Jsem Facebook skeptik... a hodně

14. 1. 2010 16:42 (aktualizováno) | Petr Krčmář

Často se mě lidi ptají na to, co si myslím o Facebooku a o té či oné kauze s ním spojené. Naposledy se mě na to ptal JXD a Český rozhlas. Já ve Facebook nevěřím.

Před pár dny mi napsal JXD, jestli si ho ještě pamatuji z našeho rozhovoru a jestli bych mu mohl odpovědět na pár otázek ohledně Facebooku. Kus mojí odpovědi dnes vyšel v Reflexu. Shodou okolností mi dneska volali z Českého rozhlasu a chtějí mě na večer do studia… na stejné téma. Protože už dlouho chci něco takového napsat, teď je ta správná chvíle.

Facebook hýbe světem, všichni se o něm baví, všichni ho řeší. Objevují se pojmy jako „sociální žurnalistika“, „občanští novináři“, „marketing sociálních sítí“ a další novotvary a buzzwordy. Na novinářských přednáškách se mluví o nové vlně, o ohromných změnách, revoluci v médiích a podobně. Běžná média Facebook sledují, hodně o něm píší, řeší kdo s kým a co na Facebooku a podobně.

U podobných velkohubých prohlášení vždycky jen kroutím hlavou a čím dál častěji a čím dál víc mě popadá vztek. Ne na Facebook, ale na lidi, kteří v něm vidí modlu, fantastickou neuvěřitelnost a revoluční fantastičnost. Abych parafrázoval Microsoft: „Facebook. Řekněte wow!“

Já osobně jsem Facebook skeptik, nevěřím v jeho všemocnost, nevěřím v jeho revoluci a nevěřím v to, že je to „médium nového typu“. Podle mě je Facebook jen další hračka pro děti (a šílené exhibicionisty typu Zdeněk Škromach), které na něm akorát tlachají o nesmyslech, vylévají pubertální názory a moc se u toho baví. Navíc to není nic nového. Před deseti lety byl stejným fenoménem chat, před pěti lety to byly blogy a dnes je to Facebook.

Profil na Facebooku mám už poměrně dlouhou dobu, ale spíš proto, že jsem k tomu byl dotlačen svým povoláním a hlavně mě zajímalo, co na tom všichni vidí. V současné době mám skoro 200 „přátel“. Přesto z toho celého nemám pocit nějaké užitečnosti, natož revolučnosti. Podle toho, co pozoruji ve svém okolí lidi používají Facebook v zásadě k šesti věcem:

 • vkládání fotek z hospody
 • tlachání o tom, jak jim co nejde a co chystají na víkend
 • hraní veselých webových her
 • sdílení šílených videí z YouTube
 • vyplňování naprosto neužitečných anket
 • zakládání skupin s nesmyslnými výkřiky a přidávání se k nim

Vidíte v tom něco revolučního a zásadně úžasného? Já ne. Ale Facebook je fenomén, všichni na něm musejí mít profil a firmy obzvlášť. Vlastně se ještě neví, jestli je to k něčemu dobré a jak by se to dalo využít, ale když to mají všichni, tak je to asi podstatné, že?

Připomíná mi to situaci na webu před patnácti lety. Nikdo nevěděl k čemu ten web vlastně bude, ale každá firma na něm musela mít „prezentaci“. To znamenalo mít „tam“ logo, adresu a telefon. Je to k něčemu dobré? Asi ne, ale všichni to mají, tak za to zaplatíme taky.

Je možné, že z Facebooku jednou něco bude, ale rozhodně k tomu ještě ta služba neuzrála. Webu tak trvalo několik let, než se zjistilo, že pouhé prezentace (vizitky) firem nestačí a že se dá využít jinak. Stejně to je i s Facebookem. Zatím je to prostor pro lidi, kteří sedí za počítačem a nevědí, kam by vlastně dál zabrowsili, protože poštu už přečetli a byli i na třech stránkách s novinami, kam normálně chodí. Tak hup na Facebook, tam je vždycky legrace dost. Podle mě není Facebook nic, než jen web pro lidi, kteří se zrovna nudí a neví co si počít s internetem.

Anketa

Facebook je...

 • 14. 1. 2010 17:03

  Yossarian (neregistrovaný) 85.93.115.---

  Facebook je...
  ... totální blábol pro děti a znuděné puberťáky

  . Presne neco pro me :-)

 • 14. 1. 2010 17:06

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 213.151.76.---

  [1] Ano, prosím, proč ne. Já nekritizuji Facebook jako takový, ale spíš to, jak se z něj dělá ohromná bublina. Pokud se to někomu líbí, tak prosím.

 • 14. 1. 2010 17:18

  Ewerex (neregistrovaný) 93.99.106.---

  No, já bych do ankety dodal ještě jednu položku - způsob jak se udržet s přáteli v kontaktu - typicky spolužáci z vejšky, kamarádi z kolejí, popř. různých stáží ... což je můj případ

 • 14. 1. 2010 17:19

  Zajacik (neregistrovaný) 81.255.178.---

  Ja na Facebooku nemam ani ucet a videl som ho dohromady 4 - krat. Pre mna to je najmenej uzitocny a najmenej zaujimavy web...

 • 14. 1. 2010 17:20

  Květoš (neregistrovaný) 81.200.48.---

  Co je to Facebook? ;-)

 • 14. 1. 2010 17:20

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 213.151.76.---

  [3] Ta anketa je psaná schválně obecně. Pokud Ti to přijde jako užitečná služba, máš možnost "docela sympatická věc".

 • 14. 1. 2010 17:24

  Martin Malý (neregistrovaný) 85.207.228.---

  "Ale Facebook je fenomén, všichni na něm musejí mít profil a firmy obzvlášť. Vlastně se ještě neví, jestli je to k něčemu dobré a jak by se to dalo využít, ale když to mají všichni, tak je to asi podstatné, že?" - dej místo Facebook "Second Life" a máš hezky popsanou situaci před dvěma lety. :)

  Facebook sám o sobě není špatný. Jen je, bohužel, už dávno nasycen lidmi, u nichž stojím o to, abych s nimi byl v kontaktu, a současné změny směřují spíš k tomu, že bude přibývat těch "za obzorem mého zájmu".

  Jak správně píše Dan Dočekal: "Jaký Facebook si uděláš, takový budeš mít." Když nemáš mezi "frendy" pitomce, co si dělají kdejaký kvíz a zvou tě do kdejaké skupiny, je to rozumný nástroj. Jenže pak se jednou podíváš za hranice svého ghetta, a zjistíš, že mimo tvou enklávu je to na Facebooku samý mamlas, trotl, gauner nebo blbá pipina, lidi, s nimiž by sis do hospody nesedl, a mezi nimi bloumají zdivočelí marketingoví pohůnci, vycukaní z toho, že musí sehnat pro klioše skupinu s 50K fanoušků, reklamní agentury co se o Facebooku dozvěděly před měsícem na školení "Facebook a marketing" a spammeři či podobná verbež.

  A člověk pak pomalu přemýšlí, jestli to má pro něj perspektivu a smysl. Jestli ještě někdy přijde někdo, koho si s chutí přidám do "enklávy". Obávám se, že z tohoto úhlu pohledu je třeba pro mne Facebook za zenitem a bude lepší od něj spíš nic moc nečekat.

 • 14. 1. 2010 17:27

  Dominik (neregistrovaný) 147.32.127.---

  Zpočátku jsem FB moc nevěřil, ale díky němu se mi podařilo najít ztracené spolužáky, na které jsem neúspěšně sháněl kontakt již delší dobu. To se mi na líbí.
  Ale ty stupidní skupiny mě opravdu štvou a nechápu, proč se neustále všichni někam přidávaj. Já osobně jsem v 6 skupinách a mám co dělat, abych tam stíhal diskusi.
  Testy typu "Kdy umřu" už vůbec neřeším.

 • 14. 1. 2010 17:29

  _r3450n_ (neregistrovaný) 165.72.200.---

  Mam na faKebook podobny nazor. Pride mi to akurat ako take modernejsie irc, ktore bolo kedysi rovnako velkym fenomenom. V Hlasovani som vybral "... zatím nic moc ale časem uvidíme", lebo ked som videl ako pomohol zabranit zmanipulovaniu volieb v Irane, tak mi to prislo ako jeho perfektne vyuzitie. Je to len tool a zalezi na ludoch, ako ho budu pouzivat. Rozhodne je velmi vhodny k distribucii informacii.
  Z clovekom z Ceskeho Rozhlasu (HH) som sa uz o tom bavil a tiez mu to prislo ako prostriedok na zverejnovanie sukromnych informacii verejnosti. Rozoberali sme aj to, ako sa da zneuzit vladou k manipulovaniu verejnosti a pod.
  Kazdopadne vela stastia na interview :)

 • 14. 1. 2010 17:40

  TrSek (neregistrovaný) 85.207.57.---

  No Facebook je napriklad vyborny nastroj pr moju manzelku.
  Je uz 5 rokov na materskej a vdaka FB ma vyborny prehlad o spoluziackach ktore su po celom svete.

