Vykrádáním k titulu

14. 5. 2009 16:02 (aktualizováno) | Svatopluk Vít

Přiznám se, že až do dnešního dne jsem měl až skoro posvátnou úctu k všelikým státním vzdělávacím institucím. Zjistil jsem však, že ne vše je úplně férové, ba co víc, je to skoro jako organizovaný gang. Našel jsem totiž jednu bakalářskou práci s trochu prapodivným obsahem.

Začnu tím, že udělám jednu podrobnou recenzi bakalářské práce. Na závěr doplním své konstatování.

Docela náhodou jsem na internetu narazil na bakalářskou práci s názvem Redakční systém Joomla! a protože jsem s Joomlou! spřízněn, nahlédl jsem do ní, zda mne osloví a přinese něco nového. Možná jsem to neměl dělat. Autorem práce je Bc. Denisa Bartošová a vznikla na Masarykově univerzitě fakultě pedagogické v dubnu 2008. Kompletní archiv najdete na odkaze zde.

Stáhnul a otevřel jsem si vlastní práci v pdf. Má celkem 37 stran. Strana 1obsahuje obálku, strana 2 bibliografický záznam, anotaci a klíčová slova. To vše česky a anglicky.  Strana 3 obsahuje obligátní Prohlášení, které má v tomto případě tuto podobu :

„Prohlašuji, že jsem diplomovou práci zpracovala samostatně a použila jen prameny uvedené v seznamu literatury“

To je standardní prohlášení a není na něm nic zvláštností. Po přečtení práce zjistíte, že má kupodivu úplně jiný kontext, zvláště si dovoluji vypíchnout slovo „jen“.

Přecházíme na stranu 4, kde je obsah. Na straně 5 začíná vlastní text práce a to úvodem. Píše se v něm něco o dnešní době, kdy je přirozené se prezentovat na internetu a že pro zjednodušení můžete využít redakční systém. Ano to jsou celkem obecné dva odstavce textu, pro zjednodušení jedna strana.

Bavit jsem se začal od strany 6, která obsahuje honosný bod „Cíl a metodika práce“.  V podstatě jsem byl zaskočen tím, co je vlastně cílem práce. Velice mne oslovil odstavec :

„Ale bohužel jsem nikde nenašla ucelený český návod Joomly!, který by mi moje začátky zjednodušil a urychlil a z tohoto důvodu jsem se rozhodla napsat tuto bakalářskou práci, která by budoucím uživatelům měla pomoci s jeho začátky a vyjasnit problémy s ním související. “

Pak následuje odstavec o tom, jak je pomoc realizována prakticky i s odkazem na jeden web s návody. Za zmínku však stojí i poslední odstavec na této stránce :

„Ve své práci bych chtěla především běžnému uživateli osobního počítače a internetu přiblížit a vysvětlit redakční systém Joomla! a zjednodušit tak orientaci v tvorbě webových prezentací za pomoci redakčního systému Joomla!.“

Logicky jsem nabyl dojmu, že se bude jednat o příručku, která bude výstižná a přinese řadu informací, které není možné běžně získat. Těšil jsem se na stranu 7.

Bod číslo 2 se jmenuje CMS neboli redakční systém. Začetl jsem se a zjistil, že ten text znám. Aby ne, vždyť jsem jej sám napsal. Ke cti autorky se musí říci, že zdroj uvedla. Takže strana 7 je plná mého textu. No nic, jdeme na stranu 8. Ta je plná Joomla historie.  Na konci strany je zdroj. WTF? Zase já? A pak to pokračuje, taktéž má je strana 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 16. Na straně 17 přichází změna, až do strany 18 je text pana Jaromíra Pavlíka, v polovině 18. strany je autorství jiné – webové stránky dukovany.cz a jede to do strany 20. Od strany 21 je pak již autorství plně na straně Denisy Bartošové, jedná se však jen o pustý výčet položek s krátkým, obvykle několikaslovným popisem.  Strana 27 obsahuje seznam použitých zdrojů, strana 28 obsahuje seznam příloh. Od strany 29 do strany 37 najdete přílohy v podobě obrázků z Joomly.

Takže malá statistika. Pokud osekáme veškeré zbytečnosti v podobě rejstříků, obsahů a prohlášení, dostaneme se k tomu, že vlastní text je na stranách 6 až 26. Můžeme říci, že je to 21 stran textu.  Z těchto 21 stran je autorkou napsáno 7 stran. Tedy plných 33%, na mou hlavu padá 10 stran (47%), na zbylé autory připadá 7% respektive 12%. Když to sesumarizujeme, prohrává naše Bc. 33 ku 64%. Může mi někdo vysvětlit, že když z webu nakopíruju 64% textu, můžu za to dostat titul?

A navíc jsem si teď po vypočítání ještě všiml, že i strana 26 je kompletně (skoro) moje. Pročtěte si text a pak se mrkněte na článek na Linuxexpressu, konkrétně na odstavec nazvaný „Co vše můžu od Joomla! očekávat?“ skoro na konci článku. Je skoro stejný, v práci je přidána závorka vysvětlující slovo framework (najdete ji v posledním odstavci, kde se dozvíte, že tímto slovem označujeme softwarovou strukturu. Slečna Denisa (pokud je to paní, omlouvám se) jaksi pozapomněla uvést zdroj. Má to vzbuzovat dojem, že je to její vlastní závěr, ale není.

Zůstal jsem jak opařený, ta čísla působí tak hrozivě. Po započítání závěru se můj „příspěvek“ v její práci dostává na 52%, celkově se její skóre posouvá na 28% vlastní tvorby. Kde je ten pedagogický přístup Denisy Bartošové? proč musí na začátku své kariéry opisovat? Co nového a převratného ve svém textu vlastně vytvořila? Dle mého názoru jen suchý popis nějakých položek z administrace. A v podstatě lze říci, že vydává cizí text za svůj a neoznačuje jej (týká se onoho zmiňovaného závěru).

Myslel jsem si, že jí oponent v oponentuře vyčiní. Přišel šok číslo dvě. Prosím, otevřte si dokument uložený zde (je to MS Word, OOo to otevře také, na krásu nehleďte, důležitý je obsah). Cituji z odstavce nazvaného Shrnutí a závěr :

„Z textu je zřejmá poučenost o problematice i jasný postoj k úloze internetové prezentace v dnešní době. Některé výrazy v textumají „lidovější“ formu, asi proto, že i jazyk programátorů ovlivňuje běžnou mluvu.“

Bc. Denisa Bartošová má zřejmou poučenost o problematice v používání chvatu CTRL+C a CTRL+V. Navíc má tendence k tomu vydávat cizí text za vlastní. Vážím si toho, že používám lidovější jazyk, byl to účel.

Milí čtenáři, má smysl se ještě pitvat v tabulce nad textovým odstavcem? Jen v krátkosti, všimněte si hodnocení a popisu u bodu 10, 8 a 4. Zvláště mne pobavila „originalita“.

A teď mi řekněte, dá se s tím prohřeškem v textu závěru něco dělat? Mám do toho investovat svůj čas? Nemám žádné zkušenosti, ale třeba přítomní studenti ano. Jaké jsou k dispozici opravné prostředky, alespoň v tom to někam nahlásit, prostě z principu…

 • 14. 5. 2009 16:13

  Elven (neregistrovaný)

  myslim, ze to, co robi, je tak trochu drzost a dve trochy velka drzost.

  trosku mimo temy, ale... preco ked nie su ziadne dobre navody (podla nej), neprida tento jej vlastny text (ehm...) medzi uz funkcne navody?

  inak nie vsetci kopirujuci pouzivaju ctrl+c a ctrl+v. vsak kliknut a dat "kopirovat" a kliknut inde a dat "vlozit" cez prave tlacidlo mysi ide tiez...

 • 14. 5. 2009 16:40

  alian (neregistrovaný)

  Z takychto praktik sa mi otvara nozik vo vrecku. Boli, su a bohuzial aj budu

 • 14. 5. 2009 16:47

  Harvie (neregistrovaný)

  svatas: podivej se na to taky z druhe strany... pridavas ke kazde svoji vete informaci o tom kdo te naucil mluvit? pises ke svoji praci jmeno ucitelky ze zakladky, ktera te naucila psat? posilas nejaky penize pozustalym po Janu Husovi, ktery vymyslel male a velke nabodenicko?

  chapu, ze to trochu prehanim, ale je to tak. lidsky mozek funguje v tomhle pripade jako stroj. neco de dovnitr a neco de ven. to co de ven je jen kombinaci malych kousicku z nepopsatelne velke knihovny vjemu, kterou od narozeni ziskavame, na zaklade toho nic jako dusevni vlastnictvi neexistuje (i kdyz ho definuji pravni normy). vse co clovek vytvori se da mnohem spise oznacit kulturnim dedictvim. kdyz chce mit nekdo diplom, tak mu ho prej a bud rad, ze se dotycna v tomto stylu nepustila treba do mediciny, protoze kdyby tebe operoval nekdo s tvymi vedomostmi, asi by ses dost bal (pokud tedy nemas medicinu ;o)

 • 14. 5. 2009 16:47

  Arthur Dent (neregistrovaný)

  Napsat na fakultu (děkanát) otevřený dopis s vyjádřením podivu. Myslím si, že se nestane nic (na to, aby jí sebrali titul a donutili napsat jinou DP asi nebudou mít koule), ale za medializaci to stojí.

 • 14. 5. 2009 16:50

  ma (neregistrovaný)

  Pokud pouzila nektere vase texty, musi byt oznaceny jako "citace". Pokud to tam neni vyslovne uvedeno, je to plagiat a muzete si stezovat.

  Na druhou stranu co vim pajdaku na MUNI se rika nejtezsi stredni skola v Brne a 50% lidi tam studuje protoze se nedostali jinam.

 • 14. 5. 2009 16:50

  teni (neregistrovaný)

  Troufám si odhadovat, že Doc. Vítězslav Švalbach četbě textu příliš mnoho času nevěnoval. Jak jinak by asi mohl napsat následující větu? "Vysvětlete komisi základní charakteristiky systému Joopla!"

  V celé té mašinérii je velmi důležitou postavou vedoucí BP, tedy zde doc. PaedDr. Jiří Eliška, který měl být první, kdo autorce vysvětlí, jak se práce píše. Ten rovněž něco velmi silně zanedbal.

  Navrhuji, abyste přizval sem do diskuze všechny tři - autorku, vedoucího a oponenta (kontakty jsou jistě dohledatelné). Zajímalo by mě, zda na to někdo z nich bude mít odvahu.

 • 14. 5. 2009 16:53

  marek (neregistrovaný)

  Musim se zastat vedouciho prace, pripadne oponenta. Neni v jejich silach cist a overovat vsechno. Bohuzel, to, co slecna predvedla se bezne stava. Vzhledem k tomu, ze jsem nad bakalarkou a diplomkou (odevzdana minuly mesic) stravil mesice tvrde prace, take se citim byt dotceny.

  Zde se jedna o jasny podvod. Zdroje sice uvedeny jsou, ale pokud neni pasaz vyslovne oznacena za citaci, nesmi to byt jednoduchy opis a take text nesmi vytvaret dojem, ze se jedna o autorciny myslenky a zavery. Za takove podvody jsou tvrde tresty. Je potreba ukazat, ze podvadet se nevyplaci.

  Btw na nekterych skolach vyhazuji ze studia jiz pri kopirovani seminarnich praci. Bakalarka je o stupen vys.

 • 14. 5. 2009 16:55

  marek (neregistrovaný)

  [5] To, ze je skola jednoducha jeste nemusi znamenat, ze se bude tolerovat plagiatorstvi. Slecna by se asi docela divila, kdyby ji titul sebrali. A pokud se to trochu rozmazne a dozvi se to vedeni, tak ji to ceka.

