Hlavní navigace

Názor ke článku Frázové a abstraktní syntaktické stromy od zboj - @20 Ono to není těsně, pokud si nakreslíte...

 • 5. 1. 2012 10:53

  zboj (neregistrovaný) 188.95.127.---

  @20 Ono to není těsně, pokud si nakreslíte ony stromy pro různé vstupy, dost se liší. Zajímavé je probrat si případy, kdy více frázových stromů produkuje jeden AST. Rozhodně nejsou jiným pohledem na AST, není tam relace 1:1.
  Explicitní frázové stromy se používají v nástrojích (SableCC, ANTLR...) při treewalkingu. Stejně tak v podstatě každý transpiler používá frázový strom. Explicitně jsou vždy při parsingu v paměti, buď někde na zásobníku (u zásobníkového automatu), nebo v rámci chartu (když se použije chart parser).
  Cesta od seznamu tokenů z lex. analýzy k frázovému stromu je triviální, je to jen jeden krok a dělá jej za nás plně automaticky gramatika - nic mimo samotnou gramatiku nelze parametrizovat, modifikovat apod. To se dělá až s AST.

  U přirozených jazyků syntax víceznačnosti neřeší. Buď je někde WSD (word sense disambiguation), nebo nějaký jazykový model nad sémantikou. Také tam není žádný AST, buď se parsuje do závislostních stromů (většinou ne přes bezprostřední složky, ale jde to), nebo se používá bezkontextová gramatika a k ní paralelní datová struktura (pak je výsledkem parsingu frázový strom a odpovídající struktura, která např. v LFG dost připomíná AST, akorát to není strom, protože může obsahovat cykly).