Hlavní navigace

Názor ke článku Pohádka o Softwarovi od Pavel Chalupa - Moc nad tím nepřemýšlejte. Jsou to takové fabulace,...

 • 14. 8. 2013 14:48

  Pavel Chalupa (neregistrovaný) 89.190.72.---

  Moc nad tím nepřemýšlejte. Jsou to takové fabulace, které vám mají na začátku probudit aktivitu mozku tím, že to spojuje zdánlivě nesouvisející věci a vytváří prostor pro fantazii. Každý si může domyslet ve své fantazii pokaždé něco jiného. Kvůli tomu, že na netu čtete neustále mraky jednoduchého textu a v podstatě u toho několik hodin spíte. Když se trochu probudíte, první co vás napadne, že jsem zhulenej.

  Jenže mělo jít o to, že se máte zamyslet nad tím, jak jsou dnešní PC výkonné a jak neefektivně jsou využívány softwarem nebo spíš bloatwarem.

  Představte si, že Debian LXDE zabírá po spuštění 70MB v RAM. Když při spuštění systému budete v RAM do pár kilo zapisovat informace o jednotlivých souborech jak se čtou za sebou a po ukončení startu provedete defragmentaci souborů, aby se příště načítaly sekvenčně rychlostí sekvenčního čtení... co se stane?

  Ne ono se to řeší různým přednačítáním a kešováním (a korunu tomu nasazuje ještě paralelní čtení toho rozházeného bordelu na disku, to už mi hlava nebere - chudák hlavička v HDD). To samé by šlo udělat se spouštěním aplikací a načítání knihoven, prostá defragmentace a umístění na stejné místo (když už bych měl systematicky řešit současný bloatware, který je k HW bezohledný a nepotřebovali byste SSD).