Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od BzeeBOB - [90] a ostatní 1 - "Stahovat autorská díla za...

 • 19. 12. 2007 9:17

  BzeeBOB (neregistrovaný)

  [90] a ostatní
  1 - "Stahovat autorská díla za paušální poplatek je asi stejně nesmyslné"

  Z televize nebo rádia si taky člověk může nahrát co chce za paušální poplatek.

  2 - Když mluvíme o SW typu OS/2, tak tam nevidím důvod, proč by vám mělo jít o vlastní dílo.

  Se budete divit, ale některým lidem o vlastní dílo jde víc než o peníze. Třeba skupina Electrick Mann ... rozvázali smlouvu a vydali si to sami --- komerční programátor bohužel takovouhle možnost nemá.

  Každé přirovnání pokulhává - stejně tak tato.

  1/ Stahovat autorská díla za poplatek? Proč ne, když to autor dovolí a proč ano, když si to autor nepřeje? Z televize si mohu nahrát co chci, protože:
  a/ televize je autorem (vlastníkem autorských práv) těch pořadů
  b/ kde televize není autorem práv, tak má koupena práva pro šíření pomocí televizního vysílání. A protože všichni ví, že by se nahrání stejně nedalo zabránit, tak nákup autorských práv pro televizi je mnohem dražší než nákup autorských práv k dílu v DVD půjčovně (televize za nákup pořadu opravdu nazaplatí 45 Kč jako ty v DVD půjčovně) - vlastní AP si to od TV nechá zaplatit a ta si to od tebe nechá zaplatit na koncesionářských poplatcích a za reklamu.

  2/ Jestliže skupina EM MOHLA beztrestně vypovědět smlouvu, tak proč ne? Jestliže ji měli dobře sepsanou a neprodali autorská práva vydavateli, tak proč ne?
  Jsi-li ale programátorem v ČR, tak sice vlatníš autorská práva k programům, ale VYKONAVATELEM je tvůj zaměstnavatel. A víš proč? Protože jsi s ním uzavřel smlouvu a on ti za ní zaplatil. Té smlouvě se říká buď smlouva o dílo, nebo pracovní smlouva.

  Kdy už pochopíte, že vlastník autorských práv (umělec, programátor, běžný člověk - kdokoliv) má PRÁVO
  - omezit užívání jak chce
  - říci si jakou chce za dílo cenu?
  - svěřit výkon AP komukoliv (zaměstnavateli, vydavateli)

  A vy jako uživatelé máte opět několik práv:
  - můžete jeho cenu a podmínky neakceptovat (a dílo pak neužít)
  - můžete si dílo vytvořit sami
  - můžete tlačit na poslance, aby umělce "znárodnili"

  Poslední bod skutečně doporuručuji k provedení :-\

  Co je nepochopitelné na tom, že umělec svěří výkon AP vydavateli? Je to jen jeho věc, že podepíše smlouvu, ze které finálně plyne, že má 10 Kč z CD? Je to moc? Je to málo? Takováhle smlouva ale nezahrnuje jen 10 Kč z CD - dostane i paušální platbu, vydavatel se o něj stará, vydá mu CD, domluví mu koncerty, kam ho dopraví, postará se o propagaci... Je to málo? Je to hodně? Myslíte, že umělci s takovouhle smlouvou jsou chudáci? Ne - "každý" by takovouhle smlouvu chtěl (aby se nemusel starat a někdo se o něj postaral).

  A myslíte, že umělce někdo někdo NUTÍ takovéhle smlouvy podepsat? Opět - mají právo jít si svou cestou a vydat si a propagovat své věci sami. A že se nedostanou do rádia? A kdo za to může? Rádia. A proč? Protože prostě chtějí pouštět jen to, co znají, co ví, že lidé poslouchají. A proč? No protože doprčic musí někde vzít peníze - a ty dostanou za to, že je lidi budou poslouchat. A protože se jim nechce riskovat, tak hrají jen to, co je univerzálně známé jako hit.
  Jestli chcete umělcům pomoct, tak si založte rádio a hrejte jen neznámé věci - třeba si na sebe vyděláte. Třeba se inzerenti jen pohrnou.

  Ale NEURČUJTE nikomu CO má hrát.

  Přestaňte umělcům/progra­mátorům (a vykonavatelům jejich práv) určovat CO mají dělat, ZA KOLIK to mají prodávat a JAKÉ smlouvy si mezi sebou mají uzavírat. Monopol tu není, tak jakápak regulace?

  Uživatel má možnost se rozhodnout, zda jejich nabídku (cena a zboží) akceptuje - jestli se vám to nelíbí, máte právo si koupit něco jiného. Ale doufám, že ty levičácké snahy - určovat ostatním co mají dělat - nezvítězí.