 • 14. 1. 2010 17:46

  Backup (neregistrovaný) 84.244.82.---

  ...nejvíce mě dostávají skupiny typu "zjisti kdo sleduje tvůj profil", "změň si vzhled FB", "přidej si hodnocení do profilu", "FB plus", atp.
  všechny jsou založené na stejném principu - pozvi co nejvíce přátel a všichni se nechte obalamutit.
  Nechápu proč se lidé do takových skupin vůbec přidávají, jen vidím krok, ve kterém mám pozvat alespoň 75% přátel, tak se od srdce směji všem naivním uživatelům co se tam přihásili.
  K čemu to všechno? No, je to slušná spousta identit k prodání, je to spousta lidí co se dá zneužít k volební kampani (viz poslední sviňárna na FB), k sebeprezentaci, nebo jenom pro dobrý pocit z toho, že jsem ochcal tolik lidí...

 • 14. 1. 2010 18:17

  Flavicius (neregistrovaný) 90.182.244.---

  Nevím, co lidé, pro které je fb modla a závislost, před touto vlnou soc. sítí na internetu dělali. Nejspíš nebyli online. Jenže teď je tu facebook a konečně mohou šířit své statusy a názory rychlostí blesku mezi všechny přátelé.

  A přestože většina teenagerů spíše zvrací, než píše, ostatním vrstevníkům se to líbí, a fb se šíří velmi rychle dál. A protože ho v důsledku má opravdu každý, vidí hned všichni velkou příležitost k marketingu apod. Jsou tam přeci milióny lidí, potencionálních zákazníků. Konverze je ovšem mizivá, pokud je neumíte správně oslovit. Nestačí si udělat stránku na FB a čekat (což dělá většina firem).

  Pravdou ale také je, že fb sice není první soc. sítí svého druhu, ale je první soc. sítí, která se opravdu rozšířila a dala tak za vznik min. počátku komunikační revoluce. A tak musím souhlasit s tím, že fb sice existuje, ale ještě vlastně nikdo neví, k čemu to je (ze strany nabídky).

 • 14. 1. 2010 18:27

  Elven (neregistrovaný) 188.123.100.---

  akoze mrkam ten facebook co to obsahuje... no podla mna je to pekny chaos :D

  inak pochybujem ci niekomu z vas odporucalo "sadenie mrkvicky" viac ludi ako mne :D

 • 14. 1. 2010 18:34

  Šimon Tóth (neregistrovaný) 89.176.188.---

  Facebook je IMHO LinkedIn pro bezneho joudu uzivatele. A od publika/uzivatelu se pak celkem logicky odviji obsah.

  To co na Facebooku vidite celkem dobre definuje skupinu lidi se kterymi se bavite a povazujete je za pratele. Kdyz tam vidite same kraviny, tak je celkem jasne do jake mentalni urovne patri vasi pratele.

 • 14. 1. 2010 18:46

  Miguel (neregistrovaný) 93.99.117.---

  souhlasim; taky nevidim duvod proc tam byt a to jsem na jinych socialnich sitich jako last.fm (doporucuje mi to muziku), twitter (rad sdilim sve vykriky v 160znacich), youtube (sdilim a nahrama videa), flickr (sdilim fotky); nepotrebuji to centralizovat na facebooku; prijde mi to jako komunikace pro komunikaci - tedy zbytecne; ale nikomu to neberu, ale zatim nevidim duvod proc tam byt; snad jen z profesnich duvodu, protoze kotel lidi uz tam je a zkusit tam neco marketovat by nemuslo byt od veci, kdyz uz clovek dela okolo tech webu a e-shopu, ze...a klienti si to i zadaji, takze mozna tam budu donucen jit a seznamit se s tim poradne

 • 14. 1. 2010 18:56

  Zopper (neregistrovaný) 85.161.93.---

  Totální blábol, který ale musím používat, pokud chci udržovat kontakt s některými lidmi. Ještě že máme fb plugin pro pidgin.

 • 14. 1. 2010 19:44

  infinity (neregistrovaný) 90.180.124.---

  Pro me fb nabyl noveho smyslu po zavedeni fb transportu na jabbim :)...Aspon neco, co mirne vytlacuje icq. Nicmene myslim, ze uz ted zacina byt videt, ze tato vlna pomalu odchazi..

 • 14. 1. 2010 19:52

  Petr Jonas (neregistrovaný) 94.112.122.---

  Na FB jsem, sice jsem dlouho odolával, ale co, občas tam plácnu kravinu ale co vyloženě nesnáším, jsou ty šílené skupiny, to už je na mě moc. dělám si občas srandu sám ze sebe, či co a jak, ale zase na druhou stranu jsem získal kontakt na lidi, které jsem dlouho neviděl, nebo po škole neměl možnost už vidět, v tomhle je to dobrý fenomén, jenže opravdu ani mě pořád nebaví už odmítat různé pozvání a posílačky. a uvažoval jsem o zrušení, jo či ne?... :-)

 • 14. 1. 2010 20:55

  sepcore (neregistrovaný) 92.239.242.---

  Na facebooku som vydrzal asi tri tyzdne. Nedavno som profil zrusil. Facebook je jednoducho neuzitocna sluzba a je tam BORDEL.

 • 14. 1. 2010 21:03

  Undead Slayer (neregistrovaný) 77.48.82.---

  presne, prvni co me napadlo bylo s/facebook/in­ternet/g teda pred 5 lety ;-)

 • 14. 1. 2010 21:39

  Jarda_P (neregistrovaný) 78.129.49.---

  > ...a čím dál víc mě popadá vztek....

  Rozcilovat se znamena nicit si zdravi pro cizi blbost. Facebook za to urcite nestoji. ;-)

 • 14. 1. 2010 22:03

  Anri (neregistrovaný) 77.48.4.---

  Ja osobně ve Facebooku vidím pouze dobrou příležitost k domlouvání se s přátely a v kontaktu s nimi.Je hodně přátel se kterými jsem se už dlouho neviděl,díky facebooku zůstáváme v kontaktu a také není problém si je tam vyhledat,jelikož facebook je velice rychle rostoucí komunita lidí z celého světa.
  Recenze mě hodně zaujala,ale je popisem spíše té bubliny okolo ní a né pohledem člověka co tento portál opravdu využívá...

 • 14. 1. 2010 22:19

  Jakub (neregistrovaný) 77.78.94.---

  Dělal jsem pro ÚOOÚ analýzu Facebooku a nutno říct, že výčet šesti věcí k čemu je Facebook jste v podstatě vystihl... Jako sedmý účel bych snad jen přidal "harvesting personal informations" (pro non-AJ: hromadné sklízení osobních údajů)

 • 14. 1. 2010 23:03

  Ja. (neregistrovaný) 95.103.203.---

  Amen.

  Ako paranoik som si založil konto na facebooku pod falošným menom. Po niekoľkých prihláseniach som sa na to vy...

 • 14. 1. 2010 23:06

  Jakub D. (neregistrovaný) 80.188.252.---

  No nevim, ale me tenhle pseudointelektualni anti-facebook-snobismus prijde legracni. Pres Facebook najdete pratele ze zakladky/stred­ni/Erasmu, jak ostatne priznava spousta diskutujicich. Jasne, na Facebooku je spousta blbcu martetingovych sasku, ale jako celek Facebook funguje. Muzete na jednom miste snadno sdilet statusy, fotky, videa a konverzaci s prateli. Facebook proste funguje a to je cele, pratele. Bezni uzivatele se totiz neridi tim, co si mysli ruzni intelektualove, nybrz prakticnosti a snadnosti ovladani. Mam pocit, ze jako pred deseti lety nekteri lide nadavali na mobilni telefony a povazovali je za nafouklou bublinu, tak dnes podobni lide nadavaji na Facebook :-))

 • 14. 1. 2010 23:13

  Joyride (neregistrovaný) 77.48.243.---

  Zdravim damy a panove,
  moje švagrová to využívá ke sdílení fotek, já byl na facebooku pouze jednou a to jen proto, že mě tam nějakou náhodou hodil google a já si nezkontroloval kam mě to směruje.
  Plně souhlasím s přirovnáním k chatu a blogu. Kdo nebyl před těmi 10+ lety na chatu jako by nebyl. Potom blogy, second life a teď facebook. Co bude za pár let? Kdo ví, záleží jen na marketingu toho daného nástroje.
  A pokud někdo tvrdí že to používá pro kontakt s přáteli, pro tyto účely využívám nejraději služeb výčepních zařízení :-)

 • 14. 1. 2010 23:13

  Ondrej (neregistrovaný) 220.233.95.---

  Facebook je tak zaujimavy ako su zaujimavy tvoji priatelia na nom.

