Hlavní navigace

Názor ke článku Rubinius 1.0 již klepe na dveře od Miloslav Ponkrác - "cas usetrite predevsim diky tomu, ze budete programovat...

 • 27. 12. 2007 19:45

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  "cas usetrite predevsim diky tomu, ze budete programovat (== psat udrzovatelny kod; a ano v dynamickych jazycich samozrejme lze psat udrzovatelny kod) ve 'vysokourovnovem', dynamickem jazyce"

  No jak kdy. Při psaní driverů operačního systému mi moc "vysokoúrovňový dynamický jazyk" nepomůže, ba se odvážně dovolím napsat, že tam bude přímo škodit. Stejně tak kodek do videa bych v Ruby moc nerad viděl. A psát počítačovou hru, která se bude snažit ohromit super grafickou a maximalizovat fps - v tom bych taky "vysokoúrovňový dynamický jazyk" neviděl jako správnou volbu. Matematický program se složitými výpočty řešící praktickou úlohu po mnoho hodin času také přepisem do "vysokoúrovňového dynamického jazyka" nijak nezlepšíte, pokud jste tedy nechtěl získat více času pro svačinu a čekání. Stejně tak třeba jádro databázového systému, třeba Oracle asi žádná rozumná firma, která není na hlavu padlá do "vysokoúrovňového dynamického jazyka" nebude přepisovat.

  Jinak udržovatelnost je zcela odlišná od pojmu "vysokoúrovňový dynamický jazyk" - a lze napsat naprosto perkektně udržovatelný program v jakékoli jazyce. A stejně tak prasečinu, kterou nepochopí ani sám autor lze napsat v čemkoliv, Ruby nevyjímaje.

  "Znovu opakuji, kdybyste sledoval vyvoji onech tzv. dynamickych jazyku v poslednich par letech, muselo by Vam byt jasne, ze ony jazyky opravdu dospivaji"

  Jak víte, že nesleduji? Já jsem v dynamickém vysokoúroňovém jazyce programoval dvacet let před Vámi!! Pro Vaší informaci, LISP a Smalltalk, který jsem honil, jsou velmi vysokoúrovňové a velmi dynamické! Koneckonců Ruby není nic jiného, než slabší odvar Smalltlaku, ze kterého byla spousta čistých věcí zaprasena Perlem.

  Jeslti si myslíte, že dynamické jazyky jsou trend posledních pár let, tak doporučuji se probrat.

  Mimochodem, třeba LISP je plně multiplatformní a plně standardizován se zárukou seriózní neměnnosti kódu a to už po hezkou řádku desítek let!!! LISP jde dokonce přímo zkompilovat do strojáku, pokud ho nechcete honit na virtuální mašině!!!

  "a ze do budoucna zadne "zaskodnicke akce autoru" nelze ocekavat, uz proto ze ony jazyky se velice pravdepodobne budou dale rozsirovat, takze bude tlak na jejich stabilitu, atd."

  Jak jsem výše, vzhledem k tomu, že dynamické vysokoúrovňové jazyky tu máme od roku 1958 (tedy příští rok to bude rovných 50 let) - tak Vaše záruky zní dost nevěrohodně.

  "takze znovu - v soucasnosti se v oblasti dynamickych jazyku deje "neco velkeho" a urcite stoji za to minimalne sledovat, co se z toho vyvrbi"

  Přes Vaše přání se nic velkého neděje.

  "a open source neni jenom o otevrenych zdrojacich, ale i o komunite - komunite, v jejimz zajmu rozhodne nejsou NEUSTALE zpetne nekompatibilni zmeny"

  Přesto jak vidíte se dějou zpětně nekompatibilní změny, a nejen dějí, ony se i plánují. Mě už tahle propaganda, kdy se o open source něco jiného píše, a něco jiného se dělá ani nebaví.