 • 14. 5. 2009 16:56

  marek (neregistrovaný)

  [4] Napsat otevreny dopis a kopii poslat na Novu :-].

 • 14. 5. 2009 17:05

  petr (neregistrovaný)

  V klidu, vzdyt je to pedak!

 • 14. 5. 2009 17:14

  . (neregistrovaný)

  Osobne bych poslal dopis, ci email na danou fakultu (primo na mista nejvyssi, rozhodne ne oponentovi, ten by to mohl pro zacatek ztopit) kde bych jim poslal odkazy na dane clanky Vami sepsane a prokazal tak, ze autorka je prachsprosta plagiatorka.

  Titul ji odebrat ani nemuzou (zakon je teprve v pripave), ale pokud je na navazujicim magisterskem studiu, uz to dohru mit bude.

  [3] Pohled z druhe strany je v tomhle pripade hodne zcestny ... pokud nekdo pouzije tahak u nejaky petiminutovky na stredni, je to pochopitelny (kdo to nedelal:) ), ale tady se jedna o praci za kterou dostala titul, ackoliv to nebyla prace jeji. A """kdyz chce mit nekdo diplom, tak mu ho prej a bud rad, ze se dotycna v tomto stylu nepustila treba do mediciny, protoze kdyby tebe operoval nekdo s tvymi vedomostmi, asi by ses dost bal (pokud tedy nemas medicinu ;o)""" ... ano, takze Vam pak nevadi ze Vase deti bude ucit nekdo kdo ma titul na zvladani klavesovych zkratek ctrl + c a ctrl + v? Nevim, ale podle me ma byt diplom zaslouzeny ...

 • 14. 5. 2009 17:16

  Harvie (neregistrovaný)

  [11]: haha ty myslis, ze kdo neco opravdu umi, tak to pude ucit?

 • 14. 5. 2009 17:16

  Blackhex (neregistrovaný)

  Jakožto doktorand na nejmenované škole tak trochu vím, jak to chodí. Souhlasím, s [7], že není v sílách ani možnostech oponenta důkladně zjištovat původ textu. K tomu vzniká na MUNI softwarový systém detekce plagiátů, ale ten, pokud vím, bude porovnávat pouze akademické práce mezi sebou a ne s celým Internetem (i když by měl :-)). Každopádně bych ve vašem případě na fakultu napsal. Nevím jáké mají standardy na pedagogické fakultě MUNI, ale u nás by to byl jasný případ plagiátorství.

 • 14. 5. 2009 17:17

  Harvie (neregistrovaný)

  [11]: navic kdyz nekdo uci, tak staci kdyz uci to co vymyslel nekdo pred nim. prece si nemuze ucitel vymejslet vlastni matematicky vztahy, nebo vlastni gramatiku.

 • 14. 5. 2009 17:19

  Blackhex (neregistrovaný)

  [14]: Ale může učit vlastními pedagogickými metodami, o čemž pedagogika je.

 • 14. 5. 2009 17:19

  Harvie (neregistrovaný)

  [13]: wikipedie má celkem solidní systém na automatický progooglování nově přidaných textů. najde i případy, kdy je zkopírovaná jenom část textu, nebo i když je text mírně poupraven.

 • 14. 5. 2009 17:24

  Blackhex (neregistrovaný)

  [16]: Link by nebyl? Děkuji.

 • 14. 5. 2009 17:24

  Ja. (neregistrovaný)

  Čo takto požiadať o titul na tej fakulte? :D Veď si v podstate spravil diplomovku

 • 14. 5. 2009 17:25

  Elven (neregistrovaný)

  napadlo ma informovat o tom redakciu Blesku... ktory tato osoba mozno cita :)

 • 14. 5. 2009 17:25

  . (neregistrovaný)

  [7] On mohl udelat zbeznou kontrolu:) Vybral jsem z dane BP nahodnou vetu z 12 stranky:

  """Další obrovskou výhodou pro nezkušené a neznalé uživatele může být to, že
  Joomla! verze 1.5.x už hovoří česky všude, kde to jde"""

  a vlozil jsem ji do googlu. A ejhle :) Stacilo udelat jenom tohle:)

 • 14. 5. 2009 17:29

  belzebub (neregistrovaný)

  tak na jiste nejmenovane strojni fakulte CVUT :) jsem v 3.rocniku zazil jak jeden student vzal cizi referat psany propiskou (tedy modre), okopiroval ho (komplet asi 4 strany), sesivackou sesil, MODROU propiskou preskrtal na cernobile kopii jmeno a misto toho napsal svoje.
  Asi nikoho neprekvapi ze dostal za jedna.
  Nekteri hloupi a neflexibilni omezenci ten referat vypracovavali asi tak tyden, pricemz vetsina musela absolvovat 2-3 konzultace se znacne nevrlym cvicitelem a pak se z velke casti spokojit se znamkou 3 (vcetne me).

  Proto nemam zadnou uctu k titulum, a pokud vim ze je titul z CVUT, automaticky dotycneho zacnu povazovat za lineho a neschopneho zmrda. Jasne, sice se v 5% spletu, ale tech 95% je spravne..

 • 14. 5. 2009 17:29

  Liskni_si (neregistrovaný)

  Jen doplním, že pan docent Švalbach působí na Fakultě Informatiky, kde je černou ovcí. Troufám si tvrdit, že zde zůstává jen díky známostem s vedením.

 • 14. 5. 2009 17:33

  Harvie (neregistrovaný)

  [17]: nasel sem akorat tohle: http://nlp.fi.muni.cz/projekty/plagiaty_z_webu/
  jinak to s tou wikipedii sem nenasel, ale smazalo mi to (je tam nejaka lhuta) clanek, ktery jsem z velke casti (se svolenim autora) okopiroval z oficialni stranky projektu o nemz mela wikipedie referovat. to je podle me problem, pac se mi nepodarilo tomu systemu vysvetlit, ze autor s uverejnenim souhlasi. i kdyz na wikipedii se nejak daji pouzit citace (ale ja je zas tak casto nepouzivam, tak sem to neresil)

 • 14. 5. 2009 17:40

  anonymní

  Tak tohle je fakt hustý. To by chtělo nahlásit na děkanát.

 • 14. 5. 2009 17:41

  marek (neregistrovaný)

  Harvie: Kdyby k tomu kazdy pristupoval tak cynicky, jako Ty, tak Te za chvili operujou lidi, co za ne praktika delal spolubydlici. Promin, ale kdyz nekdo najde takhle _zjevny_ pripad opisovani u zaverecne prace, nelze ho omlouvat tim, ze "tohle prece jednou udelal kazdej".

 • 14. 5. 2009 17:55

  dayweek (neregistrovaný)

  [26] Super, a k cemu nam to je?

 • 14. 5. 2009 17:55

  x125 (neregistrovaný)

  [18] - To je ovšem skvělý nápad! Z toho by mohl být na blogu pěkný seriál...

 • 14. 5. 2009 17:58

  JH (neregistrovaný)

  [12] - Ale jistě, proč by ne? To není práce, která se dělá kvůli honoráři. Má zcela jiné motivující faktory, ale to vám jistě řekne každý pedagog, na kterého narazíte. Díkybohu se ne všichni ještě řídí jen korunou.

  Práce se bohužel opisují. Sám jsem před lety byl svědkem toho, jak dálkový student před kabinetem lektora okopíroval práci na xeroxu a pouze zaměnil jméno ve "Vypracoval" na první straně, načež zaťukal, vešel a práci odevzdal jako svou.
  Osobně zastávám názor, že za takovéto chování by měl následovat bezkompromisní vyhazov. Sám se na střední škole snažím takovéto myšlení do studentů vpravit. Krást se zkrátka nemá, člověk se musí chovat tak, aby si za sebou mohl stát.

 • 14. 5. 2009 18:12

  jirka (neregistrovaný)

  [25] Bohuzel ne za chvili. Kolegova sestra dela v nemocnici a tyhle lidi dozoruje a uvadi do praxe. Nedavno licil, jak je to poslednich letech tragicke. Doba, po ktere si tyhle lidi dovoli pustit samostatne k pacientum se prodluzuje a prodluzuje. V nekterych pripadech jde i primo o zivot.

 • 14. 5. 2009 18:13

  Denisa Bartošová (neregistrovaný)

  Dobrý den, pane Svatopluku Víte, mrzí mě, že jste to zde začal takhle rozpitvávat, ale co už. Již jsem Vám poslala omluvný mail za zapomenutou citaci v závěru
  práce, je to moje pochybení, nebylo to úmyslně, použitá literatura ho obsahuje. Každopádně jste zcela nepochopil smysl mé bakalářské práce, která je především ve vytvoření webových stránek o Joomle www.joomlanavod.cz a ne zde zmíněná bakalářská práce, která je spíše jen úvod do problematiky celé Joomly pro zcela neznalé uživatele. Hlavní bakalářskou prací byl projekt joomlanavod.cz. Každopádně v žádném případě nebylo účelem vydávat Vaše slova za svoje. Ještě jednou se velmi omlouvám.

 • 14. 5. 2009 18:17

  Denisa Bartošová (neregistrovaný)
 • 14. 5. 2009 18:17

  Vojtěch Trefný (neregistrovaný)

  [21] Nemám rád, když lidé, kteří mají zkušenost s jednou nebo dvěma fakultami (nebo jejich absolventy), hází celé ČVUT do jednoho pytle -- člověk aby se pak styděl, že je taky z ČVUT (kéž bychom zůstali jako fakulta UK...).

 • 14. 5. 2009 18:30

  Spock lone wolf (neregistrovaný)

  [16] a [23]: Část toho systému se jmenuje Spock lone wolf a zbytek je spousta dalších lidí, kteří když nemají nic lepšího na práci hlídají poslední změny, potírají vandaly a mimo jiné hlídají i to porušování autorských práv. ;)

 • 14. 5. 2009 19:00

  jvyb (neregistrovaný)

  Tak takhle jsem se uz dlouho nepobavil. Jste vsichni spadli z visne nebo co?

  a) Puvodni vyzkum nemusela obsahovat ani diplomova prace a to ani v dobach, kdy titul jeste neco znamenal. I tenkrat (a to podle oficialni stanov matfyzu!) platila dobra kompilacni prace za dobrou diplomku.

  b) Ministerstvo natlacilo bakalarske studium uz snad na vsechny VS v republice, ale vubec se nestara o kvalitu. Onehda mi licil jeden kamarad, jak vede v jednu chvili asi deset bakalarskych praci. Kdyz zase nekdo zaklepe a chce tema, tak se zamysli a vyplivne tema, ktere jej sameho zajima a je mu skoda casu si to precist sam (takze treba "Co je to HDP a jak se meri").

  c) Jak myslite, ze se urci oponent? U me diplomky pokecem v saune - Petre, nechces si zaoponovat? No, tak dobre, kdyz to musi byt... ale koupite mi deset piv, at z toho aspon neco mam! ;-) Aneb jinak receno: Zkuste nekoho ukecat at zdarma a dukladne prostuduje treba padesat stranek textu nevalne informacni hodnoty...

  ....a takhle by se dalo pokracovat dal a dal... treba nekdy v saune... koupite mi deset piv a ja vam budu vypravet, jak to chodi ;-)

 • 14. 5. 2009 19:02

  jvyb (neregistrovaný)

  ...a jeste perlicka k tomu nazvu... Copak nemame prezidenta, ktery prohlasil, ze nezna spinave penize a ze je treba privatizovat nez prijdou pravnici? Vykradanim se da dostat mnohem dal, nez k bakalarskemu titulu! ;-)

 • 14. 5. 2009 19:19

  jarda (neregistrovaný)

  [35] Asi nikdo nepředpokládá, že bude bakalářka adept na Nobelovu cenu. Vidím ale podstatný rozdíl mezi "kompilační prací" (tj. zkompilované a přepracované vědomosti) a prostým zkopírováním cizích textů. Zkopírováním textů autor ani neprokáže, že dané problematice trochu rozumí. Ale co, mě to může bejt jedno.

