Hlavní navigace

Názor ke článku Pohádka o Softwarovi od dan542 - [8] No právě, koupit nový hardware je levnější...

 • 15. 8. 2013 15:51

  dan542 (neregistrovaný) 94.142.237.---

  [8] No právě, koupit nový hardware je levnější než optimalizovat kód…

  "V roce 1993 na Mac OS bylo grafické rozhraní a použitelný Photoshop na M68040/20MHz writeback cache na procesoru, 8MB RAM a bylo to svižné…" To možná jo, ale dnešní počítač s Photoshopem zvládne větší rozlišení, náročnější efekty, …
  Výpočetní výkon se opravdu zvyšuje a určitě jde dneska třeba renderovat mnohem rychleji a s lepšími efekty. Co se týče her, to samé. Vypadají mnohem lépe než dřív.

  Co se týče normálního uživatele, co nehraje hry, ten CPU moc nevyužije, ale SSD mu pomůže hodně, protože pro něj je rychlost otevírání programů, ne renderování. No a tím se dostáváme k tomu, že programy jsou čím dál větší a proto je třeba SSD. Proč jsou větší? Třeba ty ikonky, ale tam jde i o zvyšující se hustotu pixelů, nejdřív mobily, teď i třeba retinový MBP. V roce 1993 takové rozlišení nikdo neměl… Taky za to podle mě můžou různé knihovny, frameworky, či dokonce celá aplikace v HTML/CSS/JS (Adobe Brackets…), které si většinou aplikace tahá s sebou. Ale urychlí a usnadní to vývoj a počítače jsou dnes levné, tak proč ne.

  Na Linuxu, kde jsou víceméně všechny aplikace open-source, tam to ještě může fungovat (a funguje) tak, že dynamické knihovny jsou v systému i RAMce jenom jednou. Ale u closed-source softwaru to nejde, tam se cokoliv, co není systémové, musí přibalit k aplikaci, jinak člověk člověk riskuje, že se postká s binárně nekompatibilní verzí knihovny…

  "To je o kvalitním HW, který vydrží déle než záruční dobu a taky o efektivním využítí HW."
  S kvalitním HW souhlasím, ale to vysvětlujte lidem co si kupují "nabušený herní notebook" za deset tisíc v Alze, který se jim hned po záruce rozpadne… Pro většinu lidí je už počítač spotřebka.

  Ale ti, co chtějí kvalitnější hardware, co jim nějakou dobu vydrži, si nějaký najdou. Například nějaký vyšší ThinkPad nebo MacBook, pokud mají rádi OS X. Já sám mám MacBook Pro 13" z roku 2011 v dohledné době ho neplánuji měnit… Možná až bude z Retinovej s 1TB+ SSD v základu :) No a na desktop si můžou poskládat co chtějí a upgradovat si to můžou taky jak chtějí, takže jim to vydrží dost dlouho. Když si jako já vyberou ty správné komponenty, tak na to můžou dokonce i hodit OS X.