Hlavní navigace

Názor ke článku HTML tabulky na web: jiný úhel pohledu od Oxymoron - - Samozřejmě, že se to neobejde bez změny...

 • 29. 10. 2012 13:51

  Oxymoron (neregistrovaný)

  - Samozřejmě, že se to neobejde bez změny rozložení prvků. Což je podle mě úplná samozřejmost. Fixovat šířku textu jenom proto, že neumím zajistit, aby byla stránka čitelná pro různé šířky okna, považuju za neschopnost autora.

  - draft HTML 3.0 má bohužel trochu daleko k tomu, co se používalo. Jenom jakýsi přehled a doporučení, ta poznámka o tom, že tabulky je možné použít i na formátování vznikla z toho, že tabulky se v té době používaly převážné na formátování. Draft HTML 3.0 neříká nic o tom, proč Netscape tabulky zavedl.

  - pro mě element NAV nemá žádný přínos. Vzhledem k tomu, že používám PHP, jako lepší řešení pro mě je vytvoření verze stránky optimalizované pro čtečky. Tak můžu používat vychytávky, které čtečky neumí a čtenáři, kteří používají čtečku, jsou také bez problémů.

  - co se týká SEO, tak je rychlejší vyhledávačům posílat stránku se stejným obsahem, ale bez balastu okolo, podobně jako verze stránek pro čtečku.

  - Nevím kolik lidí si umí nastavit šířku okna, nikdy jsem na toto téma statistiku nedělal. Vzhled stránky se nechá udělat tak, aby byl změně-šířky-vzdorný. Pokud to nejde, je chyba už v návrhu (stránka je zbytečně komplikovaná).

  - nepsal jsem, že to tyhle tagy používám vždy. Psal jsem o použít v případech, kdy je to rozumné. U 50 stránek, na kterých má být nějaká vlastnost stejná, to rozumné není. Pokud je to na jenom místě jedné stránky, tak to klidně použiju. Dokonce používám i alternativní styly, které prohlížeče podporují, i když ta podpora alternativních stylů moc valná teda není.

  S CSS jsem se vyřádil, když jsem zkoušel mikroformáty. Bohužel, některé třídy, které jsou mikroformáty využívané jsem už měl použity k jiným účelům. Takže jsem veškerá mikroformátová data zabalil do tagu MICROFORMAT a v CSS jsem si definoval jiný vzhled pro tyto třídy, pokud se nacházely jako podtag tagu MICROFORMAT. Samozřejmě, protože jsem nepotřeboval definovat všechny třídy, které jsou u mikroformátů definované, některé prostě ve stylopisu chyběly. A taky to fungovalo. Možná na nějakou takovou stránku narazíš. A pokud narazíš na stránku, kde je tag FONT CLASS="red" (opravdu FONT CLASS a nikoliv FONT COLOR) a v třídě je nastavená jiná barva, tak to může být taky ode mě.

  - Je to v pořádku, protože prohlížeče to podporují, stránky se v nich zobrazují a jako výhoda se uživateli nerozhazuje formátování, pokud změní šířku okna.

  A že přidělávám práci sobě i ostatním? Nikoliv, neboť používám PHP, takže v případech, kdy je to potřeba, vkládám formátování pomocí tagů v proměnné PHP, takže to taky stačí změnit na jednom místě ;-) A samozřejmě CSS stylopis generovaný z PHP taky umím, když nechci používat komplikované stylopisy.

  Samozřejmě, chápu, že někomu může připadat, že možnost nastavit si šířku okna podle potřeby může připadat jako přežitek z dob minulých a ta jediná správná cesta je fixní šířka textu.