Hlavní navigace

Názor ke článku Rubinius 1.0 již klepe na dveře od Miloslav Ponkrác - [10] Naprosto všechno v Ruby napsat nejde, na...

 • 27. 12. 2007 17:44

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [10] Naprosto všechno v Ruby napsat nejde, na to je ten jazyk málo mocný, proto se rozumí samo sebou, že něco málo musí být psáno třeba v Céčku. Považoval jsem to za tak zřejmý fakt, že jsem ho nezdůrazňoval. Ale už snaha přesunout co nejvíce věcí do Ruby ve virtuální mašině je obrovsky na škodu rychlosti.

  Problém je, že jste napsal "nevypadá to, že by autoři chtěli" - je to jenom domněnka, a pokud postavíte svůj byznys na domněnkách, tak poznáte jak se trestá naivita. Nikdo žádný slib nedal, že to později nepřekope - tu jistotu nemáte, takže až to budou překovápat znovu, nikdo jim v tom nemůže zabránit. Ono bohatě stačí, že někdo překope jazyk, který je tu mnoho let, docela slušnou kupici let, a je mu u zadnice, že se v tom napsalo spoustu kódu, a že tím způsobí problémy mnoha programátorům. Tohle není seriózní přístup - a lidé by neměli naivně svěřovat cenné věci a programovat cokoli důležitějšího v jazycích s neseriózním jednáním.

  to No 2: Je jedno, že se jedná o malé změny - pořád je to změna - a pořád to implikuje projít zdrojáky a opravit je, a znovu otestovat. Představte si, že by třeba TCP protokol pro internet udělal "docela malou změnu", která by jenom způsobila, že stávají síťové programy od telenetu, ssh, mailových a webových klientů, serverů, jádra Linuxu a dalších programů nefungovaly a musely se přepsat. Asi cítíte, že by to nikdo neobhajoval, že?

  Velké projekty v jazycích samozřejmě existují - ale jedna vlaštovka jaro nedělá.

  Předposlední odstavec je subjektivní věc, tudíž nekomentuji.

  Tak jestli je Ruby vážným konkurentem pro Javu, tak jděte velké bankovní a enterprise systémy programovat v Ruby. Až uvidíte tu zodpovědnost, záruky a další věci co tam musíte dát, tak budete muset být hodně věřící, použijete-li Ruby. A pokud by se stal zázrak a přesto jste nějaký náročný enterprise projekt v Ruby rozjel, tak zkrachujete brzy díky tomu, že Vám Matz změní syntaxi a překope chování jazyka. A to ještě dopadnete dobře, protože nejspíš to odnesete ještě velkým penále a náhradou škody.