nechápu, když se soft nebo hudba prodá za menší peníz, tak je větší šance že se toho prodá víc. Příklad za vše je už výše zmiňovaný Microsoft Office, kdo by si to domů kupoval za tři tisíce? Jak cena padla na 1500, tak najednou bylo všude vyprodáno, jelikož se stal software atraktivnější a dostupný pro více lidí. A takhle Microsoft získal další hromadu uživatelů.

  Touhle malou rádoby úvahou jsem jen chtěl poukázat na to, že se nejde na všechno dívat jen z jednoho úhlu pohledu, ale vždy je zde nespočet okolních faktorů, které vše ovlivňují. Krádež, ať malá či velká, je vždy krádež, ale sami víme jak to funguje. Dokud se nezmění přístup společnosti a přehnaně kapitalistický přístup vydavatelství a dalších společností vydávající hudubu, filmy atd. tak se to tady bude plácat pořád dokola a nic se nezmění.