Hlavní navigace

Názor ke článku Linux pro běžné uživatele od J. Šimůnek - Faktem je, že linux jsem instaloval několikrát (na...

 • 28. 3. 2007 23:03

  J. Šimůnek (neregistrovaný)

  Faktem je, že linux jsem instaloval několikrát (na starším železe z bazaru i na novém počítači) a s nějakými problémy (případně končícími novou instalací) v zásadě úspěšně. Windows XP jsem si nainstalovat nechal, protože to se absolutně zvládnout nedá (včetně stahování ovladačů na kde co, i chipsetu základní desky) bez toho, že by v tom člověk byl nějak vzdělaný, to jsem jen čuměl na kamaráda, který má bc. z informatiky.
  Naposled jsem si ale nechal nainstalovat i ten linux (mandrivu) a nechal jsem na profesionálech např. to, že se na jednom z těch, co mám, něco musí před instalací přestavět v BIOSu, který navíc na uživatele štěká afrikaans nebo holandsky (to odborníci nerozluštili). Pak jsem si akorát doinstaloval pár věcí, co se dají +- bezproblémově rozchodit. S připojením nějakého problematičtějšího železa bych se obrátil na osvědčenou specializovanou firmu a s ní jsem také konzultoval nákup tiskárny - aby byla záruka kompatibility s linuxem.
  Protože na jednom z počítačů mám dual boot, mohu porovnat linux a WXP na stejném železe, porovnání je jednoznačně ve prospěch toho linuxu (svižnost, stabilita apod. srovnatelných nebo stejných aplikací). Na linuxu jde snadněji řešit např. instalaci kodeků (prostě se nakopírují s právy roota do příslušného adresáře a už to jede, bez restartu); čímž jsem byl šokován, protože instalace kodeků pro win je komplikovaný porod, který také může končit havárií a kompletní reinstalací celého systému (což se mi také jednou stalo). V linuxu je také obrovská výhoda, že se dají stejné věci dělat různě, na sobě nezávisle. Takže když jsem ve win shodil winamp, tak chcípl zvuk ve všech aplikacích (včetně úvodní a finální fanfáry), zatímco když se mi totéž podařilo s xmms, tak ostatní přehrávače zvukových souborů jely bez problémů (a to xmms se po několika restartech "záhadně uzdravilo" tím způsobem, že když se spustí přes Xka (Alt+F2 - xmms), tak spadnou, zatímco když se spustí z emulátoru konzoly, tak fungují normálně) (spravedlivě musím dodat, že jsem xmms zlikvidoval doinstalováním pluginu na MODy a potom přehráním jednoho, který asi nebyl úplně košer, zatímco u winampu se MODy s nějak narušenou nebo nestandardní strukturou buď nepřehrály nebo nějak přehrály, ale winamp to vždy (zatím) ustál.
  U win považuji za hlavní problém naprosto nefunkční help (za necelých 10 let co s nimi dělám jsem JEDNOU našel v helpu potřebnou informaci). V linuxu je situace mnohem lepší, i když řada dokumentací je v angličtině nebo je dost mizerná. V mnoha případech vadí, že autor dokumentace předpokládá dost pokročilé znalosti. Vzpomínám na problémy s javou, která se nainstalovala, ale v dokumentaci bylo, že se musí nastavit proměnná javapath, ale nikde nebylo popsáno, kde se to nachází a jak se to udělá; spustit to nešlo. Tak jsem emigroval na python, kde se takovéto ptákoviny při instalaci řešit nemusejí (a tím pádem jsem na něj přešel i na win, protože občas potřebuji něco, co se dá meziplatformově přenést). (Tu javu jsem instaloval v zaměstnání spolu s pracovníkem centra výpočetní techniky, nezvládl to ani on.)
  Dokumentace pro linux má prostě dost mezer. (Jen taková kacířská poznámka: spousta stránek je i v příručkách pro naprosté začátečníky věnována příkazům pro kopírování, přesouvání, přejmenování atd. souborů a adresářů, změn práv apod. místo aby autor popsal midnight commander a řešil jen to, co se na něm udělat nedá (a začátečník by to případně mohl potřebovat); že by někdo z vyslovených začátečníků řešil připoscíplý systém, kde mc není nebo se nedá spustit, o tom si dovolím upřímně pochybovat.)
  Obecně mi ale linux vyhovuje líp.