Hlavní navigace

Názor ke článku Rubinius 1.0 již klepe na dveře od Miloslav Ponkrác - "srovnani s kernelem, TCP protokolem a dalsimi je...

 • 27. 12. 2007 19:00

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  "srovnani s kernelem, TCP protokolem a dalsimi je IMHO docela nevhodne, protoze neni treba vymyslet stale nove kernely, nove protokoly, atd, takze zpetna kompatibilita je desne dulezita."

  Ne, je to zcela vhodné přirovnání, protože naprosto jasně demonstruje, že kdyby se vše stavělo se stejným přístupem jako Python, či Ruby, byli bychom nic neměli.

  Jinak jestli Vám to připadá nevhodné, představte si jazyk C, který by se rozhodl, že od teď nebude možné přeložit starý C kód, protože se rozhodlo, že C bude mít nekompatibilní syntaxi. Dochází Vám co by to způsobilo?

  "U aplikacniho programovani je situace uplne jina - programiji se stale nove aplikace, a na vyber je z mnoha technologi."

  Ano, akorát že spousta aplikací je poněkud starší a trvalo by řadu let je přeprogramovávat. Já bych si někdy přál, aby třeba Matzovi někdo sdělil: "Tak holánku, rozhodli jsme se změnit syntaxi Céčka, takže odteď tu svojí mašinu pro Ruby nepřeložíš, ale hezky to napíšeš znovu, nebo alespoň přepíšeš. Co na tom, že jsi se chtěl věnovat Ruby a vylepšit ho, my jsme rozhodli, že svůj čas budeš věnovat minimalizaci škod po změně našeho Céčka a basta.".

  "Matz na jedne z minulych konferenci zahlasil, ze si dovede predstavit, ze tu vedle sebe budou koexistovat dve implementace Ruby - 1.8ckova a nova, 1.9."

  Já si taky dokážu představit, že jsem naftový magnát, mám plný harém asi tak pětistovky nejnádhernějších, po mě toužících žen a plavu v pohádkovém bohatství a topím se ve zlatě a všichni mě budou mít rádi. A taky to klidně někde veřejně prohlásím. Něco prohlásit nic nestojí.

  "A mohou koexistovat vlastne libovolne dlouho, protoze, na coz zapominate, je tu i komunita."

  Ano? Opravdu? A myslíte, že všichni vývojáři Ruby, všichni autoři knihovne pro Ruby a další svorně do jednoho budou ještě mnoho let poté poctivě psát od všech svých knihoven a nástrojů dvě verze - pro starší a pro novější? V praxi se tohle ještě nikomu nepodařilo, ale teorie je to hezká.

  "pokud sleduji vyvoj daneho jazyka (vcetne jeho konkurentu, a pokud si navic treba sam zkusim nejaky jazyk, cvicne, nadesignovat), mohu si vytvorit dojem o zmenach, ktere bude jeho autor, po konzultaci s komunitou, chtit uskutecnit."

  Ano a pokud autor dá záruku, že bude držet zpětnou kompatibilitu, mohu si naprosto ušetřit čas sledováním záškodnických akcí autora jazyka a namísto toho naprogramovat v ušetřeném čase lepší program, případně jej strávit s přáteli, láskami, nebo si jít zalyžovat do Alp.

  "Ruby pro Javu konkurentem zcela jiste je, at se vam to libi nebo nebo. Sice nikde netvrdim, ze v pripade treba prave onech bankovnich aplikaci, ale treba v pripade webovych aplikaci zcela urcite."

  Mě se nemá co líbit, všimněte si, že jsem tu nikde neuvedl jaký jazyk je "nejlepší", protože takový není. Mě je to jedno. Prostě Ruby kromě webu nic moc :-(

  "ze Vy si tak trochu delate srandu, nebo umyslne provokujete s tou Vasi argumentaci ("cely ten odstavec o ...jazycích s neseriózním jednáním")? Prece tomu, jak funguje open source rozumite, ne?"

  Nedělám si srandu a open source s tím nemá co do činění. Navíc je rozdíl mezi tím "jak open source funguje" a mezi "propagačními letáky od zastánců open source, jak by si přáli aby to fungovalo".

  Jinak open source jsou prostě otevřené zdrojáky, nic víc a nic míň. Stále i u open source platí naprosto vše jako pro jakýkoli jiný způsob programování, jsou tam potřeba stejné znalosti, stejné algoritmy. Nic open source nemění.