 • 14. 5. 2009 19:42

  luky (neregistrovaný)

  Svaťas nezklamal, zase pitomost :)

 • 14. 5. 2009 19:43

  Jiri S. (neregistrovaný)

  Studuju Fakultu informatiky na MUNI a pan docent Svalbach je skutecne takovy..bohem, ktery s modernimi technologiemi temer nechce mit nic do cineni.

  Co se tyce plagiatorstvi, Masarykova univerzita zavedla system pro odhalovani plagiatu mezi skolnimi pracemi, do ktereho se postupne zapojuji i jine vysoke skoly a plagiatorstvi neni brano na lehkou vahu. Pokud se citite na to, ze muzete dokazat, ze vetsina zmineneho textu byla okopirovana od vas, a zaslete toto oficialne na danou fakultu ci primo na rektorat, jsem si jisty, ze se tim budou zabyvat. Doc. Svalbach s vami mozna nebude souhlasit, ale to je tak vsechno, co s tim muze delat:-)

 • 14. 5. 2009 19:45

  sasodka (neregistrovaný)

  bakalarska prace je PREDEVSIM ! o literarni resersi. budete se divit, ale je to tak. kdyz sem do sve bakalarske prace zacal motat benchmarky a profilovani aplikace, programovani nekolika udalosti, bylo mi receno, ze to se hodi spise do diplomky a ne do bakalarky :)

 • 14. 5. 2009 19:49

  Blackhex (neregistrovaný)

  40: Tak to asi záleží na škole/fakultě, u nás bakalářky nebo diplomky - rešerže prakticky neexistují.

 • 14. 5. 2009 19:55

  Jitka (neregistrovaný)

  Příjde mi, že když jde pouze o bakalářku tak je tenhle povyk zbytečný. Slečna Bartošová bude muset napsat ještě dipromku, aby mohla učit. Bakalářku dělala, protože musela, viz [35]b. Odvedla kus práce na těch stránkách co vytvořila a tak nevidím důvot jí něco vyčítat.

 • 14. 5. 2009 20:02

  Miro churchyard Hrončok (neregistrovaný)

  Za tohle bakalářský titul? Proč chodím na střední školu a neudělal jsem si takový titul už po základce?

 • 14. 5. 2009 20:06

  Socan (neregistrovaný)

  Pokud vas vsude citovala neudelala nic spatneho. I kdyby 100% jeji prace byl vas text, ale vsude by vas citovala, tak porad to je v poradku. Tohle je proste hola trapna realita. Chyba neni u autorky, chyba je u vedouciho prace a ustavu, u ktereho praci obhajila. Pri psani mela pouzit vice zdroju a nejlepe primo dokumentaci v originale.

  Prekvapujeme argumentace v diskuzi, ze vysokoskolsti pedagogove nemaji na kontrolu praci cas. Od ceho tam tedy jsou? A kdyz to nestihaji, tak proc si ty prace vymysleji? Letos koncim inzenyrske studium a vetsi absurditu nez na vysoke skole uz doufam nepotkam.

  Clovek se tu mori se seminarnimi pracemi, ktere nikdo necte. Kdo prace kopiruje, jenom na tom vydelava. K cemu mi bude napsana seminarni prace ze sociologie, kterou nikdo necte, kdyz mam obor IT??? Njn... oni na to ale nemaji cas a takhle to dopada. Jejich ostuda.

 • 14. 5. 2009 20:11

  pedro (neregistrovaný)

  Uznavam, ze je to sproste. Na druhou stranu:

  1) Prumerna absolventska prace vypada tak, ze se vezme nekolik textu na dane tema a vytvori se kompilat. Je to vic prace nez ctrl+c, ctrl+v, ale svet to take nijak neobohacuje.

  2) Zijeme v CR a rekneme si po pravde, ze skutecny vyzkum se dela jinde. Setkal jsem se i s pripady, kdy lidi velmi renomovani a s radou titulu prakticky pouze prezvykavali prace sepsane v anglictine. Takze se nedostali prilis za bod 1.

 • 14. 5. 2009 20:15

  m (neregistrovaný)

  No já bych řekl, že citovat se dá úryvek textu - věty, odstavec, několik odstavců. Pokud je ale citace několikastránková a tvoří většinový obsah psané části práce(!), pak je něco špatně...

 • 14. 5. 2009 20:27

  JmJ (neregistrovaný)

  Standardni postup jak napsat zaverecnou praci na fakultach podobneho razeni. Nedelam si iluze, ze to na jinych fakultach neni, ale prece mi prijde, ze treba na fakulte strojni je co vymyslet, tedy lze prinest vlastni myslenku. Zaverecna prace na FF se sklada z toho, ze vezmete 5 knih z nichz vyberete patricne odstavce ktere opisete a dodate zaver. NAsledne mate more "pouzite literatury" a to se ceni. My, kteri sme neco psali i ze sve hlavy mem naopak s pouzitou literaturou problem a mame ji malo a to se neceni :-). V Bc. praci sem s tim bojoval fest a v mgr praci mi taky radeji vedouci tak 3 az 4 dalsi zdroje "dohodil", aby to vypadalo lepsi ;-)

  Kazdopadne na MU po nepravostech v diplomovyvh pracich docela jdou, maji i system na odhalovani duplicit, takze bych ze srandy zkusil na MU polozit dotaz, jak mohla takova prace dostat takove hodnoceni a jak vubec mohlo neco takoveho projit. Docela by me zajimalo, co odpovi. Jako autor 60% te prace mate myslim na odpoved narok :-)

 • 14. 5. 2009 20:38

  bubble_nxp (neregistrovaný)

  [40] Neco podobneho se stalo i mne. Pred obhajobou diplomek se do te me podivali dva doktorandi a jeden rikal druhymu neco v tomhle smyslu: "proc ten pitomec si neco nenechal na dizertacku" :)

  Kazdopadne Svatasi, napsal bych email vedeni fakulty, do cc bych pridal oponenta, vedouciho, "autorku" a zadal bych vysvetleni...

 • 14. 5. 2009 20:48

  Harvie (neregistrovaný)

  tak to vypada, ze zas ceskej internet jednou nekoho bezduvodne propral xD

 • 14. 5. 2009 20:51

  ultra force 3000 (neregistrovaný)

  haha nj, co bys cekal :)) Ale je to fakt sranda nekdy ten svet kolem.. Neska chcou byt vsichni manager a HR assistent a takove podobne #$%@#$, ktere maji jenom za cil co nejvic toho namlit (pantem) a tak...... Mno fakt dobra bakalarka, autorka je moudra, bude urcite brat velky $ove, hlavne zadny skrabani brambor.. jak ostudne delat rukami oo

 • 14. 5. 2009 21:20

  ultra force 3000 (neregistrovaný)

  41. to jsem teda nevedel, ze by ceska veda byla nejak spatna :) Na ct1 bezel v 2005-2007 serial Ceske hlavy (Viz http://tinyurl.com/r2efvn) a i tak obecne jsou cesi spise vyjimecny narod imho, vsak porad maji nejake vynalezy a tak

 • 14. 5. 2009 21:42

  Lukáš (neregistrovaný)

  Slečnu prostě tlačil termín... :-) Tak to riskla a prošlo to. Taky si pamatuju, že jsem si drze došel pro zápočet za seminárku, co jsem neodevzdal... barvitě ji popsal a docent si vzpomněl, že byla moc dobrá... :-) Všichni jsme přece stejní.... všichni jsme byli studenti... a pivo nás bavilo víc, než psaní diplomky. Jen Internet to občas může malinko pokazit

 • 14. 5. 2009 22:23

  bb (neregistrovaný)

  Boze, co to tu resite? Slecna to vysvetlila, prace ma citace, tak o co jde? Ze je nekde zapomnela? Ze jich je tolik? Takova jsou pravidla a tak to je. A ze bakalarka je to hlavni za obdrzeny titul? Neblbnete, 1-3 rocnik je buzerace od kantoru, psani nesmyslnych seminarek, atp. Bakalarka je po tomto vsem lala prace.

  Nejlepsi na to vsem je, ze ti co tu nejvic krici a ohani se moralkou, opisuji take ;)

 • 14. 5. 2009 22:26

  bb (neregistrovaný)

  Mimochodem, podivejte se nekdy na knihy vazenych panu docentu a uvidite, ze to je z 90% citace a zbylych 10% jsou jejich vlastni bludy o nicem. Dalsi priklad spatne nastavenych pravidel, ale pokud cituji tak mi kazdy muze ...

 • 14. 5. 2009 22:34

  ultra force 3000 (neregistrovaný)

  45. sorry

 • 14. 5. 2009 22:43

  8an (neregistrovaný)

  Na UK by něco takového neprošlo, na ČVUT doufám také ne... U ostatních škol je to horší.

  Pravidla neporušila, citace uvedla, a to že oponent tu práci shledal kvalitní a přínosnou je chyba oponenta a přeneseně školy, ne autorky. Možná je to chyba samotného systému, který se snaží zvyšovat počet vysokoškoláků bez ohledu na to, že počet inteligentních lidí zůstává stejný.

 • 14. 5. 2009 23:00

  bubble_nxp (neregistrovaný)

  [53] [56] - no pokud je ZAVER obslehlej, tak je mi lito. Nemazlit se s ní! Taky bych nesvaloval vse na oponenta, vedouci prace je ten kdo ma vest a rict, zda je dostatecne co vytvorila. Problem byva, ze lidi nechodej na konzultace a na vse proste kaslou...

  [52] - "gratuluju", ze ti ten podvod vysel, ale studijum na VS neni o tom ze milujes vic pivo nez uceni :-/ Ale o tom vzdelat, coz jak slecne nejak uniklo.

 • 15. 5. 2009 0:03

  jamar (neregistrovaný)

  tak, zdá se mi že to trošku přeháníte. Kdyby to opravdu opsala a neuvedla nikde zdroj, tak budiž, můžete pranýřovat, ale když se tam přizná, odkud cituje (jo, ten závěr je trošku horší, ale přesto), tak je plánování inkvizice trochu moc... Rovnou odebírat titul? A nemyslíte, že ten se získává i dalšíma zásluhama než jen odevzdáním diplomky?
  A další zásadní věc: Nevím jak teď, ale za nás, v době, kdy se "povinné" bakalářské studium zavádělo, to snad všichni brali jako nutné zlo, který musí člověk přežít, aby mohl pokračovat dál. A podle toho samozřejmě vypadal výběr témat (prostě aby něco bylo) a taky realizace. A vemte si, že musíte sepsat něco, co už stejně někdo předtím řešil, co vám zrovna nebaví a co je ve výsledku stejně zbytečné. Budete znovu vymýšlet vymyšlené a extra se snažit? Přiznám se, že v té době jsem to taky řešil cestou nejmenšího odporu, tj. kompilát různě posbíraných informací. Však většina z nás brala titul Bc = blbec a jen jako vloženou překážku v pokračování na magistra. A celé bakalářské státnice byly jenom jako demo na ty finální za dva roky. Tam už je to pak o něčem jiném, jak nároky na diplomku (tady už by vlastní tvorba opravdu být měla) tak i na zkoušky. Ale nějakou trapnou diplomku, po které po uložení do archivu ani Bobík neštěkne, bych vážně neřešíl. Nakonec, pokud jejím výsledkem jsou zmíněné stránky na podporu uživatelů, tak je to jen plus...

 • 15. 5. 2009 0:42

  Tomáš Kavalek (neregistrovaný)

  Bez urážky, spíš než bakalářskou práci mi to připadá jako semestrální projekt...

