Proč u SSD disků používáním klesá výkon

25. 9. 2012 22:59 (aktualizováno) | Petr Krčmář

Obliba SSD disků stoupá, ale po prvotním nadšení z nového výkonného kusu hardware u mnoha lidí přichází vystřízlivění. Výkon SSD totiž časem výrazně klesá.

SSD disky frčí, jejich kapacity rostou (už tu máme první terabajtový disk) a ceny pomalu klesají. Slušně použitelný 32GB disk už dnes koupíte za něco málo přes 2000 Kč.

SSD disky mají řadu výhod: menší spotřeba, okamžitý start, konstantní rychlost čtení, nulová přístupová doba, mechanická odolnost, odpadá nutnost defragmentace souborového systému a další. Většina lidí ocení především vysoký výkon a nulovou přístupovou dobu danou tím, že není třeba vystavovat hlavičky disku.

Obvykle je uživatel na začátku nadšen, ale po pár týdnech či měsících užívání výkon klesá. A to často dokonce pod úroveň klasických mechanických disků. Někdo se na to ptal v našem fóru, takže jsem se rozhodl to vysvětlit.

Potíž SSD souvisí se způsobem mazání souborů v souborových systémech. U něj totiž nedochází k fyzickému přemazávání dat na sektorech, ale systém si jen poznačí informaci „od sektoru x do y je smazáno“. Disk samotný tedy doopravdy neví, že se jedná o sektory k novému použití, data tam přeci zůstala. Ví to jen operační systém, který si to zapsal někam na disk a příště se rozhodne, že tam zapíše něco nového.

V případě nového využití už dříve použitého bloku s daty tak z pohledu systému dochází k novému zápisu, ale z hlediska SSD disku se jedná o přepis. Potíž je, že přímo zapsat jednotlivý sektor je možné jen v případě, že je opravdu prázdný (tedy plný jedniček – ale prostě vyresetovaný). Pokud jsou v něm stará data, musí se upravovat celý blok sektorů najednou. To je interně spravovaná větší skupina sektorů, která má obvykle 512 KB. Takže elektronika SSD musí nejprve celý blok přečíst, v paměti modifikuje jen ten jeden sektor, na disku se celý blok vyresetuje a pak se do něj celá nová podoba bloku z paměti zapíše. Zbytečně se tak pracuje s 1000× větším objemem dat a ještě k tomu dvakrát.

SSD disk se především z důvodů opotřebení jednotlivých buněk (ty nevydrží nekonečné množství zápisů) snaží zápisy rozprostřít po celém prostoru disku (to dělají mimochodem i paměťové karty), takže na začátku se zapisuje do prázdných sektorů i v případě přepisu. Po čase se ale celý disk zaplní nějakými daty a při dalším zápisu už není množné využít prázdný sektor a musí se začít absolvovat výše zmíněné martyrium. V tu chvíli jde výkon slušně řečeno do kytek a vleče se to pomaleji než se starým diskem.

Výrobci o tomhle samozřejmě vědí a existuje několik řešení, tím nejpoužívanějším a nejzajímavějším je TRIM. Je to vlastně příkaz, kterým systém informuje SSD disk o tom, že je možné interně vymazat určité bloky, protože systém je považuje za nepoužívané. To sice znemožňuje funkci undelete (data se fyzicky smažou z disku), ale vymazané sektory jsou pak připravené pro přímý zápis bez nutnosti načítat celý velký blok.

Pokud jste se tedy rozhodli pro nákup SSD disku, vybírejte si takový, který umí TRIM. Linuxové jádro umí TRIM příkaz posílat od verze 2.6.33, budete tedy potřebovat nejnovější verzi. Ve FreeBSD je podpora od verze 8.0, Windows umí TRIM od verze 7 a Server 2008 R2. Pokud máte starší SSD disk, který tomuto příkazu nerozumí, je třeba v něm aktualizovat firmware. Pokud to neuděláte, bude disk příkaz ignorovat.

Podnikatel.cz: Pohlaví, věk, víra a další. Při pohovoru tabu

Pohlaví, věk, víra a další. Při pohovoru tabu

Vitalia.cz: Signál roztroušené sklerózy: brnění končetin

Signál roztroušené sklerózy: brnění končetin

Vitalia.cz: Pepsi Cola mění sirup za cukr

Pepsi Cola mění sirup za cukr

Podnikatel.cz: Italské těstoviny nebyly k mání, tak je začal vyrábět

Italské těstoviny nebyly k mání, tak je začal vyrábět

120na80.cz: I tuto vodu můžete pít

I tuto vodu můžete pít

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Měšec.cz: Investice do drahých kovů - znáte základní chyby?

Investice do drahých kovů - znáte základní chyby?

Vitalia.cz: Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

Podnikatel.cz: Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Podnikatel.cz: 3 velké průšvihy obchodních řetězců

3 velké průšvihy obchodních řetězců

Lupa.cz: Vodafone umí volání přes Wi-Fi. Z ciziny jako v ČR

Vodafone umí volání přes Wi-Fi. Z ciziny jako v ČR

Podnikatel.cz: Přiznal prodej padělků. Pokuta ho nemine

Přiznal prodej padělků. Pokuta ho nemine

Měšec.cz: Platíme NFC mobilem. Konečně to funguje!

Platíme NFC mobilem. Konečně to funguje!

Měšec.cz: Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

DigiZone.cz: Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Vitalia.cz: Sobotní masakr žrádla, chlastu a zábavy

Sobotní masakr žrádla, chlastu a zábavy

Měšec.cz: Co s reklamací, když e-shop krachuje?

Co s reklamací, když e-shop krachuje?

Lupa.cz: Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Podnikatel.cz: Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let