 • 14. 1. 2010 23:46

  Romano Bongo (neregistrovaný) 88.146.130.---

  naprostý souhlas s Ondrejom! To je nejlepší definice, jakou jsem za poslední dobu slyšel a přesně takový z něj mám pocit.

 • 15. 1. 2010 0:08

  Pedro (neregistrovaný) 91.45.132.---

  ja pozeram, ze ani nie som. a tak to ma byt. HOWGH

 • 15. 1. 2010 0:49

  Harvie (neregistrovaný) 62.24.87.---

  Facebook je hlavne zpusob jak dolovat data z fyzickeho sveta.
  Totalni ztrata soukromi.

  Kousek po kousku se budeme sveho soukromi a sve svobody vzdavat...

 • 15. 1. 2010 0:52

  Jenda (neregistrovaný) 62.24.95.---

  [24] Jo, zapomněl jsem se zeptat: je z té analýzy zveřejněný nějaký výstupní report?

 • 15. 1. 2010 1:17

  Vlastimil Ott (neregistrovaný) 213.155.225.---

  Nejsi sám, Petře, na mě to taky nedávno přišlo...

 • 15. 1. 2010 1:25

  Tomas (neregistrovaný) 84.42.190.---

  [28]: Amen.

 • 15. 1. 2010 2:09

  dave_007 (neregistrovaný) 95.91.47.---

  Souhlasim s clankem.

  Gesichtbuch je vskutku zajimavy fenomen: Temer kazdy ho ma, ale vlastne ani nevi proc.

  Lze diskutovat, zda FB je, ci neni revolucni komunikacni nastroj. Opravdu FB prekonava mail, IM ci newsy? A pokud ano, tak v cem a jak dalece. Nejedna se jen o dalsi trendy hracku, ktera bude za par let nenavratne zapomenuta?

  Sdilet vse a se vsemi na jednom miste mozna ma neco do sebe. Zasadni otazkou ovsem zustava, zda je opravdu prinosne vse a se vsemi sdilet. Opravdu potrebujeme komunikovat tak intenzivne?

  Osobne se domnivam, ze FB dava skvelou prilezitost komunikovat s lidmi, se kterymi bychom jinak komunikovat ani netouzili.

 • 15. 1. 2010 3:57

  lobo (neregistrovaný) 77.203.121.---

  nemam konto na facebooku, ale jeden jeho prinos v okoli vidim - zeny na materskej su v kontakte s okolitym svetom

 • 15. 1. 2010 4:25

  Jencek (neregistrovaný) 85.135.27.---

  [26]: Nejde o pseudointelektuální anti-facebook-snobismus, ale zřejmě o konzervativní postoj k životu. Mám stejný názor jako autor. Jako nemusím Facebook, tak stále nemusím mobily (a obecně telefon) nebo Jabber. Chápu jejich výhody, ale pokud mohu komunikovat jinak, pak při komunikaci preferuji dopis (i e-mail - to je pro mě lepší forma - zdarma a rychle) nebo ještě lépe osobní rozhovor tváří v tvář. Tyto dva způsoby komunikace jsou tu od doby kdy bylo vytvořeno písmo (použit jazyk) což už je pár tisíc let a tyto nové komunikační prostředky jsou tady ani ne 200 let.

 • 15. 1. 2010 7:14

  JH (neregistrovaný) 77.48.155.---

  Bratr mi onehdá řekl, že jsme hloupí, protože používáme službu určenou pro náctileté, takže na to nadávat ani nemáme právo, protože náctiletí nejsme...

 • 15. 1. 2010 9:41

  Martin (neregistrovaný) 78.102.208.---

  Facebook jsem mel rad do te doby, nez veskere firmy ho zacali protezovat. Nyni temer kazdy web, kazda firma tam ma stranku a propaguje se tam (novinky.cz, idnes.cz, politicke strany, student agency a pod.) Od te doby jsem rekl Facebooku NE!

 • 15. 1. 2010 9:43

  Tonda B. (neregistrovaný) 212.71.145.---

  "Podle mě není Facebook nic, než jen web pro lidi, kteří se zrovna nudí a neví co si počít s internetem." - asi nejak tak - je to "dobre" misto na odreagovani :-)

  Mimoto mohli bychom se na Facebook podivat jeste jinym pohledem. Jelikoz lze sledovat aktivitu lidi, ktere mam v pratelich, pak se tito pratele vlastne stavaji relativne velmi inteligentnimi boty, kteri brouzdaji internetem [a realnym svetem obecne] a prinaseji mi tim zajimave (odfiltrovane) informace :-). Proto kdyz si clovek vybere jako pratele lidi, jejichz aktivita je relevantni k jeho zajmum, pak ma docela dokonaly inteligentni "informacni system" :-)

  Ale hlavne plati, ze jako predni vlastnost FB bych videl tu zabavu/odreagovani ...

 • 15. 1. 2010 9:45

  grs (neregistrovaný) 193.179.186.---

  [28] Velice moudré stanovisko.
  Řekl bych, že musí perfektně vystihovat každého.
  Včetně mě, který na Facebooku nejni, tedy žádné přátele tam nemá, tedy zajímavý pro něj nejni.

 • 15. 1. 2010 10:41

  Jan (neregistrovaný) 89.103.121.---

  Můj názor je ten, že Facebook je takový, jaký si ho uděláte. Geniální nástroj k propojování s lidmi, které si VY vyberete - nic víc. Pokud jste zaplaven pubertálnostmi, asi si vybíráte do kontaktů puberťáky. V každém případě byste neměl nadávat na zrcadlo, když máte křivou hubu. Že si špatně vybíráte kontakty - a při počtu 200 to snad ani jinak nejde - to je váš problém, ne problém Facebooku.

 • 15. 1. 2010 10:52

  Ravensun (neregistrovaný) 193.179.76.---

  Se vykašlete na facebook. Tím že jej tak řešíte, tak se vpostatě chováte jako ti lidé na facebooku, kteří se přidávají do různých skupin. Ano, článek s fakty uvítám, ale spekulace mi o tom zda je to dobré nebo špatné mi příjde stejně přínosné jako na facebooku se přidávání do skupin, hraní farmville, nebo posílat srdíčka...

 • 15. 1. 2010 11:34

  Faila (neregistrovaný) 147.230.61.---

  Díky za článek! Naprostý souhlas!

 • 15. 1. 2010 11:37

  Vít Profant (neregistrovaný) 217.77.171.---

  I don't believe in Facebook either. However, I believe in Beatles.

 • 15. 1. 2010 11:42

  Daniel Steigerwald (neregistrovaný) 83.208.67.---

  Hehe, Petr Krčmář v podstatě přiznal, že jeho kamarádi, je banda opileckých hračiček, co jim furt něco nejde, s plány tak maximálně na víkend, nudících se na youtube, a zabíjející čas anketami a nesmyslnými výkřiky. Jaká je mezi nimi asi penetrace ajťáků? ;) Nicméně souhlasím, to musí být opravdu Facebook peklo ;)
  PS: mám 240 pečlivě vybraných přátel, a Facebook miluju. Protože sem opět v kontaktu s lidmi, které bych jinak roky neviděl, třeba protože jsou v Austrálii.

 • 15. 1. 2010 12:29

  Milan (neregistrovaný) 192.108.125.---

  Chat na Facebooku mam vypnuty, pridavanie do vacsiny skupin ignorujem, ponuky na hranie hier mam nastavene na ignore, ludia, ktori ma prilis obtazuju mam tiez ignore a sluzi mi to na to na co mi to vyhovuje. Predpokladam, ze nastavit si to na svoj obraz zvladne kazdy. Takto mi tam zostavaju kontakty na ludi, s ktorymi chcem zostat v kontakte (skoly, byvale zamestnanie, priatelia) a viem, co ich prave trapi. napriklad nechodim na Pokec, lebo ma to nezaujima ani nebavi, ale nedovolim si povysenecky tvrdit, ze je to blbost...