 • 15. 5. 2009 1:17

  sc (neregistrovaný)

  Jéé ta práce mi připomněla střední školu... ta nostalgie... :D

 • 15. 5. 2009 3:41

  icu (neregistrovaný)

  [31] Deniso, stalo se. Jak jste dělala bakalářskou práci, co je jejím výstupem a jak se na vás budou koukat vaši kolegové a profesoři na dalším studiu, to si musíte srovnat sama a fakt vám to nezávidím.

  Hlavně to ukazuje na to, jak funguje MU - minimálně její Pedagogická fakulta. Nemyslím si totiž, že to je vaše chyba - byla to vaše první "akademická" práce, spíš vidím problém na straně vašeho vedoucího, který vás měl vést - očividně se nestalo a pak oponenta, který prostě neudělal svoji práci. Také nevím, jestli je na PaedF MU pro bakaláře povinný předmět "Akademické psaní" - pokud ne, je problém na PaedF MU pravděpodobně hlubší, než se dá z tohoto jednoho případu soudit.

  Chci vás ale upozornit, že tento styl práce je na prestižních univerzitách zcela nemožný i u pouhých semestrálních úkolů a znamená bezpodmínečné vyloučení z kursu (s automatickým ohodnocením "neprospěl/a") a automatický návrh na vyloučení studenta z univerzity. Ohánět se v takovém případě "citací" ústí v obvykle jednomyslné přijetí návrhu na vyloučení. I když je zde "propíraný" dokument pouze podpůrný, není možné, aby měl takovou formu.

  Pokud je to tak, jak popisujete v [31], tak by každá kapitola má v ÚVODU uvedeného svého autora. Práce každého autora je použita pochopitelně jen s jeho souhlasem. Ano, existují i takové publikace - příkladem budiž "Nohria, N., Eccles, R.G. (Eds), Networks and Organizations, Harvard Business School Press, 1992". Jsou ceněné, protože poskládat z různých textů ucelené dílo je docela kumšt.

  A když k tomuto případu přidám zkušenosti "předdiskutujících" spolu se "slavnou diplomkou jednoho bývalého českého premiéra, tak je myslím jasné, že pouhým nasypáním peněz do VŠ se na jejich kvalitě nijak neprojeví.

 • 15. 5. 2009 6:04

  Janek Wagner (neregistrovaný)

  [10] Fakt?! Tenhle peďák vám to oplatí na dětech ;-(

  [44] Prosím, podívejte se radši do příslušného ustanovení autorského zákona, než budete příště plácat naprosté nesmysly.

  [58] Nejde o to, že přizná citaci, ale o poměr textu vloženého do práce pomocí copy´n´paste.

  [58] Deniso, vraťte titul!

 • 15. 5. 2009 6:27

  Jar (neregistrovaný)

  Je mi líto, ale musím napsat, že autor znovuobjevil Ameriku. To co popisuje, je naprosto běžným jevem a to nejen u studentů, ale i u pedagogů, kteří si další písmenka před a za jméno přidávají úplně stejným způsobem.

  Cílem je mít co nejvíce lidí s vysokou školou, co nejvíce učitelů s co největší kvalifikací. Přitom ale na kvalitě vzdělání a kvalifikace vůbec nezáleží. Důležitá jsou čísla v tabulkách, papíry.

  Mám zkušenosti s ekonomickými obory a informatikou a myslím si, že vysokoškolský diplom není pro zaměstnavatele zárukou absolutně ničeho.

 • 15. 5. 2009 6:41

  Petrucha (neregistrovaný)

  Paneboze, vy tady vsichni delate, jak kdybyste chodili do skoly proto, abyste se neco naucili. Proc si teda radsi nesednete doma s knizkama a radsi dojizdite do nejake budovy? :-)) Na co si to tady hrajete? :-)

 • 15. 5. 2009 6:45

  bubu (neregistrovaný)

  Pre porovnanie, kde je dostupny ten vas text?

 • 15. 5. 2009 6:56

  pe25tr (neregistrovaný)

  Hehe :)), bezna praxe :))). Zalezi hodne na tom, jestl diplomant pracuje na necem "skutecnem", nebo na tematu s donuceni pridelenem. Tady je to evidentne ten druhy pripad.

  Pro autory dipl. prace (ted mam na mysli skutecne autory, nikoli "autorku" Denisu Bartosovou): Uz jste na Mas. universite pozadali o titul Bc. za dipl. praci Redakční systém Joomla! ??? Myslim, ze byste meli :))).

 • 15. 5. 2009 7:30

  Pingu (neregistrovaný)

  Jedna faktická poznámka, jakákoliv ženština s akademickým titulem se tituluje Paní... Alespoň Jarkovský o tom mluvil. Prý že se tím dává najevo úcta nebo co.

 • 15. 5. 2009 7:42

  Solitary (neregistrovaný)

  [67]: Paní KAČANOVÁ - zboží znalka!

 • 15. 5. 2009 7:51

  vd (neregistrovaný)

  [63]: Mám to chápat jako informatiku na ekonomce? To ale k*vadrát není žádná informatika, jak by si ekonomáci zbožně přáli. Jeden semestr na magistrovi na pravých informatikách (a informačních technologiích) je jako celé bakalářské studium na jakékoliv ekonomce.

  Bohužel dneska dostane na obor "informatika" akreditaci každý bordel. Ale jestli máte zkušenosti opravdu jen z ekonomky, tak raději hned neházejte všechny do jednoho pytle.

  Taky váš názor ukazuje, že jste asi nebyl na škole, kde se dělá opravdový výzkum. Zajděte si do některé z knihoven na fakultách, kde mají informatiku i v názvu fakulty a porozhlédněte se po vytištěných dizertačních, resp. habilitačních pracích. IMHO jsou tyto tituly zasloužené.

  Např. v Brně se dělá ve světě ceněný a uznávaný výzkum rozpoznávání řeči, informatické VŠ u nás jsou zapojeny do různých projektů (např. Liberouter), atd. Také se u nás dost fušuje do robotiky.

 • 15. 5. 2009 8:13

  bubble (neregistrovaný)

  [58] vite rike se tomu zodpovednost, zrejme i vam chybi...

  Jan nekdo zminil, pres polovinu prace je to "copy and paste". Pani Denisa si nedala ani tu nejmensi praci to zkusit prepsat vlastnimy slovy, to je take ten problem!

 • 15. 5. 2009 8:13

  mm (neregistrovaný)

  Je to velmi smutné...
  A je i smutné to, za jak jednoduché práce jsou někdy udělovány základní akademické tituly. Když si vzpomenu, že já se stal před 20 lety "inžinýrem" až na základě diplomky, kde jsem musel navrhnout, postavit(včetně návrhu PCB)a oživit řídící počítač, pro který jsem pak musel sám udělat v assembleru veškerý software... a pak ještě dodělat další software pro stolní počítač, který s tím komunikoval....Pak to ještě obhájit před komisí, složenou z lidí, kteří věci opravdu rozuměli...

  Ale co, mě to bavilo...Ale někdy mě opravdu štve jak málo dnes stačí k tomu, aby se někdo stal úředně posvěceným vysokoškolákem...

 • 15. 5. 2009 8:19

  pe25tr (neregistrovaný)

  [67], [70]: Pani Bc. Denisa je ale zrejme slecna a ne pani...

 • 15. 5. 2009 8:41

  Vaclavik (neregistrovaný)

  Chudacku ubohy, aby si se nepos.al z toho, ze si nekdo dovolil citovat tve spatne preklady pripadne chorobne vyplody tveho mozku bez tveho vedomi. No to je ale drzost! A navic, urcite ta slecna dostane titul prave za tuto Bakalarku - vsechny ostatni zapocty jsou proti teto praci nic!
  Ubozaku!

 • 15. 5. 2009 8:50

  bb (neregistrovaný)

  [70] Blb, blbem zustane. I kdyby opsala 30 stran a pouzila citace, tak je to ok. S vlastnimi slovy jdete k sipku ...

 • 15. 5. 2009 8:58

  Tomáš (neregistrovaný)

  Pár pozmámek a perliček:

  *) na konci práce je první citace zdvojená
  *) Na odkazovaných stránkách http://joomlanavod.ic.cz čtu "AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com". Co to je ten mamboportal? Jak souvisí s Joomla?
  *) Jak souvisí výtvarná výchova se softwarem? Neměli by tohle dělat učitelé informatiky (existují-li vůbec)?

  Rozhodně bych to dal vědět děkanátu, ať si to pořeší. Případně Vám dají titul Bc. (mít takové Bc. Ing. může být sranda při diktování titulů do formuláře někde na úřadě).

 • 15. 5. 2009 9:03

  jméno (neregistrovaný)

  Vážení relativisté, co se snažíte chlácholit, že všechno je vlastně ok. Nejsem právník, abych prezentoval fundovaný názor, přesto se v akademickém prostředí (v zahraničí, ne v českém rybníce) často setkávám s problémy týkajícími se autorství, copyrightu, patentů a všelijakých tajemství. A z toho, co vím, bych se domníval, že dokonce práce (tak, jak ji prezentoval Svaťas) může mít problémy s autorským zákonem. Tím mám na mysli, že autorka formálně odbývá kritiku konstatováním, že cituje a zdroj je uveden, ale podstata tkví v tom, že pokud je citace delší než polovina vlastního textu, nejedná se o autorské dílo, ale o dílo přejaté a jako takové musí mít souhlas původního autora. Poznámka na okraj: na UK v Praze mi stačí, aby student jednu z deseti prací během kurzu ČÁSTEČNĚ opsal a může si kurz zapsat celý znovu.

 • 15. 5. 2009 9:07

  shmoula (neregistrovaný)

  ozvat se, tohle at si nezvykaji. taky mam jiste zkusenosti s jistou nejmenovanou fakultou, jednoduse - vubec se s tim nesrat a napraskat ji!

 • 15. 5. 2009 9:09

  Buthyl (neregistrovaný)

  Mimochodem zkuste si někdo jen tak cvičně zvalidovat ty stránky, které měly být skutečným výsledkem bakalářské práce... :-)

  Jinak naprosto nesouhlasím, že není v silách vedoucích a oponentů najít skutečné zdroje práce. Od toho jsou tak trochu placení (sice mizerně, ale placení...).

 • 15. 5. 2009 9:13

  analfabet (neregistrovaný)

  Nelze nez souhlasit s [35].

  Pripustime-li, ze existuji narocnejsi a mene narocne skoly a obory, vyjde nam, ze se nutne musi lisit i kvalita zaverecnych praci. Podle me neni kvalitativni rozdil v tom, zda slecna primo citovala nebo radsi pro jistotu prepsala dane informace svymi slovy.

  K cemu je dobra BC a diplomova prace? Bud je to skutecny vyzkum, a pak by se mela publikovat v nejakem serioznim zurnalu, nebo neni, a pak je to jedno, protoze je to stos papiru, ktery se nekde zalozi do knihovny a nikdo ji vicekrat neotevre. Nedivim se lidem, kteri to pak chapou jako formalni proceduru, jako buzeraci, a snazi se to nejak osulit. Podle me je problem ve VS zakone, ktery vyzaduje stejnou formu od diametralne ruznych skol.

  Pokud jde o to neustale stkani "...za mych mladych let tituly jeste neco znamenaly...": je to dost snobske. Kdo chtel po nasich politicich pristupovat k Bolonske deklaraci? Nebyli to nahodou rodice (volici), kteri pro sve deti chteli misto na VS? A nestezuji si ted ti sami lide na kvalitu vzdelavani? Ted to maji.

