Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od BzeeBOB - [94] - Jednoduše "Ne" Odůvodnění - protože ta poslouchající...

 • 19. 12. 2007 11:51

  BzeeBOB (neregistrovaný)

  [94] - Jednoduše "Ne"

  Odůvodnění - protože ta poslouchající osoba se vyskytuje na veřejném prostranství a pořadatel tě nemůže omezovat v pohybu na tomto místě. To, že je hudba slyšet mimo placený prostor je problém toho, kdo koncert pořádá - má si to utěsnit :-)

  A jestli si myslíš, že jako porušuješ AP? Tak znovu - stahování (přijímání) AV děl není nezákonné. Nezákonné je jejich šíření. Tedy - šiřitel díla (pořadatel koncertu, ten kdo AV dílo umístí na internet, provozovatel videopůjčovny...) musí zajistit, aby nešířil dílo v rozporu s JEMU udělenými autorskými právy. Ty, jakožto příjemce, nemáš možnost zjistit, zda šiřitel díla porušuje JEMU udělená AP.

  Problém je, jakmile začneš dílo šířit - tj. například provozovat veřejné Internetové vysílání (a přitom máš nahrávky z média, které se běžně prodává v musicshopu), nebo začneš dílo "půjčovat" - pro tyto (a i další) činnosti si MUSÍŠ ověřit, zda zakoupená licence pro užívání díla umožňuje tebou zamýšlené šíření.

  A co třebas nahlas puštěné rádio? To by možná prošlo (jedná se o veřejné vysílání - ale dostaneš se do sporu s platbou koncesionářských poplatků). Ovšem problém by MOHL nastat u provozovatele diskotéky, nebo (ad absurdum) pustíš-li si nahlas (a dlouho) hudbu tak, že to bude slyšet i na veřejném prostranství. Nebo když budeš promítat filmy na stěnu protějšího domu. Jedná se ale o teoretické možnosti (kde není žalobce, není soudce), ale stát se to může ;-)