Hlavní navigace

Názor ke článku Linux pro běžné uživatele od radon - [25] rezna citace: >ale rozhodne zatim neni linux pripraven...

 • 5. 6. 2007 14:17

  radon (neregistrovaný)

  [25] rezna citace:
  >ale rozhodne zatim neni linux pripraven byt treba jen pro pouziti ve statni sprave, kde je na windows zavislych 90% softwaru ktery se pouziva a opravdu softwary jako ASPI (zakonik CR) jenom tak nenahradite ekvivalentem v linuxu.

  Takže: Dodavatel ASPI nabízí umístění serverové části ASPI na linuxový server nebo na win server (služba kontrolující chod aspi a licenční politiku). Jako fileserver pro hlavní balík aspi je vhodné použít linux (sambu), zejména má-li to fungovat pro více uživatelů než 10 (běžné widle mají omezení, chcete-li fileserver na win, musíte si dost připlatit a koupit widle-server). Klientská část je však pouze widlácká (mají sice v nějaké nižší verzi linux klienta, ale ten jede jen v konzoli). Nicméně já jako kumulovaný pracovník úřadu - vedoucí odboru, právník, informatik (SW, HW, správa sítě, webmaster, programátor ...) jedu na linuxu, a to včetně aspi. Když potřebuju něco spešl, co jsem ještě pod linuxem nezprovoznil, spustím si vzdáleně desktop winserveru (w2k) a tam příslušný program spustím, případně to spustím přes ssh X do linuxového okna.

  Tak tedy to ASPI:
  1. předpoklad je nainstalované wine odzkoušeno na FC6, serverová část a hlavní balík běží na linuxu - aspi server a fileserver na FC5 (řešení pro widle-server jsem nezkoušel)
  2. v emulovaném c:\ se vytvoří adresář AspiCli ( /home/_nejaky_u­ser_/.wine/dri­ve_c/AspiCli) a nakopíruje
  se klientská část (nějakých 6MB)
  3. V adresáři ad 2) se spustí aspiwin.exe (sice zamrzne na splashscreen, ale předtím stačí udělat základní klíče do win registru) a killne se.
  4. Z nabídky wine se spustí regedit a do klíče HKEY_CURRENT_U­SER\Software\As­pi Publishing\As­piwin\aspiwin­.INI\AspiWin se přidá nová položka DWORD DisplaySplashScreen s hodnotou 0.
  5. Spustí se aspiwin.exe (teď už v pořádku běží) a nastaví se uživatelský klíč a IP adresa aspiserveru).

  A proč jedu pod linuxem? Mám tam vše základní pro kancelářskou práci, co mi jelo i na w2k. Kromě toho mám nyní k dispozici hafo prostředků profesionální úrovně pro administraci sítě, bezpečnostní scany, kontrolu provozu, aniž bych byl odkázán na vysoké licenční a udržovací poplatky obdobných prostředků pro win.