  Obecne vzato si myslim, ze nas system je take spatny napriklad v tom, ze pripousti existenci pedagogickych fakult a jim podobnych. Budouci ucitele by meli studovat co nejdele spolecne s budoucimi odborniky, pod vedenim co nejkvalitnejsich ucitelu, a ne na pajdaku, kde nemaji ani kvalitni studenty, ani kvalitni ucitele. Celkovy prinos by pak byl vyssi.

 • 15. 5. 2009 9:18

  viliam (neregistrovaný)

  predpokladam, ze na pedagogickej fakulte maju asi ine metriky na hodnotenie bakalarskej prace z oblasti informatiky, ako ked niekto pise dizertacku na nejakej technickej skole.
  to ze titul sa dava za bakalarku/ diplomovku je pre mna novinka, keby som to vedel skor, urcite by som stravil na skole o par rokov menej.
  inkvizicia by mohla zacat prechadzat vsetky bakalarky zaradom, a poukazovat na kazdu zle zapisanu citaciu, myslim, ze kazdy odobrany titul je aspon na flasu sampanskeho.
  tiez som zastancom toho, ze na skolach by sa malo pritvrdit, ale v tomto pripade ( uvedene citacie ) to uz pomaly vyzera, ze ked si clenom davu, lahsie sa udrie.
  co sa tyka [76] a citaciach cez polovicu textu, tak to je konecne nieco na podporu upalenia, co stoji za povsimnutie.

 • 15. 5. 2009 9:20

  Petr (neregistrovaný)

  Souhlasím s panem bb. Uvedla citace, je to ok.

 • 15. 5. 2009 9:20

  Filip (neregistrovaný)

  Před rokem jsem pracoval na FSV UK pro digitalizaci diplomových prací za účelem systému anti-plagiátorství. Podal bych stížnost na univerzitu, která tímto podporuje plagiátorství.

  http://leblog.cz/?q=node/272 - "Podle současných zákonů (prý) nelze odebrat akademický titul, i když se později zjistí, že jej absolvent získal podvodem."

  http://www.google.cz/search?hl=cs&q=plagi%C3%A1torstv%C3%AD+bakal%C3%A1%C5%99ek&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=&aq=0&oq= - google - plagiátorství bakalářek

 • 15. 5. 2009 10:05

  bluemoon (neregistrovaný)

  rad bych vyslovil jednu polemiku a to, ze autor se kolikrat bije za opensource a joomla obzvlast a sam jakmile dojde na pouziti neceho, co je udajne plagiatorstvi vuci nemu, uz se mu to nelibi. Myslim, ze vysledek byl primo ukazkovym pouzitim filosofie opensource a to, ze s pouzitim nekoho jineho vzniklo neco dalsiho. nemuzu rict, jestli kvalitnejsiho, ale autor si taky na web pouzil joomla od nekoho jineho.

 • 15. 5. 2009 10:09

  neldor (neregistrovaný)

  To mi pripomina tenhle klasicky komix: http://www.student.cvut.cz/view.php?cisloclanku=2005040501 :-)

 • 15. 5. 2009 10:20

  man (neregistrovaný)

  Telefonat v jedenact vecer:

  - Prosim Te, delam upravy diplomovky, a vsechny odstavce jsou od na konci az ke konci radku, v patek to musim odevzdat, je to pruser.

  -+- Jak to myslis?

  (nasleduje diskuse, kde mi dojde, ze na koncich odstavce neni ENTER)

  -+- A jak se ti to podarilo napsat?

  - Ja nevim? To Word nejak udelal.

  (dalsi diskuse, kdy z ni dostanu, ze to zkopirovala z nejakeho PDF)

  -+- Je to kvuli tomu, ze jsi to kopirovala. Musis jit na konec kazdeho odstavce a rucne tam klepnout na Enter.

  - A nejak jednoduse by to neslo? Prosim, prosim ...

  Tot jeden zazitek ze zivota ;-)

 • 15. 5. 2009 10:21

  Mard (neregistrovaný)

  [all] to je ale krásná diskuze
  IMHO: Balakářská práce není obecně o nějakém bádání. To je text, který přinese něco nového, třebas i v převážné formě kompilace. Diplomka by měla již obsahovat vlastní přínos a Doktorská práce by měla být podstatným vlastním přínosem v dané věci. Udivuje mě že někteří říkají že to měla madam udělat tak, že by změnila slova. No nevím, mě to připadá dost nulitní práce, změnit každé 5-10 slovo a občas prohodit věty nebo slovosled a pak to vydávat za vlastní práci. To už raději ať zkompiluje dobré texty. Kolikrát jen najít mezi tím smetím na inetu, text, který je pravdivý a relevantní není zanedbatelná práce. Jinak kvalita jakékoliv práce je dána jejím vedoucím. Když vedoucí má malé nároky, tak pak práce stojí za houbelec. Při obhajobě to těžko někdo zařízne, přece nebude dělat kolegovi těžkosti a pak se bát odplaty při obhajobě svých bakalářů, diplomantů a doktorantů.

 • 15. 5. 2009 10:37

  BobTheBuilder (neregistrovaný)

  No, nic moc - totiž, je to selhání vedoucího, protože práce by měla především jasně říct, co bylo podkladem (zde splněno), a co je vlastním dílem autora (zřejmě nějaký web, ale když to kritik nepochopil, asi to z té práce není patrné).
  Jinak jako bakalářka by to asi stačilo. Ale za tohle už jste slečně udělal ostudy dost. Navíc, jestli jste už o tom nějak komunikovali a ona se omlouvala, je celý článek zbytečně útočný.
  Uvědomte si, k čemu je celý slavný Bc. titul:
  1) má umožnit v půlce studia přejít na jinou školu, to celkem splňuje
  2) když někdo nemůže VŠ dodělat, může skončit po 3 letech aspoň s nějakým papírem na hlavu - to celkem taky splňuje, přece jen je to něco víc, než maturita.

 • 15. 5. 2009 10:42

  Víťa (neregistrovaný)

  [54][84] Pokud vypracováváte příspěvek na téma vlastnosti nového materiálu, nikdo nepředpokládá že jste Shakespeare. Pokud použijete stejnou metodu měření jako miliony lidí před vámi pak asi není moc co řešit, s největší pravděpodobností bude teoretická část +- stejná s tím co napsalo x lidí před vámi ať už ji opíšete, zkompilujete nebo sepíšete vlastními slovy s tím, že pokud to opíšete nebo zkompilujete, s největší pravděpodobností bude váš vedoucí vědět odkud. Ono na tom defakto nezáleží, Ohmův zákon je prostě Ohmův zákon, co na tom chcete řešit. Podstatná část díla jsou výsledky měření, úvahy a závěr.

  Vyrobit kompilát několika prací na získání titulu je trochu někde jinde. Dotyčná by se měla stydět, na druhou stranu tak jako tak by bylo užitečnější zpracovat práci na téma "jak po 3 měsících učení puberťáků nezešílet". Ta by byla originální a jistojistě užitečnější než rozbor Joomly.

 • 15. 5. 2009 10:47

  mm (neregistrovaný)

  To: analfabet [79]

  Jestli je zděšení z úpadku kvality vzdělávání snobárna, dobře, pak jsem snob a ještě jsem na to hrdý. Opravdu jsem nebyl mezi těmi, kteří chtěli mít "školy" pro své děti za každou cenu. Pokud by na to neměly, šly by prostě makat rukama - já si více vážím třeba šikovného zedníka, instalatéra či dejme tomu mechanika než rychlokvašeného "vysokoškoláka", který zvládne leda tak žvanit.

  Měli bychom si dnes sakra vážit všech těch, kteří i přesto co je kolem touží po opravdovém vzdělání a snaží se k němu dobrat či jej předávat dál. Naštěstí ještě existuji. Ale někdy mívám pesimistickou náladu a stav v budoucnu vidím dost černě :-(. Kéž bych se mýlil a oněch pověstných ostrůvků pozitivní deviace začalo přibývat.

 • 15. 5. 2009 11:14

  hyza (neregistrovaný)

  Mno, nemal som cas citat celu diskusiu, ale jeden pokus :

  Zo stranky 14 som okopiroval prve 3 cele vety, a hodil do googlu - co asi? Odkaz na clanok na linuxexprese Takuto pracu si snad mohol dat aj cteny akademik veduci alebo oponent diplomovky.

 • 15. 5. 2009 11:14

  Clock (neregistrovaný)

  Jak je to s autorskymi pravy? Kdyz to neni citovane, myslim ze tady bude asi problem.

 • 15. 5. 2009 11:21

  pe25tr (neregistrovaný)

  [83] To rozhodne NE!

  Pokud, jako jeden z dilcich vysledku disertacni prace vytvorim software pro vypocet proudeni a uvolnim ho jako opensource a nejaky diplomant bakalar pak opise teorii i zdrojaky a "skompiluje" bakalarskou praci jako vyvoj software pro vypocet proudeni, tak to je normalni kradez a s opensource to nema nic spolecnyho (i kdyby v seznamu pouzite literatury uvedl zdroj). Kdyz opise teorii a pouzije zdrojaky, jako nastroj na reseni nejakeho konkretniho problemu proudeni a tematem prace je prave ten konkretni priklad proudeni a ne vyvoj software, pak je to OK (uvede-li od kud cerpal).

  Prece nemuzu jako tema prace zvolit napr. tvorbu manualu k bashi, pak vzit neci opensource manual k bashi, pridat obsah a cestne prohlaseni a mit hotovo a navic tvrdit, ze toto je princip opensource.

 • 15. 5. 2009 11:26

  Letadlo (neregistrovaný)

  Na zacatel nerikam ze obhajuji danou slecnu, ale zamyslel se nekdo z Vas nad tim jak je docela obtizne vubec sepsat bakalarskou praci. Kdyz jste pro sveho skolitele jen prace navic na kterou nema cas a potrebuje si jen odfajfknout kolonku, ze letosni limit splnil. Pak se nemuzete divit, ze je uroven bakalarskych praci takova jaka je. Nerikam ze vedouci muze za vse ale myslim si ze za 75% urovne prace rozhodne muze. Protoze je to vedouci od slova vest a to se v 90% procentech nevede coz vede k tomu ze prace maji uroven takovou jako maji.

 • 15. 5. 2009 11:39

  prof. rnudr. csc. mgr. mjr (neregistrovaný)

  fakt sranda. Obslehnout temer cely text, pak napsat nejakou trapnou stranku http://joomlanavod.ic.cz/ a hned mam titul.. fakt vysmech. Vysokoskolacci at jdou do plynu

 • 15. 5. 2009 11:47

  pe25tr (neregistrovaný)

  [94] ty jsi ale taky jasnej :)))

 • 15. 5. 2009 12:09

  prof. mudr. rndr. csc. mgr. mjr. (neregistrovaný)

  Myslim, ze je to ta dnesni doba.. vsichni chteji vsechno. Lidi chteji to, na co nemaji, proto se porad zadluzuji. A tady vidime priklad nejake holcicky, ktera chtela byt nekdo, ale bohuzel ji nebylo prano a dano (logicke mysleni atp.), a tak se snazi a snazi, sice vysledek stoji za ***, ale treba se ji splni ten jeji zvraceny sen, ktery nema s realitou nic spolecneho.

  fakt/realita prani vysledek


  Lidi jsou hloupi -> chteji byt chytri -> titul jako tahle slecna
  Lidi jsou chudi -> chteji mit velke auta, baraky -> zadluzuji se

 • 15. 5. 2009 12:12

  pudr xcunik (neregistrovaný)

  [94] :D nekdo proste vysokoskolakem byt nemuze no.. neplac.. lidi se smetakem jsou taky potreba.

 • 15. 5. 2009 12:13

  prof. mudr. rndr. csc. mgr. mjr. (neregistrovaný)

  [97] Jo presne tak. Lidi se smetakem jsou potreba. Ja zdravim vsechny delniky a pracovniky. Fandim Vam! Vyzente manaGery a PR assistenty ven!!!

