Hlavní navigace

Názor ke článku Typy programátorů od pb. - [36] ...pořádná řádka vývojářů se bojí poskládat a...

  • 8. 11. 2013 9:39

    pb. (neregistrovaný) 2001:470:b58d:----:----:----:----:----

    [36] ...pořádná řádka vývojářů se bojí poskládat a vyladit dotazy mající třeba 2kB textu... To je věc, která mě nutí nesouhlasit s názorem [6] a která mě přivádí na myšlenku, že programování není jen zvládnutí programovacího jazyka, knihovny a algoritmů. Jsem nedotčen funcionálním programováním, ale velmi dobře vidím rozdíl mezi řekněme PHP a SQL. Mám občas problémy se programátory, kteří přistupují k SQL funkcionálním stylem "tady se hodí cyklus pro čtení a z téhle tabulky se vezme první záznam" a diví se, že jim to nefunguje, případně to funguje pomalu. Uvažování v množinách je jiné, než uvažování v klasickém programovacím jazyce. Efektivně programovat prostě znamená podstatně více, než jen znát jazyk, knihovny a algoritmy. Dejte průměrnému programátorovi najít třeba lokální maximum v zarušených vzorcích nějakého měření - klasický "programátorský" postup vede k nalezení rušivé špičky - vždyť kdo by se zatěžoval regresní analýzou, když mu její praktický význam nikdo nevysvětlil a ve škole byla statistika jen otravný předmět.

    Nemám vysokou školu a občas mě to mrzí. Dohánět statistiku, zpracování signálů, pravděpodobnost a další matematické dovednosti samostudiem bolí.

    (PHP v příkladu jsem uvedl ne proto, že bych v tom něco významného vyvíjel, ale abych alespoň přibližně poukázal na kategorii programátora PHP+MySql)