 • 15. 1. 2010 12:36

  Atrament (neregistrovaný) 80.47.164.---

  Docela nechápu proč fanoušci facebooku stále tak vyzdvihují jako jeho přednost to, že jim umožňuje být v kontaktu se spolužáky ze základky atd... Ono to snad do jeho spuštění nešlo?

  Souhlasím s Petrovým názorem. Je to jenom jedna z dalších nafouknutých bublin, za pár let se objeví nějaký nový facebook2, Lidi zas budou jak stádo migrovat ze starého facebooku na nový, na starý facebook se budou koukat s despektem, a na otázku proč se jim líbí ten nový facebook2 budou odpovídat, že je super, že jim umožňuje zůstat v kontaktu se spolužáky ze základky.

  Nejlepší facebook je hospoda...

 • 15. 1. 2010 12:37

  hrrrr (neregistrovaný) 192.128.3.---

  A co takto sa pozerat na fbook ako na heap ludi, co som niekedy poznal (napr. byvali spoluziaci, byvali kolegovia...) a hoc by som s nimi kazdy tyzden na pivo neskocil (alebo niekedy ani z objektivnych pricin nemozem), tak ich uplne v pazi nemam a fbook mi da aspon moznost vediet "ze ziju".
  Vsetky tie trapne aplikacie a "testy" su absolutna blbost s tym suhlasim a vlastne aj s tym, ze vela ludi je na fbooku z nudy ci vlastneho exhibicionizmu...
  A kedze nie som magor, ktory nepochopil ako fbook rozumne vyuzit, alebo clovek, ktoreho fbook obchadza, tak som musel zahlasovat za "vcelku sympaticku vec".

 • 15. 1. 2010 12:58

  hrrrr (neregistrovaný) 192.128.3.---

  [48] V mnohych pripadoch to ale tak naozaj je. Kedysi sme tu (myslim oblast ceskoslovenska) mali obrovsky boom ICQ manie. Kazdy mal ICQ a najjednoduchsi sposob ako byt v kontakte so spoluziakmi bolo ICQ, pretoze v tychto koncinach ho mal skoro kazdy... Teraz je to FB, mnoho ludi zdrhlo z ICQ a funguju na facebooku, tak ak s nimi chcem byt aspon v latentnom kontakte, tak som s nimi na facebooku. Takze ano, ak o 5 rokov tu bude nova sluzba, nazvyme ju assbook, na ktoru zmigruje privela ludi s ktorymi chcem byt aspon v latentnom kontakte, tak mi neostane nic ine iba ist na assbook a obhajovat to tym, ze su tam spoluziaci, exkolegovia atp.

 • 15. 1. 2010 13:32

  Otik (neregistrovaný) 62.43.76.---

  po precitani vsetkych kladnych aj zapornych reakcii na clanok sa musim osobne priklonit ke tomu, ze sa okolo FB robi medialna bublin ale to sa robi pri kazdej novinky a na druhej strane ho vidim ako dobry nastroj na udrziavanie kontaktu s uplne vsetkymi mojimi znamimi kedze zijem v zahranici a ist na pivo kadzy tyzden by ma asi zruinovalo co sa tyka cien za letenky :D tiez suhlasim s uz niekolkokrat spomenutym "jaky si to uděláš takovž to máš", kedze vsetko co sa nam ako jednotlivcovy zda ako odpad sa da jednoducho vyblokovat a zostane nam to take ako nam to vyhovuje

 • 15. 1. 2010 13:32

  Substance242 (neregistrovaný) 213.151.209.---

  Ja som v máji odišiel, ale kto chce, nech sa páči.

  Čo mi vadí je keď na Twitteri (ktorý mám rád) kliknem na link, ten ma presmeruje na facebook, tam musím znovu zistiť ktorý link kliknúť, otvorí sa ďalšia stránka s varovaním, a až potom sa dostanem na informáciu ktorá ma zaujíma, aj keď v tej chvíli už vlastne ani veľmi nie. Neviem prečo firmy používajú facebook na promo namiesto naozajstných stránok, vraj kvôli možnosti komunikovať, ale byť firmou, tak ma ľudia na facebooku veľmi nezaujímajú. ;-)

 • 15. 1. 2010 13:32

  Milan (neregistrovaný) 192.108.125.---

  Facebook je len nastroj. Zalezi len na mne, ci a ako ho budem pouzivat. Nebudem sa predsa stazovat na nastroj len preto, ze nevidim jeho zmysluplne pouzitie pre MNA. V dnesnej dobe ma vela ludi prietelov a znamych rozlezenych po celom svete a pomocou Facebooku (vobec nie vsemocneho) moze clovek ziskat a udrzat si o tych ludoch prehlad.

 • 15. 1. 2010 13:34

  ms (neregistrovaný) 81.201.60.---

  Ksichtokniha je dokonce některými považována za technologii! To slovo si vykládám docela jinak.
  Co to jen připomíná: http://www.ddworld.cz/clanky/clanky/libimseti-a-spol.-seznamka-o-trh-s-dobytkem.html ?

  Jen mi vytanul na mysli dot bublina, konkrétně jakási diskuze, kde byl Klaus, Lukaševič a horda mládežníků hystericky s šíleným svitem v očích vyřvávající dokola mantru: "Nová ekonomika!" Zatímco první jmenovaní byli staří přízemní a k vyhynutí určení dinosauři trvající na starém přízemním má dáti - dal, tak ostatní byli prudcí vizionáři "Nových zítřků". Pak to splasklo...

 • 15. 1. 2010 13:37

  Milan (neregistrovaný) 192.108.125.---

  [48] Docela nechápu proč fanoušci facebooku stále tak vyzdvihují jako jeho přednost to, že jim umožňuje být v kontaktu se spolužáky ze základky atd... Ono to snad do jeho spuštění nešlo?
  Nie nešlo. Tí ľudia sa odsťahovali (hoci aj na druhý koniec zemegule) a mali e-mail ale nemali svoju stránku, takže sa nedali vyhľadať. Na FB sa vyhľadať dajú. A dajú sa pozrieť ich známi, z ktorích mnohí su aj moji známi, len by som ich nenašiel, keďže si pri svadbe zmenili meno. A vo tom to je.

 • 15. 1. 2010 13:37

  stenliq (neregistrovaný) 88.103.173.---

  Tak se mi ulevilo, že nejsem běžný člověk - nedělám ani jednu z těch 6 vyjmenovaných věcí... uf :)

 • 15. 1. 2010 14:10

  mtd (neregistrovaný) 147.231.2.---

  kdyz se vam fb apod. nelibi, spachejte virtualni sebevrazdu:
  http://suicidemachine.org/

 • 15. 1. 2010 14:25

  peto (neregistrovaný) 195.113.21.---

  Ja FB nemam aj preto, lebo vidim u spoluziakov, kto vsetko tam pise a ze je to len zabijanie casu. Jeden (kamarat kamarata kamarata) napise, ze by sa mu chcelo ist aj na zachod, ale ze si este najskor precita statusy ludi na FB. Kamarat kamarata na to odpise, ze su statusy naozaj zaujimave a ze aj on bude asi musiet bezat na zachod, aj ked zdvihat od PC sa mu nechce. Dalsi podobny napise, aki su zavislaci, ze ani od PC sa nepostavia. Niekto sa vyjadri, preco ich pomenuva zavislakmi, vsak je to FB... Ak sa k tomu vyjadri aj kamarat, vidim to aj ja. Naco mi to je?

 • 15. 1. 2010 14:57

  Almad (neregistrovaný) 81.0.195.---

  FB je pro znudene pubertaky cca stejne, jako televize pro lidi co nemaji vecir co delat.

  V zasade je to imo pravda, ale nic to nemeni na tom ze je to mocne medium.

 • 15. 1. 2010 15:17

  Substance242 (neregistrovaný) 213.151.209.---

  Sranda, suicidemachine som nepoznal, ale prečítal som si C&D čo dostali od Facebooku a asi museli Facebook z toho vynechať. (Reakcia Facebooku sa vlastne dá pochopiť.)

 • 15. 1. 2010 15:46

  jvyb (neregistrovaný) 141.35.15.---

  Ucet na facebooku sice mam, ale temer nepouzivam. Ale od mladsi sestrenky jsem slysel, ze mezi teenagery je nova moda - ruseni uctu na Facebooku. ;-)

 • 15. 1. 2010 15:50

  Atrament (neregistrovaný) 80.47.164.---

  [55] email ani třeba ICQ se ti ani po přestěhování na druhou stranu planety nezmění, ať budu kdekoliv pokud mi někdo napíše na e-mail nebo do ICQ, zprávu dostanu. Já jsem se za posledních deset let přestěhoval minimálně patnáctkrát. ale že bych měl problém se bez facebooku zkontaktovat s kýmkoliv, s kým chci, se opravdu říct nedá.