 • 15. 5. 2009 12:15

  prof. mudr. rndr. csc. mgr. mjr. MBA (neregistrovaný)

  jeste jsem zapomnel, ze mam MBA
  :D

 • 15. 5. 2009 12:15

  pudr xcunik (neregistrovaný)

  [98] tak ty nedostanes ani ten smetak.. :)

 • 15. 5. 2009 12:16

  Marian Kechlibar (neregistrovaný)

  Mjr. pod bodem 94 změní názor v momentě, kdy jej rozbolí zub ... ke kováři s tím určitě nepůjde :-D IMHO je potřeba si vážit všech lidí, kteří něco umějí a tvrdě pracují, i negramotného Šerpy v Himálaji.

  Citace vs. plagiát ...

  Řekl bych, že někteří diskutující si pletou citace starších prací a plagiarizaci. Samozřejmě neexistuje "matematicky přesná" definice plagiátu, stejně jako neexistuje "matematicky přesná" definice, dejme tomu, pornografie; ale od jisté meze to plagiát zjevně je...

  V MFF kruzích se říkalo, že rozumná míra citací u základních prací typu bakalářka je cca 25%. Případ textu, o kterém se bavíme, je zjevně daleko přes.

  Upřímně, nezávidím paní bakalářce tento thread. Vzhledem k povaze Internetu je možné, že její budoucí studenti jej budou schopni najít i v roce 2050. Dneska už má učitel i tak málo autority - ze zákona skoro žádnou, tak zbývá jen ta osobní. A tu dokáží podobné události docela poškodit.

 • 15. 5. 2009 12:18

  prof. mudr. rndr. csc. mgr. mjr. MBA (neregistrovaný)

  [100] Mohu Vam alespon podrzet tasku? Prosiim moc prosiim, prstickem hrabu stribrnacky

 • 15. 5. 2009 12:26

  prof. mudr. rndr. csc. mgr. mjr. MBA (neregistrovaný)

  [101] Ja si vazim lidi, kteri neco umi. Nicmene titul neni to, co me presvedci.. Posledni dobou je to spis naopak.. Jakmile ma nekdo titul, ma moje podezreni, ze je to prachsprosty elitar :) (pokud se jedna o IT)

 • 15. 5. 2009 12:31

  JJ (neregistrovaný)

  S plagiatorstvim jsem se setkal na VS asi dvakrat. Poprve v prvaku, kdyz jsem jako semestralku napsal program pro zobrazovani rotujiho (ve trech osach) drateneho 3D modelu nacteneho ze souboru a dva kolegove nekde sebrali neco lepsiho: jeden mel dost rozsahly a napohled hezky frontend k databazi, ale jak funguji objekty netusil a bez backendu to samozrejme nejelo. Druhy nekde sebral kymacejici se kostku potazenou texturou, samotnou grafiku obstaravala rutina asembleru, jejiz funkci dotycny neznal. Hodnoceni asi dopadlo jak?

  Podruhe nekdy ve tretaku, kdyz me jedna cvicici obvinila, ze jsem program v asembleru kodujici a dekodujici huffmana nekde ukradl. Drel jsem na tom asi pet dni pres Vanoce. Po tomto incidentu mi bylo definitivne jasne, ze na CVUT uz studovat nechci. (Uz predtim jsem dost pochyboval, treba kdyz docent zkousejici z materialu nevedel prakticky nic o podstate supervodivosti, a u zkousky jsme si tak nemeli o cem povidat.)

 • 15. 5. 2009 12:36

  Martin (neregistrovaný)

  [101] tak konečně aspoň někdo pochopil o čem to je. myslím, že autora asi
  1.) málo zaměstnává manželka (i když vpravo nahoře se dozvíte, že je to jinak) 2.) píše články o kterých si ani zdaleka neuvědomuje, co tím může způsobit - nebo to dělá cíleně protože mu co?, protože mu něco chybí!

  V jisté míře lze souhlasit s tím, že to není "správná" věc co autorka udělala. Ale pokud jste ji chtěl uškodit (což jste udělal), tak se Vám to na 100% povedlo. Doufám, že o Vás nikdo v roce 2050 na internetu nenajde ani zmínku. Doufám, že Google jednou bude tak inteligentní a tento článek ani nezaindexuje. Doufám, že začnete více přemýšlet, než něco "vypustíte na internet".

 • 15. 5. 2009 12:41

  pudr xcunik (neregistrovaný)

  [102] Tasku? Nene.. nebudeme to zas tak prehanet. Dlouho jsem premyslel, co budes delat a snad jsem na to dosel. Budes sbirat nedopalky od cigaret. Pro bezpecnost do toho zatim nebudeme tahat zadne nastroje. Jako bonus dostanes po 60 hodinach praxe hned tituly dva, vajgl a penis. To protoze ti to tak pali.. :)

 • 15. 5. 2009 12:46

  Marian Kechlibar (neregistrovaný)

  (105) To je vůbec zajímavá otázka, co udělá Internet s takovými různými "vyplaveninami".

  Spousta lidí kolem dvacítky dělá blbosti, fotí se nahatí (někdy ani není na co koukat), nebo jak objímají mísu, publikují různé veselé radikální komentáře, nechávají se chytit ožralí za volantem a ještě se pochlubí, a ono to zhusta skončí někde v indexovací mašině.

  Předešlá generace to samozřejmě dělala taky, ale dotyčné archivy upadly v zapomnění.

  Za dalších 15-20 let bude nejspíš politika i business plný lidí, kteří mají zcela zjevné, snadno dohledatelné ostudy z mládí. Společnost si na to časem zvykne, ale ten přechodný stav bude dost "veselý".

 • 15. 5. 2009 12:47

  peter (neregistrovaný)

  ak tam ma napisane, ze je to citacia tak to _nie je_ plagiatorstvo. To, ze si veduci/opent nevsimol, ze na zaciatku prace su uvodzovky a na konci tiez, plus z kade to okopirovala je ina :)

 • 15. 5. 2009 12:58

  . (neregistrovaný)

  [105] and [all]:
  Co takhle dodat ke svemu komentari, na jake fakulte/univerzite jste vystudoval a mate titul? Protoze mi prijde, ze jedini, kdo se zde bouri (a naprosto po pravu) jsou lide z technickych fakult. Naopak lide z pajd, ekonomek, filosofii atd. rikaji, at ji nechame bejt ... to si jenom a pouze studenti technickych oboru na technickych fakultach (MFF, FAV, CVUT - to neni jenom fakulta, ale snad opustite:) a MUNI FI) uvedomuji, ze my se musime drit, patlat se s kazdou semestralkou (a pote se divat jak vetsina z nich skonci v /dev/null) a pride nam neuveritelne jak za to co slecna Denisa predvedla, muze dostat titul? A nam pak rikaji, co delame spatne popr. jaci by sme meli byt? Jsem vazne jediny, komu to prijde "donebevolajici"?

 • 15. 5. 2009 13:01

  m (neregistrovaný)

  [108] Nojo, jenže právě ty úvozovky tam nejsou...

 • 15. 5. 2009 13:02

  MarSik (neregistrovaný)

  [103] To je ovsem smutne. Pak se ti opravdu slusni studenti (neni jich zase tak malo) dostavaji do hloupe situace, kde ve skupinovych projektech musi resit rozdeleni bodu i mezi kolegy, co udelali minimum a mezi lidi, kteri vysokoskolsky titul z IT oboru stejne povazuji automaticky za vysledek podvodu a opisovani.

  Nastesti jsou DP i BP volne k nahlednuti v knihovnach a obcas i dostupne elektronicky a kazdy si muze udelat presnejsi nazor. Jen bych prosil, aby nikdo nehazel vsechny IT obory to jednoho pytle.

  To studium neni zase tak snadne, jak by si nepoznamenani mohli myslet a i samotni studenti jsou v prvaku vetsinou prekvapeni obsahem (aneb.. udelat si hru a postavit robota tam patrit muze, ale IT je mnohem sirsi nez si vetsina lidi predstavuje).

 • 15. 5. 2009 13:05

  Marian Kechlibar (neregistrovaný)

  [111] Řekl bych, že jeden z účelů skupinových projektů je připravit zodpovědnější jedince na to, že v realitě je tak každý čtvrtý člověk "černý pasažér", co se rád vozí na dřině jiných. Plus si mohou ozkoušet, jakými prostředky se proti tomu dá bojovat, aniž by ještě byli svázání zákoníkem práce či reálnými poměry nějaké firmy.

  Ano, DP i BP jsou teoreticky volně k nahlédnutí v knihovnách. Až na DP bývalého premiéra Grosse, která se ztratila tak záhadně, že ji ani investigativci nevypátrali :-D
  No nic, to bylo offtopic.

 • 15. 5. 2009 13:18

  Martin (neregistrovaný)

  [109] Vystudoval jsem Technickou Univerzitu v Liberci obor Řízení technologických procesů. Rozhodně slečnu na 100% nebráním (tedy neobhajuji to, že to někde okopírovala). Obhajuji pouze to, že tento článek je pro ní až "příliž" velkým trestem. Nebo Vám se to zdá přiměřené?

  Pokud si chce Sváťa někde ventilovat svoje názory, ať příště rovnou zajde na Novu ("Občanské Judo"), nebo třeba na ČT (do "Černých ovcí"). Podle mě pouze někoho očividně likviduje. Nic víc nic míň. A to podle mě není správné. To si nezaslouží nikdo.

 • 15. 5. 2009 13:28

  . (neregistrovaný)

  [113] Me osobne toto prijde primerene. Pokud by citace tvorila 25 - 33.3per % obsahu BP a vse bylo radne uvedeno jako citace, nikdo ani nepovzdechne nad tim, ze je neco spatne. Ale vice nez 50% textu prace vytvari citaty jednoho autora, dalsich asi 12% citaty jinych autoru, zbytek je okopirovana dokumentace. Cili tohle je spatne.

  Mozna by to chtelo Svatovo prohlaseni, co nakonec udelal :)

 • 15. 5. 2009 13:29

  pe25tr (neregistrovaný)

  [113] A proc by se melo mlcet a zavirat oci???

  Kdyz vidim, ze nekdo krade, mam mlcet, kdyz vidim, ze hori, mam mlcet? (trochu prehanim, ale ne zas moc)

  Co si slecna bakalarka nadrobila, to si taky slizne. Nic vic, nic min.

 • 15. 5. 2009 14:04

  chacha (neregistrovaný)

  "Ale bohužel jsem nikde nenašla ucelený český návod Joomly!, který by mi moje začátky zjednodušil a urychlil a z tohoto důvodu jsem se rozhodla napsat tuto bakalářskou práci, která by budoucím uživatelům měla pomoci s jeho začátky a vyjasnit problémy s ním související. "

  ROFL, to je opravdu profesionalita, ona ani neumi anglicky, boze

 • 15. 5. 2009 14:13

  Petos (neregistrovaný)

  Rozdil totiž je 'Citace', 'odkazované citace' a plagiát.
  Citace je, kdyz napíšu, že pe25tr 15.5.2009 řekl: ''Kdyz vidim, ze nekdo krade, mam mlcet, kdyz vidim, ze hori, mam mlcet? ''. Nic jineho citace neni. Odkazovaná citace je ono klasické pe25tr [2009] popř. [18], přičemž na konci práce musí být jednoznačně nadepsaný seznam literatury a jednoznačně dohledatelné dílo.
  Neboli:
  *kdyz cituji, tak pisu citovany text slovo od slova přesně tak, jak jej autor napsal. Cely citovany text musi byt v uvozovkach a musi to u něj byt napsano (autorka bakalarky by proto mela mit 66 % prace v uvozovkach).
  *Odkazované citace, ci jen Odkazy se používají tehdy, když nějaké tvrzení řeknu svými slovy, ale odkáži se na dalsi literaturu, kde je mozne najit totez, jen napsane jinak.
  *Plagiát je tehdy, když cituji bez uvedení zdroje a bez uvozovek.

