Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od LO - [89] Musím se vypravit na cestu, tak jen...

  • 18. 12. 2007 22:11

    LO (neregistrovaný)

    [89] Musím se vypravit na cestu, tak jen v krátkosti. Přijde vám, že prodavač v pekárně parazituje na pekaři? Asi ne - pekař bez něj neprodá (resp. neprodá tolik a bude mít daleko nižší zisk). Stejně tak Gott neprodá svůj hlas bez toho textaře, skladatele, ostatních hudebníků, bez studia kde bude nahrávat. A prodej je nutné podpořit nějakou propagací, jinak se o Kájovi nikdo nedozví (mě by to v jeho případě bylo celkem jedno ;) ). A jak jsem psal, i eshop a provedneí platby něco stojí. Navíc pokud byste Kájovi zakázal licencovat exkluzivně, tak by si musel provozovat svůj vlastní eshop. Nikdo by od něj totiž nelicencoval za drahé peníze s tím, že Kája může dát druhý den své skladby legálně na inet zdarma, a investici druhé strany tak zmařit.

    Výrobci-producenti jsou ti, kdo z ušatého ucha udělali megahvězdu, která vydává svá díla desítky let, a patří k nejbohatším lidem v ČR. Pokud bychom odbourali maloobchod (což nelze, protože řada lidí nebude kupovat na inetu), stejně je nutné mít producenta, který postaví značku a provede stylizaci, napsat a provozovat eshop, platit DPH atd. Takový řetězec je o kus levnější, než klasický maloobchodní kanál, ale zapomeňte na alba po 10 Kč.

    Nemluvte o monopolu v této souvislosti. Kde je ten monopol? V tom, že Karla Gotta zastupuje z hlediska autorských práv exkluzivně jedna společnost? Podívejte se, jak vypadá definice monopolu, a pak se zasmějte se mnou.