Hlavní navigace

Názor ke článku Co zlepšit na českých VŠ? od Ivan Nový - ad 107 a 108, no tím, že se...

 • 29. 7. 2015 9:21

  Ivan Nový (neregistrovaný) 81.200.56.---

  ad 107 a 108, no tím, že se řídíte osobním ziskem, neznamená, že ho dosáhnete. To pro fungování optimalizačního algoritmu není podstatné. Proto ani informační asymetrie nevadí. Optimální neznamená, že oba budou spokojeni, ale že ze společných zdrojů každý urve optimální díl z hlediska budoucího přežití systému, tedy co nejméně, ale dost, aby se dále rval a hledal nové cesty.

  Dokonce ani růst není podstatný, požadevek růstu v dnešní ekonomii je dán nefunkčním důchodovým a sociálním systémem, který vede k zadlužení států, a státy, aby si mohly půjčovat, potřebují vykazovat růst, proto i ekonomové propagují růst ve svých teoriích.

  Ale reálně výkonnost ekonomiky musí být nestabilní a musí mít výkyvy, hladina rybníka taky není nikdy klidná. Naopak výkyvy jsou prospěšné, protože zocelují prvky systému.

  Trh bude fungovat i když objem peněz v ekonomice bude konstantní, hrát se bude o ceny a to, kolik kdo z těch peněz získá. Poruchy tohoto stavu, emitováním peněz navíc, které provádí státy, aby financovaly deficitní sociální systémy, budou eliminovány inflací, nominálně objem pěnez vzroste, reálně de facto zůstene stejný.

  Namítnete vždyť máme deflaci, nemáme, ceny akcií dlouhodobě rostou a rostou rychleji, než odpovídá změnám produkce. Vyrábí se více, ale výrobky jsou více naředěné, což je taky forma materiální inflace.