Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od LO - [68] Reálně to funguje tak, že autor je...

 • 18. 12. 2007 5:01

  LO (neregistrovaný)

  [68] Reálně to funguje tak, že autor je spisovate, skladatel či programátor, a vlastní prodej provádí někdo jiný. Vzdát se autorských práv nemůže. Nejvýše může (a často to udělá) licencovat exkluzivně, například vydavateli. A zpravidla proti celkem zajímavé úhradě.

  SW za CZK 300 v přepočtu paritou kupní síly si koupí veliká spousta lidí. Inet je plný aplikací za USD 10-100. Problémem je cena kanálu (obhod a jeho administrace, doručení, platba kreditkou). Ta není úplně nízká, a cenu navyšuje. Stejně tak nelegální užívání. Kdyby každý zaplatil USD 3 za WinRAR, nemusel by stát USD 30 (kolik stojí, když ho zaplatí odhadem každý stý uživatel).

  [71] Nebudete tomu věřit, ale ten Gott (či jiný umělec) potřebuje další hudebníky, textaře, studio, a producenta. Producent totiž na rozdíl od hudebníka ví, jak hudbu naaranžovat tak, aby jí lidé koupili. Také je nutné zaplatit propagaci, výrobu, logistiku, a maloobchod také není charita. Prodavači, majitelé krámu, majitelé budovy kde krám sídlí, ti všichni musí být placení. Pak tu máme DPH... Kde jsou ti paraziti? Myslíte si, že Kája má dostat CZK 10 za svůj zpěv, a zbytek jsou příživníci? Ti hudebníci, producenti, řidiči, dělníci v lisovně, prodavači...

  K exkluzivním smlouvám: vydavatel zaplatil Gottovi celkem zajímavé peníze za jeho dílo. Myslíte, že by mu něco zaplatil, kdyby Gott mohl to dílo kdykoliv prodat někomu jinému za 10% ceny, nebo ho legálně dát na inet? Asi ne, protože by jeho investice (platba za dílo) mohla být okamžitě znehodnocena. Tohle vám fakt nedochází samo od sebe? A nyní vážnější problém: z jakého titulu chcete smluvním stranám omezovat sjednávané podmínky? Nechcete nechat na nich, jak se dohodnou? Nemáte *právo* zákonem zasahovat do volnosti smluvních vztahů.