  Proč bych tedy měl jásat nad tím, že si můžu vyhledat své známé se kterými notabene stejně jsem v kontaktu už dávno jinými způsoby (a se kterými v kontaktu nejsem tak asi proto že ani nechci být), když ta služba stejně po pár letech odumře, přijde jiná, více cool, na které si zase budu moct znova začít hledat své známé? A teď - část bude zůstávat u svého starého dobrého facebooku, část bude už v tom novém cool whatever a já abych podchytil všechny tak budu muset být v tom i tom?

  Btw taky mám pár (a ne zrovna málo) známých, kteří internet vůbec nepoužívají, ty když chci kontaktovat tak stejně musím do toho letadla :) Tady je i ten zázračný facebook krátký :)

 • 15. 1. 2010 16:09

  JT (neregistrovaný) 85.13.70.---

  Celkove me neuveritelne stve jak nekteri lide veri vice virtualnimu svetu nez realnemu. Typicky nekteri z mych kamaradu ktere potkavam denne. Fyzicky existujou ale ja jelikoz nemam FB tak pro ne neexistuju. Vrcholem stupidity nekterych uzivatelu je to ze tomu co se tam deje pripisuji primo posvatnou silu. Facebook je jiste velmi uzitecny nastroj ovsem kdyz jsem zjistil ze se tam lide prihlasuji spise z jinych duvodu nez puvodniho (nalezeni pratel a podobne) typicky hrat hry a resit totalni nesmysly nez aby se poradne domluvili a vyrazili nekam ven (a to to maji k sobe blizko). (a co se tyce takovych lidi jako zeny na materske tak to uz je no comment. pratele se navstevuji a komunikuji spolu (mame mail, telefon a jine pomucky), tyhle osoby spolu akorat blbe tlachaji a hovno delaji)

 • 15. 1. 2010 17:06

  Michal Hanisch (neregistrovaný) 213.180.48.---

  Souhlasím s Martinem Malým. Facebook je přesně takový, jaký si ho člověk udělá a co od něj čeká. Já ho používám pro udržení kontaktu s lidmy, které nemohu vidět každý den. Slouží mi jako prostředek komunikace, domlouvání akcí. Sdílení zajímavých odkazů (ne všichni znají bookmarkovací služby) o kulturních akcí apod. Trapné skupiny neřeším a ignoruju, trapné nicneříkající fanstránky ignoruju, ankety a veškeré nedůležité aplikace a hry blokuju a jednoduše mi pak život neotravují v news feedech (je to jednoduché, než nadávat na to, že to zasírá Zeď, prostě je nadobro vypněte). Co se týče osobních dat: každý, kdo chce a jak chce. Kdo nadává na problém se soukromím, neměl by nikdy na net lézt a už vůbec ne vyplňovat kompletně svůj profil. Mám v přátelích opravdu jen ty, které chci. Ti, kteří otravují kvízama, buď vypnu, nebo jednoduše odstraním. A je to. Jednoduché.

  Problém vidím od jednoho momentu. Jsem na Facebooku už od doby, kdy to byla ještě uzavřená síť pro sš a vš v Kanadě a USA. Tehdá to byla paráda. Jen "rozumní uživatelé", vstup na pozvánky :-). Když se Facebook otevřel, našel jsem ztracené kontakty a lidi. Bylo to ještě lepší. Největší průser, který se týká toho, o čem často výše píšete, byl moment, kdy se Facebook přeložil do češtiny. To začnul příliv uživatelů, kteří by se na něj normálně nehrnuli, protože by tomu nerozuměli a přiznejme si, ti to kouzlo "zkazili" asi nejvíc :-). Proto ten příliv puberťáků z libimseti. Kdyby zůstal Facebook v angličtině, mělo bychom více klidu a pohody.

  Nicméně si uvědomme i přes to všechno jednu věc: je to další komunikační kanál, ať někde chce nebo nechce. Jasně, je to módní a mě taky již irituje, když o tom kdejaké média točí a píší a často podávají informace o FB takové, které už všichni dávno víme rok, dva. Objevují objevené a to je trapné. Uzavřel bych to asi tím, že demokracie je krásná věc: každý se může svobodně rozhodnout. Někdo tam chce být, někdo ne. Někdo ho chce používat rozumně, někdo z toho chce dělat smetiště. Každému jak je libo. Jen nedávejte prosím na to, že to je služba, která nic neumí. Stačí se podívat do nastavení a možná zjistíte, že si Facebook můžete udělat jaký chcete, co se týče ochrany osobních dat, tagování, sdílení dat, aplikací a podobně.

 • 15. 1. 2010 17:55

  antifacebook.wz.cz (neregistrovaný) 213.192.8.---

  Souhlasím s Vámi. Více na http://www.antifacebook.wz.cz

 • 15. 1. 2010 18:13

  NA (neregistrovaný) 88.146.45.---

  FB nemám a dokonce i osobní stránku jsem zrušil(Na komunitních jsem.). Přesto na mne lze najít kontakt. Pro komunikaci mi stačí mail a jabber případně mobil.

  Jedním z projevů FB je, že při setkání s přáteli a otázce "Tak co je u vás nového?", zavládne ticho.

  Ovšem chápu něčí potřebu podrbat si o všem možném a znát všechny osobní záležitosti svých známých. Jen mne to prostě nezajímá a nevidím důvod proč se toho zůčastnit. Pro vyjádření svých názorů mám možností dost.

 • 15. 1. 2010 19:30

  Michal2 (neregistrovaný) 85.71.74.---

  Nekdo nepochopil, k cemu FB je. Bez neho bych nenasel kontakt na cca 10 kamaradu a u ostatnich vim, co delaji, kdy se vyskytnou nekde pobliz takze se muzeme sejit atd. Diky sitovemu efektu (naprosta vetsina mych kamaradu jsou kamaradi mych kamaradu ;-) ) a rozsirenosti je pro tyto ucely FB optimalni.

  On je to ale vlastne server o Linuxu, tak to jo, asocialum je asi FB k nicemu ;-)

 • 15. 1. 2010 21:01

  kernel union (neregistrovaný) 192.18.1.---

  Petr Krčmář píše:
  "Podle mě není Facebook nic, než jen web pro lidi, kteří se zrovna nudí a neví co si počít s internetem."

  100% souhlas. Lépe bych to nenapsal :) Jinak mi tento blogpost příjde hodně negativistický, od prvního okamžiku až do konce. (Nějak mi k panu Krčmáři nesedí). Ale jinak opravdu souhlasím 100%. Můj způsob "boje" je trošku jiný - já facebookáře ignoruji a potajmu se jim směju jak jsou hloupí a zmanipulovaní a jak na FB ztrácejí čas. Je to jen a jen jejich mínus.

  Ale oni by to stejně proseděli u televize (rozumněj jakákoliv zbytečná činnost), takže je mi to fakt jedno..

 • 15. 1. 2010 21:22

  Jarda_P (neregistrovaný) 78.129.49.---

  BTW, vsimli jste si krasne ficury FB, kdy vam je nabidnuto automaticke vyhledavani pratel? Chteji na to akorat vasi e-mailovou adresu a heslo od konta. :-)

  BTW, porad se tu vyskytuje argument, ze jen diky FB lze najit ztracene kamarady. Myslite si, ze kdyz se nekdo takto ztrati, ze je to kamarad? Pokud clovek o udrzeni pratelstvi stoji, da o sobe vedet a neztrati se jen tak. Pokud se ztrati, znamena to, ze je mu to jedno a je to nanejvyse kamarad byvaly, pouha znamost. Proc ho potom hledat? Abych se mohl podivat, jak tloustne a plesati?

 • 15. 1. 2010 21:48

  Kryan (neregistrovaný) 81.19.43.---

  FB neni podle mne vubec nic noveho natoz prulomoveho. Svym zpusobem podobnou (ne stejnou) ulohu plnily pred 15ti lety stare dobre BBS, nebot ty uz tehdy obsahovali veci jako chat, talk a boardy, kde se dala nastavit prava jen pro skupinu lidi (rozumej pratel), kteri si tam pak vymenovali informace. Jsem presvedcen, ze do dvou let nebude nikdo o FB vedet, ale klidne se muzu mylit, Sit je nevyzpytatelna :-)

 • 15. 1. 2010 22:46

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 82.150.170.---

  [68] Díky, tohle mě vážně potěšilo. Příště napíšu něco pozitivního!

