Hlavní navigace

Názor ke článku Proč zvolit Mac OS X? od cervik jablecny - Jablka jsou mi sice velmi sympatická, dokonce jsem...

 • 22. 8. 2007 14:47

  cervik jablecny (neregistrovaný)

  Jablka jsou mi sice velmi sympatická, dokonce jsem jeden čas uvažoval, že bych si jedno pořídil, ale při porovnání toho co v ČESKÉM PROSTŘEDÍ nabízejí s běžnou linuxovou distribucí běžící na běžném hardware dosti výrazně ztrácejí.

  Ne ani kvůli Mac OS X, ten je po uživatelské stránce opravdu povedený (jeho z mého pohledu jedinou zásadní chybou je, že není celý open source - ne kvůli nějaké ideologické zaslepenosti, ale proto, že jsem svého času rád používal OS/2, kterou IBM zařízl a skončila - kdyby měla otevřený kód, mohla existovat dodnes... A když Apple přestal vyvíjet vlastní hardware [balení pc do hezkých krabic za vývoj HW nepovažuji, škrtl v názvu Computer a prodává víc MP3 než počítačů, nedivil bych se, kdyby OSX byl časem nahrazen Vista nebo jejich nástupcem s iLife suitem... A v té chvíli bych jablíčkářem být rozhodně nechtěl, i když Steve by to jistě nějak vysvětlil :) ).

  Nicméně, ten skvělý OS X není celý přeložen do češtiny (je třeba dokupovat lokalizační cd a to poměrně složitě [srovnáno s běžnou linuxovou distribucí, kde prostě při instalaci zvolím češtinu a je to celé česky] instalovat, česká nápověda není vůbec - což pro řadu lidí vylučuje jeho použití a hlavně to, že prodejci svoje jablka patrně považují za hyperluxusní zboží pro snoby, protože přístup k zákazníkům /"Když si s klávesnicí nekoupíte počítač, prodáme vám ji za cenu půlky počítače!"a "Češi jsou asi nejbohatší národ na světě, proto tady ty jabka budem prodávat dráž než kdekoli jinde!" a "Dva roky záruky jsou luxus, musíte za to připlatit!"/ je jinde nevídaný.

  Linux navíc v posledních letech na desktopu velmi vyspěl, v podstatě není nic, co by mi v něm chybělo - expose je pěkné, ale já si vystačím s virtuálními plochami, vyhledávání mám taky a na instalaci nemusím mít pohodlné DMG, když mám pohodlnější apt-get a yum.