  Na MU je system k odhalovani plagiatu, bohuzel v tuhle chvili porovnava pouze systemu zname prace. Je tedy jasne, ze porovnava v prvni rade ostatni Bc/Mgr/jine prace a pak dokumenty ulozene primo v nem: http://is.muni.cz/clanky/2008_plagiatorstvi.pl
  Afera se nejspise donesla jeste vyš než na Pajdak. Dneska přišel všem vyučujícím na MU mail, že odevzdané práce je nutné prohnat mnou zminovaným systémem. Bohužel, tento system neni s to podchytit tistene knihy. Na druhou stranu snad odhali opisovani mezi pracemi navzajem...

 • 15. 5. 2009 14:29

  Roman Vasicek (neregistrovaný)

  Take se mi pristup slecny nelibi. No jestli bude chtit ucit pracovat takovymto zpusobem nase deti, tak potes koste... Ale na druhou stranu, uz za casu mych studii se rikalo neco v tom smyslu, ze vykrast/opsat jednu ci dve prace je plagiatorstvi, ale vykrast jich hodne je z toho vedecka prace ;-)

 • 15. 5. 2009 14:32

  Peta (neregistrovaný)

  Dobry Den,
  beru, ze musite byt poradne nastvany. Na druhou stranu, asi ten Vas text neni zly, kdyz ho nekdo cituje. A dale...co maji ti studenti psat do Bakalarek a Diplomovek? Jsou to stranky plne hovinek, jen aby se neco napsalo. Vetsinu z nich nikdo necte. Obcas oponent a obcas vedouci. Radej ji pochvalte, kocka pise o joomla. Kdo to nezna, pritom muze myslet na sex :)

 • 15. 5. 2009 14:57

  chacha (neregistrovaný)

  [119] jakej sex prosimte, co to sem pletes.. Se prober nebo bez si dat s nekym sex jestli mas takove neukojene pnuti

 • 15. 5. 2009 14:59

  Honzik (neregistrovaný)

  To člověka trochu sere, že kolem 50ti stránek svý bakalářky vypotil ručně a je na tom stejně :)

 • 15. 5. 2009 15:45

  tisnik (neregistrovaný)

  [117] to, ze to zatim nezvlada tistene knihy asi ani nevadi - dneska jsou stutenti tak lini, ze jednotlive odstavce primo kopiruji z toho, co jim google najde, prece se s tim nebudou OPISOVAT rucne :-( Asi uz patrim do jine generace, ale tato pohodlnost studentu (na VS technickeho smeru) je uz dost hruzostrasna, ale za neco si muzou i sami ucitele a vedeni fakult - nabereme 3x tolik lidi, shrabneme prachy, ale diplomky se jen tak odflaknout, zkousky jen pisemne, radeji pouze testy A/B/C (to zvladne vyhodnotit skener + software) a jede se.

 • 15. 5. 2009 16:00

  pedro (neregistrovaný)

  Strasne se mi libi, ze asi od prispevku Vojtecha Trefneho pod cislem 33 se tady pravidelne objevuje nazor "je to strasne, ale na te me fakulte (dosadte libovolnou) to neni". To je vazne zabavne :-D

 • 15. 5. 2009 16:36

  Petr (neregistrovaný)

  Hehe, takže Svaťas napsal bakalářku, aniž by o ní věděl :-D To je dobrej joke :-D

 • 15. 5. 2009 17:42

  icu (neregistrovaný)

  Vážení, co se zde oháníte citacemi - podívejte se, jak má taková citace vypadat, kdy a jak se smí použít a hlavně, jak smí být dlouhá. Práce, o které se zde bavíme, tyto podmínky nesplňuje ani náznakem. Těch (zde několikrát uvedených) 25 % prostě nesmí být jednolitý text z jednoho zdroje, ale z vícero zdrojů.

  Ale hlavně - není to primárně její chyba, to měl ohlídat vedoucí práce.

 • 15. 5. 2009 19:00

  dracul (neregistrovaný)

  [125] autorsky zakon tusim nerika nic o tom kolik procent z dila je citace a kolik je kopie:)

 • 15. 5. 2009 19:22

  Shadow (neregistrovaný)

  Nechci autorku nijak hájit, udělala blbost, že bakalářskou práci poskládala tímto způsobem a že nedodržela citační pravidla, holt měla smůlu, že autor na to přišel a ještě větší, že to bez diskuse s ní prostě zveřejnil.

  Na stranu druhou, musím v jádru souhlasit s některými názory (např. [113]), které tu zaznívají, a sice, že medializace a toto "lynčování" je možná až přílišným trestem. Ano, kdyby vzala váš text, vytvořila takto na jeho základě knihu, vydala ji a vydělávala na ní, to by bylo něco zcela odlišného. Stejně tak by to bylo o něčem jiném, kdyby vás ve zdrojích neuvedla. Ale tohle zase až taková katastrofa, že by se to muselo propírat na veřejnosti se všemi důsledky, které z toho vyplývají, to podle mne není.

  Tak či onak, myslím, že tímto blogpostem jste autorce ublížil neporovnatelně více, než ona ublížila vám. Ať už jste to tak chtěl či nikoliv.

  No a vy ostatní - kolik z vás má opravdu čisté svědomí a kolik z vás může říci, že žádnou pitomost podobného rozměru (nikoliv nezbytně podobného charakteru) nikdy neudělali, a nemají tedy ve své minulosti nic, u čeho by jim veřejné propírání vadilo? Já klidě otevřeně prohlásím, že já žádný [Ss]vaťas nejsem.

 • 15. 5. 2009 20:53

  Franta (neregistrovaný)

  Tahle „bakalářka“ je příkladem práce, která se dá napsat za víkend, smutné. Že se najde student, který to tahle zkusí, není nic zvláštního – spíš mě ale zaráží přístup vyučujících, že to neodhalili. Např. u nás na škole (VŠE) se hodně dbá na originalitu (nejen) kvalifikačních prací. Je tedy pravda, že někdy se až moc bazíruje na detailech a trestají se i malé prohřešky, ale i tak je to lepší než tolerovat takovéto plagiároství.

  Dělat s tím nic moc nemůžeš, pokud už má titul, tak jí ho nevezmou, ale měl bys ji „nahlásit“ – pokud studuje na navazujícím stupni, ať si na ni dávají větší pozor a obecně upozornit tu školu, ať více prověřuje práce svých studentů.

 • 15. 5. 2009 20:57

  Franta (neregistrovaný)

  [127] „Tak či onak, myslím, že tímto blogpostem jste autorce ublížil neporovnatelně více, než ona ublížila vám. Ať už jste to tak chtěl či nikoliv.“

  Nevím, jak to vidí Svaťas, ale mne by jako autora neštvalo, že někdo použil moje dílo*, ale mnohem víc to, že na nějaké české VŠ takhle nepůvodní práce projde – takže bych ji „udal“ ne kvůli sobě, ale kvůli tomu, aby stoupla úroveň našeho školství :-) Ale jestli to takhle medializovat, je otázka…

  *) pokud by se nejednalo o komerci (a navíc by mě citoval)

 • 15. 5. 2009 22:14

  Shadow (neregistrovaný)

  [129]: Já bych neudělal ani jedno (medializaci, "udání"). "Exemplární případ" bych dělal z někoho, kdo si to skutečně zaslouží (opsal, zdroj neuvedl). Ale to je čistě hypotetická diskuse, na mně to nezávisí a v Googlu je tenhle blogpost už mezi prvními výsledky při zadání jména autorky...

 • 15. 5. 2009 22:27

  Fantomas (neregistrovaný)

  At tak ci tak, ta holcina je nestastnik a ja jen doufam, ze nemini ucit informatiku :-D
  Zbytek diskuze jsou plky, plky plky ...

 • 15. 5. 2009 23:27

  Libor Šedivý (neregistrovaný)

  Výborně, Sváťo, konečně někdo, kdo se nebojí ukázat na problém. Řeknu vám jeden kratší příběh. Byl jeden týpek, který se učil céčko (fuj tajbl, ale je super pro systémový programátory, já radši zůstanu u bezvadnýho Pythonu) a neměl o něm ani páru. Celý semestr chodil na přednášky a cvika, na kterých si osvojoval znalosti. No, někteří si osvojovali hraní her a čtením stránek. Zajímavá strategie. Možná přemýšleli, jak ta hra či web stránky fungují. Týpek se ovšem neučil a spoléhal jen na to, že programuje už v jiném jazyce, a ač je docela lamka, tak něco už dokázal stvořit. Ke konci semestru ještě s kolegou dostal zadání projektu. Pomalu se na něj začal připravovat, ale kvůli jiným povinnostem a starostem na přípravu na nadcházející test moc nedbal. A pak přišel den D, zápočtová písemka. A jéjej, nedal to o jeden bod. Inu, pomyslel si, jsem blb, a měl jsem se na to alespoň trochu více podívat. No jo, jenže pak tu byl jeho kolega, který sice ani neví, co je to programování, ale s přehledem test napsal. No, dobře, tak měl štěstí, řekl si týpek. Jenže ne, kolega to prostě obšvihnul od kolemsedících. Ten týpek mezitím však pracoval na projektu a leccos se tím naučil, kdyby to tak udělal před testem... Ovšem jeho kolega, který písemku zvládl, mu prakticky nepomohl a nenapsal ani řádku kódu. Týpek díky tomu strávil vzhůru desítky hodin, někdy až do kuropění. Kolega byl na srazu, kdesi. Nu což, člověk se taky musí zabavit... Ale když na dveře klepe semestrálka? Hm. A výsledek? Kolega má vesele zápočet a jelikož je druhák, nemusí ani na zkoušku. Týpek, který je z prváku, jelikož zápočet o bod neudělal, musí na opravný zápočet a jako bonus na zkoušku. Mohl se učit na jiné předměty, které ho pálí. Co si o něm myslíte? Měl to na kolegu "bonznout"? Bylo by to fér, páč vše dostal defakto zadarmo... Ale mohl mu to ten týpek udělat, když ho osobně zná? No dobře, tak hádejte, kdo ten týpek je... No ano, já. Je to trapný, ale tato zkušenost mě vyléčila ze studia, raději podnikat, než proplouvat mezi podvodníky na Zemědělce (ČZU v Praze). Jedním studentem mi dokonce bylo řečeno, že je to tam běžná praktika a opisuje se ve velkém. Inu, člověk se nesmí divit, když je tam takový nepoměr mezi studenty a vyučujícími, kteří mohou být kvalitní, ale vše nedokáží uhlídat. Moc mě to mrzí, ale titulu z takové školy si nikdy nebudu moci vážit. Dost uvažuju, jestli tam nadále setrvat. Ale jak jsem psal, jsou tam i dobří kantoři, takže si to rozmyslím...

 • 16. 5. 2009 8:45

  mnbnm (neregistrovaný)

  Trest nebo spise "Svatasova mala pomsta" mi prijde naprosto primerena. Holka opraskla text, dostane za to titul. Svatas o tom napise na blogu. A co se stane? Nic. Vedouci bakalarky mozna nedostane tech pet stovek premie za vedeni bakalarky, pokud vubec nejake takove penize dostal. Holka titul dostane, navic to je stejne jenom Bc. Mozna oba budou pokarani, ale to je tak vse a na to se neumira. Takze kdyz uz nic jineho, tak aspon diky tomuhle clanku zustane na internetu stopa, z ta holka je tak blba, ze ani nedokaze poradne obslehnout bakalarku.

