Hlavní navigace

Názor ke článku Je MIT či BSD licence méně svobodná než GPL? od tomfi - Rozhořčení z GPL mi opravdu připadá jako protest...

 • 27. 12. 2007 1:21

  tomfi (neregistrovaný)

  Rozhořčení z GPL mi opravdu připadá jako protest malého děcka který chce tu hračku z hřiště jenom pro sebe.

  Nejsem profesionální vývojář ( programuji jenom na zakázku, když není zbytí ), ale opravdu nerozumím zanícení odpůrců GPL ...
  1. nikdo Vás nenutí používat něco z toho "ďábelského" GPL.
  2. máte plno komerčních věcí které lze bez skrupulí použít a být na 100% čistý protože jste jej koupili(u GPL vás někdo může obvinit že využíváte jejich know-how ať jim zaplatíte licenci :) )

  Jediné rozhořčení které dokážu pochopit je to, že opravdu chcete použít program pod GPL přidat trochu omáčky a prodat za své.

  Obhajování programátorů také nechápu. Programátor snad ten program naprogramuje a firma která jej zaměstnala jako dělníka jej pak zpeněžuje... chápu, že se lépe zpeněžuje vícekrát... ale kolik programátorů má plat určovaný podle počtu prodaných kusů ? ... Já za své projekty vždy inkasoval tolik kolik si přestavuji že mne stojí můj čas vynásobeno stráveným časem... takže bez ukrutného zisku ano ... ale za svou poctivou práci poctivě zaplaceno !!!

  Umím si krásně představit, že na žádost zákazníka o software jim povím: ano toto jde... bude to stát tolik a tolik když to bude pod GPL, jelikož vím o projektu který stačí rozšířit a je to... nebo to bude stát tolik pokud vám stačí když to dostanete jako spustitelný program.
  Mám zkušenost že jedna firma z mého okolí již pár let řeší, že si nechali na zakázku vytvořit fakturační program, který přesně splňuje jejich požadavky (nechtějí jej měnit) a teď by tam potřebovali přidat blbost jakou je automatický export do nového účetnictví... jelikož je to closed source aplikace kompletně na zakázku ... tak mají poměrně smůlu... člověk co to před deseti lety programoval je k sehnání jednou za uherský rok a nemá čas takovou kravinu dělat. Tento systém je samozřejmě super pro toho tvůrce... má zabezpečeny příjmy do budoucnosti, jelikož ví že celá aplikace stojí na něm ... blbé pro zákazníka jelikož když už není pro tvůrce dost atraktivní aby se jejími požadavky zabýval má smůlu.

  Mimochodem z podobného důvodu v hodně firmách nenajdete pořádnou dokumentaci IT... prostě pak jsou jistí lidé "nenahraditelní" a když je náhodou nedejbože přejede auto (nebo nenahraditelná firma zkrachuje) tak utrum a celá investice je v tahu a začíná se od nuly.