Hlavní navigace

Názor ke článku Nejsou RIA aplikace cestou do pekel? od Michal Kolesár - Já osobně si myslím, že RIA je přirozená...

 • 30. 1. 2009 20:50

  Michal Kolesár (neregistrovaný)

  Já osobně si myslím, že RIA je přirozená budoucnost internetu. Možnosti webových browseru a HTML jazyka jsou omezené, implementace JavaScriptu je odlišná v různých verzích prohlížečů a systémů, graficky a animačně omezená. Dnes už je to lepší, ale dříve to byl velký problém. Proto dle mého názoru vznikly alternativy typu Flash/Flex/Sil­verlight/JavaFX atd. Ano, vyžadují mít nainstalovaný virtual, ale nevidím to jako problém.

  Osobně se mi zamlouvá Flex, umí historii (vpřed, vzad), umí i deep linking (přímé url odkazy do vnitra aplikace), dobrá grafika, komponenty. Jednoduše se v něm dělá, výstupy jsou smysluplné.

  Indexace bude vždy problém, protože je to o programátorech a především o komunikaci mezi hráči jako Adobe, MS a Google. U html stránek je to jednoduché, protože jsou obecně známé SEO. Je ale otázka času, kdy bude doporučené SEO i pro Flash aplikace a programátoři se tím buď budou řídit nebo ne. Po technické stránce v tom takový problém nevidím.

  Vzpomeňte na doby, kdy Google nebyl, že nebylo úplně jednoduché se přes vyhledávače dostat ke skutečně požadovaným informacím na netu. Proč? Vyhledávače prostě neuměly z HTML stránek dostat to co bylo požadováno. A programátoři html stránek celé situaci moc nepomáhaly. A teď je podle mne situace pro RIA dost podobná jako tenkrát pro HTML. Řešení ale příjde určitě rychleji, protože jiná možnost ani není. Internet se mění směrem k RIA a musí být kompatibilní se SEO.

  Toť mé pochody v hlavě... :-)