 • 16. 5. 2009 9:17

  icu (neregistrovaný)

  [126] Je vhodné rozlišovat mezi autorským dílem na jedné straně a vědeckým či akademickým dílem na straně druhé. Autorský zákon totiž rozhodně není jediný dokument, který je nutné při psaní bakalářky ctít... A je zodpovědností vedoucího, aby studenta vedl.

 • 16. 5. 2009 10:50

  xxx (neregistrovaný)

  bakalare ma dneska kdejakej debil. neresil bych to. Zvlaste kdyz v poslednich letech dava maturitu kdejaky uciliste a kdejaka soukroma skola jen za odchozeny hodiny a za poplatek na pololeti.

 • 16. 5. 2009 11:03

  Shadow (neregistrovaný)

  [133]: Objevuje se to to v diskusi mnohokrát, a já skutečně nechápu, kde se to bere. Titul člověk nedostane za BP, ale za splnění _všech_ studijních povinností. A to jsou zápočty a zkoušky z mnoha předmětů, plus státní závěrečná zkouška, ke které se přidává BP a její obhajoba. Kdyby to skutečně fungovalo tak, že student napíše BP a za to dostane titul, vysokoškolské (bakalářské) studium by netrvalo 3-5 let, ale tak 3-6 měsíců a bylo místo prezenčního plně dálkové.

 • 16. 5. 2009 11:37

  pavel (neregistrovaný)

  No, docela zajímavý spot. Nechci soudit ani míru provinění slečny, ani míru rozhořčení Svaťase a následné dehonestace Denisy. Bohužel, pokud na Internetu si prohlédnete dostupné semestrálky a podobné práce, zdá se mi, že výše popsaný přístup ke školním zadáním se v současném "instantním" světě stává spíše standardem. A navíc mám pocit, že jsou studenti k tomu někdy dokonce vedeni i pedagogy. Můj synovec (cca pátá nebo šestá třída) vypracoval nějaký referát tak, že si sehnal literaturu, prostudoval (papírové) encyklopedie, pak něco vyjádřil vlastními slovy a napsal a nakreslil vlastní rukou na cca 1 stránku A4. Samozřejmě, že byl hodnocen dost špatně, protože třem až pětistránkovým hezky formátovaným a vytištěným referátům vytvořeným copy&paste z Wikipedie a podobných zdrojů nemohl konkurovat a panu učiteli se to zdálo "krátké".

  Na druhé straně, když si vzpomenu na svou diplomku (a na diplomky a semestrálky, které jsem později vedl nebo hodnotil), tak tam také byly části nazvané "Úvod do teorie", "Přehled metod" apod., kde byly prostě jen přeformulované poznatky z jiných publikací. Pravda, v době, kdy jsem ji psal, měly sálové počítače 64 KiB operační paměti, krmily se děrnými štítky a žádné copy&paste neexistovalo, takže k použití této funkce mne nic nesvádělo :-).

 • 16. 5. 2009 11:48

  anonymní

  Byl jste uveden ve zdrojích? Pokud ano, tak je snad problém oponenta, aby se ujistil, do jaké míry jste přebrán a do jaké ne. Třeba se i podíval a byl s mírou citace spokojen. Plagiát by to IMHO byl, kdybyste ve zdrojích nebyl.

  Studuji na BC teprve prvním rokem a už do nás hustí v rámci seminárek, že máme ideálně 50% citovat. Nesnáším to! Raději si přečtu dva tři texty, pochopím to z nich, udělám si vlastní osnovu a podle toho to popíši. Ve SVÉM textu občas použiji zvláště povedený obrat z původních textů. Ty dám do zdrojů a chtěl bych hotovo. Místo toho se uměle teď učím vymýšlet, jak nějak čtivě zakomponovávat citace, aby byl vyučující spokojen.

 • 16. 5. 2009 12:14

  pedro (neregistrovaný)

  [138] Orientacne a pro vas lepsi pocit, pokud si praci radeji pisete sam podle vlastni osnovy, pouzivejte neprime citace. Primou citaci (to je ta v uvozovkach) nemusite mit v praci ani jednu.

 • 16. 5. 2009 12:52

  šoumenvodnetbooku (neregistrovaný)

  Na ZČU bv Plzni mají etický kodex, který mimo jiné zakazuje "používat citace cizích děl v nepřiměřeném rozsahu". Přípustné jsou citace za účelem podpoření vlastních myšlenek, upozornění na stěžejní závěry jiného autora (od nichž se pak student musí dále odpíchnout a předvést vlastní myšlení), případně citace za účelem diskuse a polemiky s jiným autorem. Za porušení hrozí klasifikace "Nevyhověl", za závažné porušení (plagiátorství) může dojít i k vyloučení ze studia. Jak je to v Brně nevím, ale myslím si, že Masaryčka má také dost vysoké standardy, jen mí ty "koule" je prosadit.

 • 16. 5. 2009 12:58

  anonymní

  Náhodou jsem narazil na tento článek a nemohu pochopit, jak může někdo splodit podobný bonzácký hnus. Podobně ubohou morální úroveň mají i některé komentáře "spravedlivě rozhořčených" krvelačných diskutujících.
  To je opravdu hrdinství, vytahovat se na studentku !
  Největší katastrofa ve vesmíru je prý srážka s blbcem. Je to pravda jen částečně, srážka s ješitným blbcem je ještě daleko horší.
  To, jestli bude slečna dobrou učitelkou, ukáže teprve čas. Osobně ji přeji hodně štěstí a doufám, že tuto aférku ve zdraví přežije a že si dá přístě lepší pozor.
  Svaťase pak doporučuji nominovat na titul "Udavač roku".

 • 16. 5. 2009 13:27

  . (neregistrovaný)

  [141] Filosoficka fakulta? :D Nazorum by to odpovidalo :D Tipnul bych si nejakejho bojovneho reka z politologie apod. :D

 • 16. 5. 2009 13:40

  J. K. (neregistrovaný)

  Osobně je mi slečny bakalářky líto v tom, že proti ní byl vůbec tento útok zahájen..sám jsem autorem zveřejněné a studenty jistě užívané prace, ale nikdy by mne při podobném "odhalení" nenapadlo věc takto rozmazávat. Chápu, že člověk je náležitě hrdý na sebou vytvořené dílo, ale právě tento fakt by měl být v oblasti satisfakce pro autora dostačující, i vzhledem k tomu, že mé dílo může být ostatním nápomocno, potažmo prakticky využito. Jak vidno slečna použila x informací vytvořených p.Svaťasem, ovšem nikde ve své práci je neoznačuje jako vlastní tvorbu.
  Otázkou zůstává, co Vás p.Svaťas vede k těmto krokům hledání "spravedlnosti"?
  Bude se Vám lépe usínat s uvědomím veřejného pranýřování slečny Bartošové? Nehledě na označení jejího počinu jako krádeže...pokud bychom tedy už chtěli být důslední, naplnění této skutečnosti obnáší znaky obsažené v § 247 trestního zákoníku a po letmém pročtení je evidentní, že ničeho takového se slečna nedopustila.

  A teď něco pro p.Svaťase: sám v titulku této stránky uvádíte výčet svých schopností a úspěchů, nehledě na výsledky Vašeho spokojeného rodinného života...v tom případě si člověk musí položit jedinou otázku: "V čem tkví důvod Vašeho rozhořčeného boje?" je to touha po spravedlnosti? Ovšem ruku na srdce, té je v dnešní společnosti mnohem více a ve výrazně větším měřítku a myslím, že tímto mravokárným postupem ke studentce, která prostě jen chtěla úspěšně dokončit studium jako start do života, ve kterém se teprve může nějak profilovat a prosazovat jako osobnost, jen ztrácíte čas, či hůř..uměle navyšujete prestiž svého zřejmě narušeného ega.
  J.K.

 • 16. 5. 2009 14:05

  Lubos (neregistrovaný)

  Na práci nevidím nic závadného. Vedoucí práce očividně způsob kopozice teoretické části schválil, takže studentka nic neporušila. Spíš si myslím, že se měl autor tohoto článku nejdříve domluvit se studentkou, bylo by to korektnější a třeba by zjistil, že to je plně v intencích dané fakulty/katedry.

  Spousta lidí naráží na kvalitu oné práce a posuzuje jí z optikou fakult zaměřených na ICT. Z mého pohledu použitý zdroj svojí kvalitou dostačuje právě pro práci tvořenou na katedře výtvarné výchovy. Berte v úvahu, kde tato práce vznikla.

  A pokud někdo radí bonzovat, tak za dobu co jsem musel povinně odučit, tak jsme s ostatníma doktorandama měli takový bonzáčky moc rádi. Většinou se ukázalo, že kromě ubohého charakteru jsou na tom podobně i s vědomostmi.

 • 16. 5. 2009 15:40

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  Mně ta reakce přišla také poněkud přehnaná. Autor mohl článek pojmout obecněji nebo případně si to vyříkat se studentkou (příp. obojí). Trochu mi přijde, že je tady Denisa vláčena za něco, co se zřejmě na její fakultě normálně dělá. Její bakalářka určitě není žádný zázrak, ale tohle si IMO nezaslouží. Upřímně řečeno, pajdák obecně není líhní vědeckých pracovníků a lumenů, v jejím případě je zpracování bakalářské práce nutné zlo a živě si dokážu představit, jak vypadají jiné práce, které nikdo takhle veřejně nenapadá. Každopádně je to věc vedoucího a oponenta, že takováto práce byla uznána za dostatečnou. Nevím, co by mě přimělo někoho takhle shodit...

 • 16. 5. 2009 15:42

  ex (neregistrovaný)

  komentaru je dost - takeze jen zkracene moji zkusenost. Dlouho jsem se ucil a nejaky cas i ucil.

  Predne musite pochopit, ze akademicke pracoviste jsou jakesi "klanove/rodinne firmy" za verejne penize a student je pouze nutnym zlem. Domoci se prav na dekanovi je uplne na nic (podle vetsiny statutu VS ma vyznamna vykonna prava, ale minimum povinnosti) a problem se bude snazit co nejrychleji nekam uklidit. Co vsechno si jsou schopny vymyslet, aby se dostaly do legislativnich mezi a byl problem odstarnen, je az neuveritelne. Rektor by Vam mozna i klidne pomohl, ale statutem a zakonem mu dane moznosti jsou hodne omezene.

  Ze studenti se dopousteji podvodu - ale proc by to nedelali, kdyz se je vyucuji negramoti (at mlady nebo naopak prestarly) a kdyz jsou naprosto nechany napospas problemum (hlavne at neotravujou) a kdyz pak vidi jake pseudovedecke prace jsou schopni splodit za verejne penize jejich vyucujici. To je stav zdejsiho VS skolstvi.

 • 16. 5. 2009 15:53

  pedro (neregistrovaný)

  [146] Presne, vystizne, jeste bych dodal, co po tech lidech muzeme chtit, kdyz nejsou penize. Jak chcete na te nasi "univerzite" vyprodukovat nejakou vedeckou praci odpovidajici svetovym standardum, kdyz kazda zahranicni univerzita ma 100x obsahlejsi knihovnu, nez vsechny nase VS dohromady...

 • 16. 5. 2009 17:55

  treebeard (neregistrovaný)

  Nuž, bakalárska práca nemá nejakú veľkú úroveň, ale tie zdrojové texty tiež nie sú takým vedeckým dielom, že by stálo ich skopírovanie vôbec zmieňovať. Formulácie Svatolpluka Víta sú zrejme jeho vlastné, ale väčšinu informácií tiež autor len čerpal a nie celkom dostatočne podložil citáciami. Rozhodne by som o takej prkotine nepísal článok a nerobil študentke problémy. Iné by bolo, keby mu "ukradla" nejaké prevratné idey alebo výsledky výskumu.