Hlavní navigace

Názor ke článku HTML tabulky na web: jiný úhel pohledu od Oxymoron - [55] - Které kroky máš konkrétně na mysli? -...

 • 26. 10. 2012 10:13

  Oxymoron (neregistrovaný)

  [55] - Které kroky máš konkrétně na mysli?

  - dovolím si připomenout, že bohužel HTML nijak nereflektuje to, že tabulky původně nebyly určeny jenom pro tabulková data, Netscape je zavedl právě kvůli komplikovanějšímu strukturování stránek.

  - co se týká zrakově postižených, tak bych řekl, že pro ně jou na stánkách závažnější potíže, např. stránky, na které se není možné dostat, neboť odkaz na ně je ukrytý někde v nabídce stránky, udělané tak, že ho čtečka nerozluští. U čteček jsem taky nepřišel na to, proč u obrázků, u kterých se nemá popisek číst, musí být uvedeno ALT="". Proč prostě čtečky obrázky bez ALT neignorují a místo toho předříkají adresu obrázku? Vźdyť kdyby někdo chtěl, aby se předříkávala adresa obrázku, tak ji uvede do atributu ALT.

  - Co se týká tzv. mikroformátů, tak ty nepoužívám, zatím neboť jsem pro ně nenašel rozumné využití a nelíbí se mi na nich, jak jsou naroubouvány na atributy CLASS.

  - K vyhledávačům: ať je to jak chce, prohlížeče i vyhledávače se stejně budou muset poprat i s nehtml5 stránkami. Ty prostě jen tak nezmizí, jenom proto, že to někdo řekne. A autoři starších stránek nebudou stránky předělávat jenom proto, že se objevilo HTML5.

  - text roztažený přes celý 24" nebo 48" monitor se opravdu blbě čte. Na druhou stranu, a nevím, jestli o tom víš, je možné najet kurzorem na levý nebo pravý okraj okna (ono to tedy funguje i na horním a dolním okraji a i v rozích), na tom okraji okna obvykle dojde ke změně kurzoru a je možné šířku okna změnit. Čtenář si tak může nastavit šířku textu tak, aby se mu text četl dobře. Takže mě spíš vadí opačný problém ... stránky s fixní šířkou mají na mobilu buď nečitelné písmo nebo je nutné stránkou při čtení každého řádku rolovat ze strany na stranu.

  - Proč? Když se něco zobrazí ve starém prohlížeči, tak se to zobrazí všude.

  - zřejmě ještě ne naposledy: Netscape zavedl tabulky především kvůli formátování stránek, ke změně určení došlo až relativně nedávno.
  To, že tabulky jsou určené pro výpis tabulkových dat, je něco jako mantra lidí, kteří nepamatují historii.
  Stejně tak budu i nadále používat tagy FONT, CENTER, B, I, ... protože prostě v některých případech je jejich použití rozumné. Nebo jaká je výhoda SPAN CLASS="červený_tex­t" proti FONT COLOR="red"?