[34]"kvalita vzdelani na VS" Ono je to tezke. Zalezi na uhlu pohledu a také osobním nastaveni. Ja to vnimam tak, ze VS dava prehled o vsemoznych aspektech oboru. Často nejde jit prilis do hloubky. Pripada mi dulezite, ze se clovek dozvi, ze něco existuje, ze se to da nejak resit a mozna ze si i zapamatuje nejake metody (třeba jen nazvy. Az clovek VS dokonci, pripadne uz během, se ponori do urcite oblasti a tu si nastuduje a prozkouma do hloubky. A postupem casu a kariery si takto často prozkouma několik dalších. A často i z uplne jinych oboru.
Podle mého nazoru, je dostacujici, když clovek vi, ze něco existuje a zhruba, jak se to resi. Detaily se vyresi, ve chvili, kdy to bude potrebovat. To je to, cemu se říká celozivotni vzdelavani. :-) Studium ukoncenim VS často nekonci, mnohdy teprve zacina.... A často i studium jinych oboru.
Trochu chápu tve pocity z bakalářského studia. Ja studoval ještě za hluboke totality, ale v pulce tretiho rocniku jsem zvazoval, ze toho necham. Duvodem bylo presne to, co pises. Rikal jsem si, ze mam pulku studia za sebou a ještě jsem se nenaucil nic zajímavého a použitelného. V druhé pulce, coz by zhruba odpovídalo soucasnemu magisterskému studiu se to zlomilo a zacalo me to bavit.
Asi jediny důvod, proc jsem vytrval, nez to zacalo byt zajimave, bylo to, ze se mi tedy opravdu nechtělo jit na dva roky na vojnu....
[27] Ad. programovani webu
Na programovani webu asi opravdu nejsou potrebne nejake velke znalosti matematiky, pokud vůbec nejake. Ovšem i když to není receno explicitne, tak clanek i diskuse je o programovani aplikaci, ne webu.
Opet pouziji prirovnani. Urednice na finančním urade nepotrebuje mit schopnosti Homera. Uredni dopisy posklada z typovych dopisu a pokud bude potrebovat něco speciálního, tak to nejak da do kupy.
Pokud by se zapocitali i programatori webu, tak se procento "dobrych programatoru" asi posune hluboko pod jedno procento.
[35] Dobry programator
Ještě bych pridal, ze se musí komponenta dat dobře používat a byt v ramci moznosti efektivni (tim myslim dostatecne rychla s primerenymi nároky na pamet - ne nutne nejrychlejsi a s minimálními nároky na pamet/systemove zdroje)
A pokud jde o program, tak prehledne a rozumne uzivatelske rozhrani. Na to sice programator nepotrebuje matematicke znalosti, ale velkou miru predstavivosti a empatie.
[21] Deleni nulou
Ne všechny jazyky generuji při deleni nulou výjimku. Tento ji negeneroval, tedy to mel nejak osetrit programator. Primo v kodu. Ale i kdyby dany jazyk výjimku generoval, tak by asi bylo na miste se dotázat, jak tento stav osetrit. Dany clovek se mnou sedel v kancelari, takze se mohl jednoduse zeptat.
Zminovany programator nebyl liny. On opravdu nevedel, ze delit nulou není zas tak dobry napad. Musel jsem ho o tom presvedcit nazornym prikladem.
Nakonec jsme se s nim rozloucili. Nastesti s odchodem souhlasil. Ono totiž vyhodit zamestnance není zas tak jednoduche... Cela tato zkušenost nas prisla asi na ctvrt milionu. Vetsinu jeho kodu jsme radsi vyhodili.
Byl to nas první programator, kterého jsme dobře neznali. Chteli jsme zkusit laciného na nejake nenarocne programovani. Neukazalo se to jako dobry koncept. Jednak opravdu nebyl dobry, jednak pro nas styl práce je vhodnejsi dostatecne samostatny programator.
Samozrejme byla chyba i na me strane. Tedy v zadani. Zadani nebylo udelane blbuvzdorne pro cisteho kodera. Jenze, ja se do te doby setkaval pouze s dobrymi programátory, kterym stacilo zadani na program/modul popsat několika vetami. Když narazili na nejasnost, tak se zeptali, jak to mají resit. Tomuto "programatorovi" jsem vse musel rozepsat do vzorecku, coz uz pro mne byl neskutecny obrus a velka casova zatez. Clovek se pomalu dostaval do situace, ze by dalo méně práce, naprogramovat si to sam, nez podrobne popisovat, co a jak (na urovni, aby to pochopil a udelal spravne).
Autor se zabývá vývojem kompilátorů a knihoven pro objektově-orientované programovací jazyky.
Přečteno 36 207×
Přečteno 25 364×
Přečteno 23 797×
Přečteno 20 180×
Přečteno 17 876×