Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od Mates - V pripade placeni bych jeste rozlisoval software a...

 • 17. 12. 2007 19:33

  Mates (neregistrovaný)

  V pripade placeni bych jeste rozlisoval software a muziku. Existuje sice i dost pouzitelne muziky zdarma, ale clk si rad poslechne i jine veci. Rad jine - treba na doporuceni atak :). Myslim si ale, ze vetsina toho, co se stahne skonci casto po prvnim druhem poslechu. Pak to clk smaze nebo teda sdili dal, ale bez uzivani. Kdyz si uvedomite kolik ma autor z CD, prijde vam, ze jste ho jednim poslechem okradli? Samozrejme vam k tomu souhlas nedal, ale podle zakona to legalni je. A ono dilo byste mohli slyset i jinde a legalne. Jinak je spousta kapel, kt. ani na disku nemam na koncert stejne zajdu. Pak zase spousta jinych, kt. moc lidi nezna a tezko se to koupi (i kdyz to se dnes uz diky internetu zlepsuje).
  ---
  A pro zajimavost neco z novinky.cz
  Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie
  23. 8. 2007 15:00 - 16:00
  jardamaky: Dobrý den rad bych se zeptal jestli je legalni stahovani filmu
  prchalova: Dobrý den, z legálního zdroje pochopitelně, ale na to se asi neptáte :-) Takže ke každému užití díla (což je i stáhnutí a uložení kopie filmu do počítače) je třeba souhlas autora, nestanoví-li autorský zákon jinak. Ten umožňuje fyzické osobě pořídit si kopii zveřejněného díla pro vlastní osobní potřebu, pokud takové užití není v rozporu s běžným užitím díla a nejsou jím nepřiměřeně dotčeny zájmy autora. Takže pokud si budete stahovat dílo, které v běžné distribuci není, půjde o volné užití a tedy o legální akt, pokud si budete stahovat filmy, které dosud běží v kinech či byly právě vydány na DVD, dostanete se do rozporu s AU a půjde o užití protiprávní.

  ---
  Co se tyce software pro domaci pouziti, tak se podle me da bez problemu vystacit s open source nebo freeware. Maximalne si parani koupi wokna, pokud po nich opravdu touzi :)