Hlavní navigace

Názor ke článku Android a Linux jako všeobecně známé pojmy od Ivorne - 4 - "A není právě tohle cílem ?": Já...

 • 3. 1. 2012 13:54

  Ivorne (neregistrovaný) 188.120.217.---

  4 - "A není právě tohle cílem ?":
  Já teda nevím, já například jsem uživatel, který velmi ocení možnost si nastavit systém podle sebe. Klávesové zkratky, konfigurovatelná menu aplikací (vyhodím co nespouštím z menu) a možnost ovládání aplikací pomocí klávesnice.
  Niky mě nenapadlo po svém systému požadovat, aby měl nějaký pitomec od vedle pocit, že může počítač používat bez jakýchkoliv znalostí. Spíše mi záleží na efektivitě ovládání než na pocitech pitomců.

  Řekl bych, že máte vštípené dvě mylné doměnky:
  1) Systém je dobrý až když ho používá nejvíce lidí => musím nacpat linux každému pitomci a pak bude pro mě naprosto dokonalý.
  2) Ve futuristickém světě dokonalých OS používají všichni naprosto stejný systém se stejným nastavením a nikdo už nemůže používat žádný lepší.

  Já si samozřejmě myslím, že je dobré, když systém používá více lidí - nikdo vám nevykládá, že jste pako s Linuxem ale naopak vás obdivují jak mu rozumíte, výrobci nedělají hardware jenom pro záhadný svět binární etropie Windows ale i pro krásnou přívětivou a poetickou krajinu GNU/Linuxu a tak dále. Každopádně si nemyslím, že by rozšířenost Linuxu měla být jeho primárním cílem, nýbrž by se měl držet své víceméně původní ideologie - udělat ho dobře tak aby ho každý komu se líbí mohl používat a přispívat do něj k jeho velké slávě.

  Linux by se neměl snažit mermomocí napodobovat strategii Windows. Ono to že je Windows k ničemu a nedá se v něm nic nastavit bývá často považováno za jádro jeho obchodní strategie a úspěchu. Jediným důvodem jeho úspěchu je dnes to, že je masově rozšířený a lidé nenávidí změny a učení. K tomuto rozšíření došlo kvůli tomu, že to dříve byl nejlevnější systém na PC. Byl všude OEM a šel snadno upirátit. Rožšířil se "i přesto", že je k ničemu. Ne "proto", že je k ničemu.

  Linux má možnost naopak využít své velké výhody, kterou má nad ostatními OS a kterou nikdo jiný nedokáže napodobit. A to je (krom jeho ceny) jeho tisíce podob (distra, prostředí), které jsou si ale v určitých rysech velmi podobné (bash, kernel). Mít distra pro lidi, kteří chtějí přizpůsobivost, pro ty co si chtějí celý systém přepsat (gentoo :-)) a pro ty, který posadíš před počítač, řekneš jim na co kliknout a jsou spokojení (Ubuntu/unity). Pak třeba ještě do firemní oblasti (Debian,RHEL). Už je to tak docela dneska, nicméně nemyslím si, že situace je ideální. Je ještě hodně co vylepšovat, ale řekl bych, že jsme celkem na dobré cestě. Rozhodně bych nechtěl, aby se šlo cestou jednoho trapného systému á la Windows a zahodit všechno, co teď máme.

  Spíše mě zaujala Vaše úvodní myšlenka - že pro Android by rozhodně nebyla dobrá reklama přiznat, že jeho jádro je forkem Linuxu. Nicméně s vaším odůvodněním, že je to tak kvůli tomu, že GNU/Linux je na houby, nesouhlasím. Je to prostě proto, že kdo používá Windows nemá rád Linux, protože takový člověk, co používá Windows se již několikrát musel dostat do stavu, kdy si měl vybrat mezi Window a Linux. A protože je to člověk líný se něco učit plus měl pár dalších rozumných důvodů (pracovní programy, nátlak v zaměstnání, nekompatibilní hardware), tak se rozhodl pro Windows a do paměti si to uložil pod heslem Windows=dobrý,Li­nux=né_tak_do­brý. Nic složitějšího bych v tom nehledal.

  Každopádně tato skutečnost by se dala reálně využít. Velmi úspěšný by mohl být nějaký nově vzniklý OS, který by byl navržen pro masy (stabilní, omezený počet možností, pěkné, přehledné a optimálně konfigurovatelné GUI), měl by masovou reklamu (podobnou jako byla třeba na Google Chrome) která by nijak nezmiňovala, že se jedná o GNU/Linux, ale spíše by tento OS prezentovala jako "nový moderní OS, revoluce přichází etc.". Hlavně by ale potřeboval podporu řady velkých firem, aby vytvářely verze svých produktů pro tento systém (tedy i pro GNU/Linux) a chlubily by se tím (např. Photoshop, AutoCAD, nějaký výrobce Foťáků a někdo kdo vyrábí tiskárny - např Canon a tak). Ono hlavně když potom nějaký systém dosáhne toho, že je považován za nový (ne za starý známý Linux, který "už všichni dávno zavrhli") a známé firmy se samy chlubí tím, že pro něj mají podporu, tak prostě už nemůže být neúspěšný.

  Děkuji za pozornost :D