 • 15. 1. 2010 23:12

  JT (neregistrovaný) 94.241.82.---

  69 taky jsem uvazoval nad tim kdo kamarad je a kdo kamarad neni. Je jasne ze pokud o nekoho stojim kontakt s nim udrzim. Taky by stalo za zamysleni zda nekteri lide jiz neziji za rameckem sveho monitoru prilis dlouhy cas a tim padem prisli o schopnost pouzit pusu a zeptat se svych kamaradu (protoze s temi malo kamarady se kterymi se vidaji denne na ulici stejne komunikuji pres net)

 • 16. 1. 2010 0:18

  DanBlack (neregistrovaný) 89.103.236.---

  S pokusem o registraci na Facebooku jsem skončil ve chvíli kdy FB po mě chtěl HESLO DO MÉ MAILOVÉ SCHRÁNKY...!
  Kam se na tohle hrabe phishing a nigerijské dopisy. :-/

 • 16. 1. 2010 2:00

  BostX (neregistrovaný) 91.47.55.---

  Pravidelne vydavam par ludi v jednom podniku kam rad chodim. Vdaka FB zistujem ze degree of separation medzi mnou a americkou armadou je NULA. Vdaka FB udrzujem paralelne kontakt s dalsou skupinou ludi kt. mozno oznacit za pacifistov. Ak toto nie je NAPROSTA A TOTALNI REVOLUCE tak co potom?

 • 16. 1. 2010 2:52

  LWQ (neregistrovaný) 89.203.148.---

  [68+69] + text pana Krcmare = absolutne presny popis toho, jak vidim FB ja. Ignorace a tecka :-) ale snad neni den, aby me nekdo netlacil do FB. Vetsinou je argument to "ze tam jsou vsichni" a nebo, ze tam "najdes ztracene pratele" - coz je blbost uz z princupu, viz. vyse.

  Jeste jednou diky pane Krcmari :-)

 • 16. 1. 2010 2:59

  budulínek (neregistrovaný) 89.176.107.---

  Občas se tu mluví o tom, že FB je zase jenom další, vylepšenější komunikační kanál.
  Když se na to podívám historicky, tak vývoj komunikačních kanálů je tragický. Všechno to směřuje k tomu, co popsal Jakub: "harvesting personal informations". S každou novou "komunikační technologií" je takové sklízení osobních informací jednodušší. Kde jsou ty zlaté časy, kdy existovalo nějaké dopisní tajemství? Měl jste jistotu, že když komunikujete přes dopis, tak ho (většinou) nikdo jiný než adresát nečetl. Pak přišly telefony: ty šly lehce zachytávat, ale nelze v nich indexovat a pokud chcete telefonní odposlech zpravodajsky využít (vyhledávat v něm informace, agregovat informace), potřebujete živou sílu k přepisu, indexaci apod. Sice můžete nahrávat hlas, ale hlas nelze dost dobře automaticky indexovat (zatím), takže celkem k hovnu. Pak přišel email. Ten už je pěkně digitalizovaný, indexovatelný, ale zase trochu decentralizovaný. Navíc ho může uživatel šifrovat (i když to nikdo moc nedělá). No a FB? Vrchol komunikační technologie. Každé pozvání do hospody, které adresuji kámošovi, se ukládá někde na centralizovaný server. Veškerá komunikace se dá krásně indexovat a nad tím indexem vyhledávat. Dnes už není problém indexovat i fotky. Jsou dostupné technologie, které umí rozpoznávat obličeje (viz např. http://www.face.com/), takže i když zakážete tagování, není problém zjistit, jestli jste na fotce Vy, s kým jste na té fotce atd.

  No já nevím. Když se na to podívám z delšího odstupu, tak mě jímá hrůza (asi jsem dost konzervativní, možná paranoik). Ale uvědomte si, že všechno, co dnes uložíte na FB (nebo na net obecně), tak to tam zůstane navěky!! (Uloženo na serverech FB nebo Googlu, jehož roboti neustále indexují veškerý obsah webu včetně fotografií). A technologie na indexování a vyhledávání těch informací se budou pořád zlepšovat. A zase jsme u toho "personal information harvesting". Já osobně považuji informaci o tom, s kým chodím do hospody, za vysoce osobní a citlivou. Většina lidí asi ne. To je ale chyba. Ale představte si, že by někdo měl k dispozici FB komunikaci všech lidí z ČR. A zároveň by ji ten někdo uměl zpracovat, takže by uměl zjistit, kdo se s kým zná, kdo s kým chodí na pivo, atd. No a teď si představte, že by někdo měl k dispozici nikoliv jen "snapshot" komunikace, ale historii třeba 30 let nazpátek. To už jsou kurevsky cenné informace.

  Každý puberťák dnes na soukromí sere. Říká si, proč by mi mělo vadit, když nějaký Velký bratr bude vědět, s kým chodím na pivo? No jo, jenomže za 30 let z těch puberťáků budou třeba manažeři, politici. A všechno, co tihle lidi před 30 lety vyblili na FB, bude někde ležet na serverech, ke kterým bude mít někdo přístup...To bude teprve kolotoč.

  Zeptejte se dnes kohokoliv v byznysu, politice. Zeptejte se vlastně jakéhokoliv čtyřicátníka tuto otázku: vadilo by Vám, pokud by někdo měl na dosah myši informace o tom, jak vypadá síť Vašich přátel, jak se jmenují, jak vypadají?

  Nebo si představte situaci, kdyby FB nevznikl v USA někdy po roce 2000, ale třeba v Německu v roce 1920. Myslíte si, že historie se nemůže opakovat? Jakou máte jistotu, že nebudete stát na druhé straně barikády (třeba i doslovně), než ten, kdo disponuje vaší fotkou, fotkou vašeho dítěte, adresou jeho školy, seznamem a fotkami všech lidí, které jste kdy přes net oslovili? Celým vaším společenským životem, který jste v sociálních sítích na netu vedli?

 • 16. 1. 2010 3:12

  budulínek (neregistrovaný) 89.176.107.---

  Jo, zapoměl jsem dokončit myšlenku s tou komunikací:
  FB by se mi líbil, pokud by měl možnost přenášet data šifrovaně a pokud by se jednalo o jakýsi pokročilý decentralizovaný protokol. Prostě pokud bych měl alespoň nějakou záruku, že data si přečte akorát adresát a že se neukládají na nějaký server.

 • 16. 1. 2010 3:42

  Michal (neregistrovaný) 121.90.201.---

  Jeste dodatek k predchozimu prispevku. Napriklad Twitter, ktery pouziva par mych kamaradu v oblasti IT, me nejak nevzal. Pritom princip je v zasade stejny - komunita kamaradu a informovani pomoci statusu. Rozdil je v tom, ze na Twitter nenahraju fotky a Twitter cestovatele nepouzivaji. Kazdy se vas zepta - mas Facebook?

  Vy, co sledujete zpravy a pisete si s kamarady na Twitteru, klidne to delejte, jestli vam to vyhovuje. Klidne se i smejte tem, co na FB "melou hovna" o nicem a zabijeji cas. Kazdy si zvoli nastroje, ktere mu vyhovuji a ktere maji jeho pratele. Pro vas to muze byt Twitter, pro Cechy ICQ, pro Americany MSN a pro cestovatele Facebook.

 • 16. 1. 2010 9:24

  Deafboy2v1 (neregistrovaný) 15.203.169.---

  Facebook je ako myslienka uzasna vec, len to trochu postrada otvorenu architekturu.. vlastne nie trochu. Chcelo by to otvoreny standard pre socialne siete, a rozne servrove implementacie - navzajom kompatibilne a plne prisposobitelne. Kazdy trochu technicky zalozeny clovek by tak mohol mat "svoj" Facebook, na ktory by ukladal svoje udaje, hesla, mailove adresy... a mohol plne kontrolovat kto, kedy a ako k nim pristupuje. Co sa tyka hesiel do mailovych schranok, pyta ich viac sluzieb a popravde len totalny imbecil moze pouzit nieco take. Alebo musi dotycny bezhlavo verit danej institucii.
  Premyslal som nad tym, ze si zalozim zopar stupidnych skupin, aplikacii, zarucenych navodou na to a hento, ako socialny experiment. Vyhodnotim, a zverejnim vysledky (a mozno aj nieco viac)

 • 16. 1. 2010 9:50

  coolio (neregistrovaný) 85.161.19.---

  Na FB nejsem, ale došla mi do mého mailu pozvánka k registraci od mého spolužáka z vejšky. Má na mne mail, OK.
  Ale co mne zarazilo, že v tom generovaném pozvánkovém mailu z FB bylo "Other people you may know on Facebook:" a čtyři jména lidí, z nichž 2 jsou mí kamarádi, jednoho neznám a čtvrtý byl člověk který mne kdysi okradl o 10kkč. Kde se doháje dozvěděl FB o nich?
  Přes toho spolužáka to nebylo, jediné co mne napadá že mi FB "vyluxoval" mou mailovou schránku na Seznamu, a našel je někde v kontaktech, nebo historii.

