Hlavní navigace

Názor ke článku Warez na kolejích, kdy tohle skončí? od LO - [8] Kupodivu i u nás je právně upraven...

 • 15. 12. 2007 22:16

  LO (neregistrovaný)

  [8] Kupodivu i u nás je právně upraven vztah třeba mezi herci, modelkami a autorem záznamu. Únos duše se snad ale ještě neřešil ;)

  [10] Samozřejmě autor má (jako jediný) práva ke svému dílu. A je věcí autora, jestli práva prodá exkluzivně, nebo ne. Pokud autor prodá práva exkluzivně, ať pak nepláče, že nemůže s dílem libovolně distribuovat. Jak by se asi vám coby vydavateli líbilo, kdybyste někomu vyplatil pár mega USA za hudební dílo (samozřejmě s tím, že peníze dostanete zpět prodejem kopií), a on ho potom vystavil na inetu zdarma? Asi moc ne.

  [13] Pokud mluvíme o právu, situace je zcela jasná. Pokud mluvíme o morálce, tak zisk z díla má autor i vydavatel. Autora nikdo nenutí vydávat u vydavatele; jednak si mezi vydavateli můžete vybírat (pokud máte co nabídnout), a pak spousta úspěšných autorů si vydává ve vlastní režii.

  Když jsme u toho, že někdo má zisk na díle někoho jiného... Nevadí vám, že majitel krámku s potravinami má zisk z prodeje zboží, které vyrobil někdo jiný?

  S vámi, co si myslíte, že autorovo dílo můžete používat bez jeho souhlasu, je opravdu sranda. A je roztomilé, jak vymýšlíte omluvu pro krádež něčeho, co objektivně k životu nepotřebujete (hudba, filmy a SW jsou potřeby zbytné).