Hlavní navigace

Linux! Jedině Linux! aneb Napiš svému ministrovi

14. 12. 2006 12:19 almad

Jsou okamžiky, kdy mám chuť přejít na něco velmi obskurního a pokud možno ne open-source (třeba nějakou variantu VMS) jen proto, abych nikdy nebyl dáván dohromady s jakousi linux komunitou. Ta se projevuje především postmoderními výjevy RMS (při veškeré úctě, kterou k němu chovám) coby nosiče transparentů na přednášky výrobců grafických karet, fanatickými zprávičkami Petra Krčmáře (bez úcty, žádnou k němu nechovám), které se vyznačují ze-židle-zvedajícími komentáři tipu „Zase MS, zase zlo“ / „Není to open-source, je to dobro“ / „Tohle linux neumí, ale to není chyba linuxu, to je zlo MS“ – a nejnovější soutěží „I ty si napiš svůj dopis na ministerstvo kultury“.

Aby se to nepletlo – ministerstvo prosazující presumpci viny v zákoníku by zasloužilo zavřit pod patronátem OSA už dávno a po nejnovější kauze by měla rovnou najet Speciální Maskáčová Jednotka BSA. Nic to ovšem nemění na to, že známá diskuzní vševědoucnoust (nejen) linuxářů se opět projevila a tak má každý jasno, že Linux + OOo je jediné možné řešení stávajícího stavu, protože jinak se jedná o nesmyslné vyhazování těchto peněz.

Velmi souhlasím s vypsáním výběrového řízení. V tom, co je ale vhodné vůbec jasno nemám, nemám totiž žádnou představu, jak to na ministerstvu funguje co se interní agendy týče. Dovolím si ale tvrdit, že se linux může sakra prodražit. Co takhle…

  • Interní systém psaný pro MS Windows: Nutnost naportovat. Na kolik to vyjde? Kdo to udělá? Jak dlouho to bude trvat?
  • Všechny dokumenty jsou v DOCu. Třeba překonvertovat do ODF. Kdo to udělá? S jakou úspěšností? Kolik bude stát jeho práce? A áno, je potřeba to udělat, každý kdo někdy v OOo otvíral jakýkoliv složitější dokument, než je referát studenta střední školy mi dá za pravdu – ten layout prostě vypadá úplně jinak.
  • Je třeba přeportovat i stávající počítače. Kolik je to práce, kolik bude stát?
  • Lidi je třeba přeškolit. Kolik přeškolení stojí?
  • I když budou přeškoleni, minimálně ze začátku bude jejich práce pomalejší. Jaké ztráty tím vzniknou?

Neznám detaily, nemůžu tedy říci, jak bude bilance nakonec vypadat – ale odhadl bych, že se to prodraží víc, než ty licence od MS se slevou. Samozřejmě jsem pro to, aby státní správa postupně přecházela na otevřený software. Jenže, to se musí udělat s rozmyslem, tedy nejlépe podle předem připraveného plánu. Navíc, pro komunikaci mě nezajímá jaký sw používá daný úřad, ale zda komunikuje v otevřených formátech – to bych považoval za mnohem větší prioritu.

Tyhle huráakce mohou mít za následek jediné dvě věci:

  1. Utvrzení se v tom, že linuxáci jsou banda fanatiků,
  2. V případě nasazení vytrvalé nadávky, že „ten blbej linux neumí otevřit ten dokument co sem si před měsícem napsala, podivej, mám to úplně rozhozený“.

Ani jedno nepomůže ani linuxu, ani jeho pronikání do státní správy.

Sdílet