 • 16. 1. 2010 11:39

  trsek (neregistrovaný) 77.104.233.---

  [63] Ty nevies ako sa citi zena na materskej. Su veci ktore je dat nemozem. FB jej pomaha byt v obraze a pokecat si. Na FB aktivny niesom, ale ze tam je manzelka tak za toto som stastny.

  PS: Navstevy neprichadzaju do uvahy. U sloveniek fakt tazko.

 • 16. 1. 2010 13:33

  budulínek (neregistrovaný) 89.176.107.---

  coolio:

  To je přesně to, o čem mluvím. Dnes už není problém rozklíčovat kdo se s kým zná atp. Stačí se jenom zamyslet nad tím, co všechno se dá dělat s technologií rozpoznávání tváří z fotek. FB podle mě vůbec nemusí luxovat emailové schránky.

 • 16. 1. 2010 14:40

  rionka (neregistrovaný) 94.112.139.---

  vyborny clanek. jeste doplnim, ze to nic zajimaveho neumi a je to uzavrene, coz me nebavi. howgh :D

 • 16. 1. 2010 16:36

  Praclovek (neregistrovaný) 80.239.242.---

  Autor zapomně na základní a primární důvod existence podobných služeb a tedy i Facebooku. Tím je dolování osobních informací z miliónů naivních důvěřivých a jednoduchých mamlasů. Pro komerční organizace a vlády naprosto geniální nástroj pro manipulaci s masou.
  Jak se říká - kdo chce kam, pomozme mu tam...

 • 16. 1. 2010 17:38

  Substance242 (neregistrovaný) 78.99.170.---

  Manipulácie s masami - to mi pripomenulo najlepší hudobný album minulého roka s názvom "Controlling crowds", moja recenzia na linku ktorý tu zadávam, tak by tu niečo klikateľné malo byť. :-) Už som nechcel písať, ale toto mi nedalo, prepáčte. :-)

 • 16. 1. 2010 18:45

  Pavel Kysilka (neregistrovaný) 85.161.52.---

  zdravim pane Krcmar,

  mam podobny nazor. Pred nejakym casem po me lidi chteli facebook, twitter a podobne "social" veci. Sam temto vecem nefandim a nevidim v tom nic moc extra prinosneho. Jen asi to, ze lidi posilam diky temto technologiim na jiny web.
  K nenasazeni facebooku doslo proto, ze mi nidko nedovedl poradne objasnit a rici, co z toho budu mit. O kolik budu mit vetsi navstevnost.

 • 16. 1. 2010 21:47

  marwyn (neregistrovaný) 82.150.162.---

  Facebook je trochu podobny evropske unii. Velka vetsina tech, kteri se tam tesili, protoze slyseli, jaka je to skvela vec, jsou drive nebo pozdeji po vstupu vice ci mene znechuceni. Ovsem jeden zasadni rozdil tu je. Facebook je snadne opustit.

 • 17. 1. 2010 1:32

  Huge (neregistrovaný) 88.102.47.---

  To all paranoics:
  Mimikry. Pokud si dáte pozor a budete chytří, můžete pro virtuálního zneuživatele vašich informací na Facebooku vytvořit zcela lichou identitu. Jde to dokonce tak, že vám i přátelé rozumějí;)
  Jinak to, co píšete sem si taky někdo přečte za 30 let a pokud používáte jednu přezdívku, tak si (např. Google) může stejně vytvořit váš profil.

 • 17. 1. 2010 3:53

  Ondrej Certik (neregistrovaný) 76.232.71.---

  Vetsinou clanky na rootu nekomentuji, ale tenhle mne vybudil ke komentari. :)

  Nesouhlasim.

  Facebook mi snadneji umoznuje byt v kontaktu s prateli. Ziju v ted v Nevade a ma profil na nem ma vicemene kazdy. Kdyz nekoho potkam, tak driv si clovek musel vymenit emaily, pak email napsat, protistrana odpovedet atd. Na facebooku si ho/ji pridam mezi "kamarady", a vic neresim. Pak kdyz nekdo porada party, tak proste pozve lidi, co chce pozvat pomoci facebooku, a clovek bud prijde, nebo neprijde, ale je to snazsi, nez email. Podle mne je mnoho urovni komunikace mezi lidmi, nejprimejsi a nucene (zavolat na mobil), pres nenucenejsi (email, na ktery vsak porad povazuju za slusne odpovedet) az po nenucenou (facebook), kde clovek nenucene muze dat lidem co zna neco na vedomi a nechat na nich, jak se k tomu vyjadri.

  Casto potkam nekoho noveho, kdo je kamarad nekoho, koho uz na facebooku mam, tak pak ho proste najdu mezi jeho kamarady atd.

  Nejvic mne bavi zit v realnem svete a bavit se s realnyma lidma, a facebook beru jen jako doplnek komunikace, stejne jako email a mobil a blog.

  Co se tyka dolovani osobnich informaci, tak na facebook nedavam nic, co bych si nedal treba do blogu nebo na web stranky. Takze s tim zadny problem nevidim.

 • 17. 1. 2010 8:11

  jano (neregistrovaný) 195.80.189.---

  pre [35] "Osobne se domnivam, ze FB dava skvelou prilezitost komunikovat s lidmi, se kterymi bychom jinak komunikovat ani netouzili."

  vynikajuce, to myslim vystihuje podstatu, u nas sa hovori, ze nebyt slopanice, tak by si skarede baby nezatrtkali (dufam, ze rozumiete)

 • 17. 1. 2010 12:26

  Marana (neregistrovaný) 62.209.230.---

  Všechny tyto články jsou dosti zajímavé. Můj názor na Facebook je takový : Je fajn být v kontaktu s lidmi, se kterými bych běžně v kontaktu nebyl. Dalo by se říci že by mi stačilo místo facebooku ICQ s foto alby. Nějaké hry a reklamy a stupidní dotazníky jsou pro mne jen otravou a znepříjemňováním komunikace s přáteli.

 • 17. 1. 2010 16:19

  Pavel 'TIGER' Růžička (neregistrovaný) 193.179.170.---

  Než brouzdat facebookem, to raději půjdu na procházku, či do společnosti se někam pobavit. Možná to je i tím, že jsem ÍTý a monitoru už mám někdy plné oči.

 • 17. 1. 2010 16:39

  Michael Tůma (neregistrovaný) 212.11.121.---

  Jestli chcete vědět co je facebook..., podívejte se na episodu tušim 3. řady ze seriálu IT Crowd která se jmenuje "friendface". Anketa neni ani tak obecná jako spíš milná. Nemyslím si že by to byla ztráta času pro děti a puberťáky, myslím si že je to ztráta času pro všechny a tudíš i znuděné puberťáky. Ale jestli chcete aby majitel facebooku věděl kde, s kým a za jakým ůčelem se scházíte? Tak po hlavě rovnou do p*****.

 • 17. 1. 2010 17:05

  zixo (neregistrovaný) 92.60.62.---

  Som tam len kvoli kontaktom + ak na niekoho kontakt potrebujem neni problem zohnat. :) + Dobre na zorganizovanie roznych akcii. A obcas sa dozviem uzitocne informacie o osobach ktore ma zaujimaju. Ale nepride mi to v nicom revolucne, zerie to cas.

 • 17. 1. 2010 18:08

  Akční Tomáš (neregistrovaný) 90.176.203.---

  Myslim, že FaceBook je fajn služba, ale tak 2x - 3x do měsíce. Podívat se, jak se mají a co dělají kamarádi žijící v zahraničí nebo na druhý straně republiky je fajn, ale sedět u toho 2 hodiny denně a posílat virtuální koktejly a květinky, psát posty typu "Jsem unavená, asi půjdu spát" nebo "Mám hlad, jdu na obídek" je ztráta času.

