Hlavní navigace

Názor ke článku HTML tabulky na web: jiný úhel pohledu od Petr Menšík - [52] Kolik různých implementací z různých kořenů máme...

 • 23. 10. 2012 20:02

  Petr Menšík (neregistrovaný)

  [52] Kolik různých implementací z různých kořenů máme pro CSS a kolik pro zpracování dokumentů v TeXu? Jestli to třeba nesouvisí s tím, že ta technologie je komplexní a přesto ji zvládá celá řada zcela odlišných programů, byť s menšími odlišnostmi?

  Jinak se necítím být webař, ale tento příspěvek považuju za hodně mimo dnešní realitu. Pokud nevidíte důvod pro CSS, tak jej nepoužívejte. Pokud jej neumíte, něco si o tom přečtěte, nebo to nehodnoťte. Mě přijde CSS jako úžasná věc, která má celou řadu nedostatků. Mimo to, CSS myslím výrazně zjednodušují použitelnost řady webů a jejich úpravu pro mobilní zařízení. Výdrž baterie totiž mnohem negativněji než pár cyklů při kreslení ovlivní časté posouvání a scrollování, pokud je web nepřipravený na menší displej. Jistě, zmrvit se dá všechno a uznávám, že nároky na slušný web jsou o dost vyšší, než koncem 90. let. Uživatelé totiž očekávají větší komfort, rychlost, použitelnost.

  Nemám nic zásadního proti tabulkám, ale vážně míněný web snad nechce být posetý tagy typu font. Jedný vzhled webu jde jistě implementovat i dynamickým skriptem generujícím obsah toho webu, bez definic stylů ke konkrétním tagům. Je ovšem otázka, PROČ to chcete dělat právě takto, a jaké to má výhody. Jestli budete někdy potřebovat upravit vygenerovaný soubor posetý změtí font, big, small a jiných tagů a atributů, třeba si rozpomenete na výhody CSS. Zkuste si v osmi stránkovém dokumentu změnit vzhled všech nadpisů...

  Pokud váš web vypadá v podstatě jako tabulka, klidně asi může být tabulkou. Jistě, nic se nemá přehánět jenom proto, že table je fuj, zavřem všechno do divu a napozicujeme to, aby to na tabulku jenom vypadalo. To je ovšem naprosto okrajový případ. Síla CSS tkví někde jinde, než v umístění 3 hlavních bloků na stránce.

  Ale třeba tomu nerozumím a jen se pletu :)