Hlavní navigace

Názor ke článku Rubinius 1.0 již klepe na dveře od Miloslav Ponkrác - Pokud napíše někdo virtuální stroj z větší části...

 • 27. 12. 2007 12:54

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Pokud napíše někdo virtuální stroj z větší části v Ruby a ne v Asm/C/C++, pak se dá celkem slušně prorokovat, že to bude pomalé jako prase, nehledě na to, že to taky pravděpodobně bude žrát více prostředků systému (paměti, zátěže cpu, atd.). A že ta pomalost je prostě důsledek takto zvolené architektury virtuální mašiny, a těžko se nějak výrazně zlepší.

  Proto si myslím, že Rubinius zase za čas zapadne a neštěkne po něm ani pes. Je totiž úplně jedno, jestli se budu bavit o Javě, o .NET frameworku, o Perlu, o Pythonu - totiž to hlavní co člověk čeká od virtuální mašiny (interpreteru) takového jazyka je především na prvním místě spolehlivost a v těsném závěsu za tím maximální rychlost. Což je přesně to, na co Rubinius dojede.

  Mezi námi - co Vy byste si vybrali ze dvou virtuálních strojů, která (až bude Rubinius dokončen) umí to samé, akorát Rubinius bude pomalejší a oficiální Ruby jádro bude rychlejší? Myslím, že volba je jasná.

  Čistý Ruby kód ve virtuální mašině ocení 0,000001% lidí (mimo jiné i autor článku), rychlou virtuální mašinu ocení 99,999999% lidí. Podle mě Rubinius nemá s touto architekturou šanci se prosadit.