Hlavní navigace

Názor ke článku Proč je Java za zenitem od zboj - @perceptron No, clang je prostě extrémně kvalitní (nejen...

  • 22. 3. 2014 14:15

    zboj (neregistrovaný) 46.135.3.---

    @perceptron No, clang je prostě extrémně kvalitní (nejen překladač, i libc++). Na ARM je ten výsledný kód ještě mnohem efektivnější než z VS (testováno na VS2012 cca. před rokem, ale tehdy byl i clang nedotažený).

    K nákladům - ano, jistě, vše je o vyvážení. O dobré vývojáře je nouze obecně. A kolik se čím ušetří je v každém projektu jiné.

    Výuka - materiály na začátku žádné. Důraz byl na formulování problému, základní algoritmizaci, velice jednoduchou syntax. Už tady se ukáže, kdo na to má. V další fázi příklady v pseudokódu (např. z knížky Norviga o AI, ale jen to nejjednodušší), kde se ukáže, co jak konkrétně napsat (důraz na zákeřné aspekty psaní kódu). Potom už následuje seznámení s knihovnou a nakonec syntax jazyka obecně. Zde je třeba přiznat, že až s verzí C++11 dohnalo C++ Javu v přehlednosti a čitelnosti kódu. Pozdější materiály zahrnují knihy Scotta Meyerse (teď vyjde aktualizovaná veze, která bude vhodnější). Vše cílí na kód vyšší úrovně (maximální jednoduchost, v podstatě jen volání knihoven, žádné explicitní optimalizace, žádné šablony atd.). Sám píšu ve dvou "módech": vysokoúrovňový kód (jednoduchost nade vše) a knihovny (kompaktní kód se šablonami, maximální optimalizací, sem tam i holý ukazatel), které pak ten kód vysoké úrovně využívá. Tolik ve zkratce. Celé se to osvědčilo při vývoji komponent pro větší podnikový IS. Stejně se postupuje v případě C# a ObjC.