 • 17. 1. 2010 18:09

  seed (neregistrovaný) 90.183.248.---

  Můj názor: Je to otevřená komunitní služba, což je v pořádku. Vidím problém v několika věcech. Využití (nesmyslné tlachání, hraní debilních her, anket, atd.), což je k ničemu a nemá žádnou užitnou hodnotu. Další věcí je ochrana soukormých dat identity (FB není nebezpečný sám o sobě, jen záleží co za data tam vložíme). Je to obrovský boom hlavně mezi dětmi, které neví co s časem, zabíjejí tak svůj čas debilním tlacháním o ničem. Od komunitní sítě čekám něco jako např. LinkedIn, to má smysl. FB je boom, kde ho nemá není cool... Já ho nemám, nepotřebuju ho, na komunikaci mám mobil, e-mail a ICQ. Kdo mi chce poslat třeba fotky, ať mi pošle link (to přece jde poslat link i uživateli kdo nemá account FB), tak co řešit. ;)

 • 17. 1. 2010 19:11

  viliam (neregistrovaný) 85.71.59.---

  mne to pride ako povedat, neverim v internet, lebo je o stahovani porna...

 • 17. 1. 2010 21:36

  ms (neregistrovaný) 81.201.60.---

  [93]: http://www.youtube.com/watch?v=1Pebihz0FJA
  [96] Ksichtokniha je těžká komerce!

 • 17. 1. 2010 22:10

  scytale (neregistrovaný) 93.99.158.---

  97. souhlasim, je to proste nastroj jako kazdy jiny a da se pouzivat rozumne i nerozumne.
  Trosku mi vadi prilis aktivni chovani aplikace, jak cloveku porad neco nabizi atd. Preferoval bych pristup "pokud neco chci tak se o to sam prihlasim". Vadi mi taky michani vsech lidi dohromady(slovo kamarad tim trosku degraduje), ale myslim ze nastaveni je dostatecne variabilni na to, aby vyhovelo vetsine pozadavku. Nevidel bych to nejak skepticky. Nikdo nikomu nenuti to pouzivat a pokud clovek nechce byt v kontaktu vzdycky toho muze nechat, stejne jako smazat mail,nebo zahodit telefon...

 • 17. 1. 2010 22:53

  Ja (neregistrovaný) 77.104.233.---

  [87] Facebook je trochu podobny evropske unii.
  Vidim ze existuju "uzitecni blbci" ktory natrieskaju politiku do vsetkeho.
  To ti povedal ten Klaun na hrade co sa nemoze zmestit Putinovi do prdele, alebo si na to prisiel na poslednej schodzi UV?

 • 18. 1. 2010 3:36

  togs (neregistrovaný) 83.208.157.---

  Cely clanek mi prijde az trapne negativistickej. Sam autor srovnava fenomen blogu k FB. A sam autor ma blog a bloguje. Jaky je rozdil jestli tento "nazor" napisi do blogu a nebo na FB. Tady mi to okomentuje 100 lidi jako na FB, take tu mam hodnoceni jako na FB.Nacpe se mi to do RSSka misto na zed. Reknete mi ten rozdil? Me prijde za autor FB nedal ani sanci a ani se nepokusil si ho nejak ohnout aby mu byl prijemny a mili ( skrytim, lidi co pisou dementni statusy, odignorovani tesu, her atd)

  Ano je to nafoukla bublina, ale nebyl to i internet v pocatku?

  S autorem souhlasim ze je to velky boom, az prejde pocatecni nadceni. Ze marketing bude muset sahnout pro nove uzitecne aplikace.(kterych uz mimochodem rada existuje)

 • 18. 1. 2010 13:51

  Petr (neregistrovaný) 62.245.104.---

  Facebook používám, nepovažuju ho za nic převratného, ale užitečný je. Těch vyjmenovaných 6 věcí nejsou úplné zbytečnosti. Souhlasím, Facebook prostě je na něco takového. Nevidím na tom nic špatného.

  Hlasoval jsem "zatím nic moc ale časem uvidíme", protože je určitě co zlepšovat. Rozhraní Facebooku je chaotické, pomalé (asi moc prolezlé ajaxem), "proklikávat" se aplikacema (vyskakovací okýnka, potvrzování nesmyslných hlášek atd.) nebo něco hledat je dost nešikovné. Fotky jsou malé, není možnost sdílet nějak normálně soubory.

 • 18. 1. 2010 14:09

  BlackRider (neregistrovaný) 195.233.250.---

  Facebook je velmi uzitecnej nastroj. Zalezi jen na uzivateli, jestli ho dokaze vyuzit pro svuj prospech.

 • 18. 1. 2010 14:14

  akdar (neregistrovaný) 85.207.17.---

  facebook = nic moc extra, ale společnost nas tlačí k tomu abychom si jakýsi profil vytvořili, je to to samé, jak když má dnes každý e-mailovou schránku..a ne jednu. Doba nás tlačí dělat věci, které bychom dřív považovali opravdu za nelogické, v podstatě každý z nás žije určitým virtuálním životem. A fcb je jeden z dalších způsobů komunikace

 • 18. 1. 2010 19:30

  pepan (neregistrovaný) 193.200.150.---

  104:
  Asi se pohybujete mezi divnými lidmi. Mě nikdo nikdy nenutil na jakémsi Fajcůku mít jakýsi profil a koneckonců každého takového vocase bych hnal svinským krokem.

 • 19. 1. 2010 17:08

  Kiron (neregistrovaný) 78.45.106.---

  No a co byste chtěli? Těch 6 věcí je vše, co potřebujem, na zbytek máme realitu ne? A dokud mi FB nenačepuje skutečné pivo ... :o))

 • 21. 1. 2010 13:36

  Kryten 2X4B-523P (neregistrovaný) 195.70.148.---

  v anketě chybí možnost "mizerná herní platforma"

 • 21. 1. 2010 21:25

  jimmi (neregistrovaný) 82.119.126.---

  ..nemyslim si, ze posudzovat nieco len vzhladom na to ako sa to "nieco" chová je spravne, pokial teda nejde o cloveka:))..fa­cebook, je sposob - moznost - komunikacie a ta je stale otvorena. Posudzovat treba pristup ludi k facebooku a ich vnimanie spatnej vazby...vezmite si jednoduchy nozik..sam o sebe bol vymysleny na to aby sa nim nieco krajalo - potrava a pod. ..sam o sebe je "dobry tvor".. - prave ludia mu dali aj tu vlastnost - "zbrane na zabitie"..je to moznost komunikacie oyplyvnena moznostami a "trendami" internetu. Ak je pre niekoho len "vyplnenim nudy" - bude to pre toho cloveka len vyplnenie nudy. A pokial ho niekto vyuziva ako propagaciu nejakej firmy, nejake socialne programy, informacie atd. tak to bude to..A ad kvizy a pod. nezmyselne veci..tie vytvaraju ludia nie "facebook sám"..je to vizitka ludi..

 • 5. 2. 2010 19:58

  Legion (neregistrovaný) 77.48.174.---

  Jak už tu bylo řečeno, taky nesnáším Facebook, ale ne jádro, nýbrž to kolem něj. Je na něm každý fracek, který o něm navykládá "úchvatné" věci. Toho se chytnou ostatní, média a udělají z toho něco revolučního.

 • 17. 2. 2010 13:04

  StayOut (neregistrovaný) 89.31.40.---

  Nerad lezu někam, kde jsou už všichni. Bývá mi tam těsno.

 • 17. 4. 2010 21:51

  Hanzales (neregistrovaný) 78.41.23.---

  No já odolával Facebooku od začátku z mnoha důvodů. Poslední dobou je ovšem můj nezájem mnohem větší už jen kvůli tomu, jak je mi to ze všech stran cpáno. "Staň se naším členem (fanouškem) na Facebooku" "najdi nás na Facebooku". V kdejakém traileru je "Facebook" Vyloženě vem si mně, musíš mně mít, beze mne se neobejdeš atd. Bohužel, moje mysl cokoli, co se nabízí samo, nejlépe zadarmo jednoduše odmítá. A pokud je mi to cpáno ze všech koutů internetu, tím tuplem si tam účet nezřídím a vlastně tak přemýšlím, neudělal bych to ani za finanční odměnu :) BTW už jsem kolem sebe zažil asi 3 případy, kdy Facebook na svého uživatele něco prásknul jinému uživateli. To, že to bylo neopatrným zacházením už je věc jiná :) No a s okolním světem se dá spojit i jinak, že :)

 • 8. 8. 2010 20:25

  Pepa Agregat (neregistrovaný) 213.226.226.---

  vkládání fotek z hospody - Tak toto mě na té síti štve nejvíc...
  tlachání o tom, jak jim co nejde a co chystají na víkend - Pravda, raději neřeším a nevnímám
  hraní veselých webových her - o tom už se referovalo v nejednom deníku, v kanclu nová zábava :)
  sdílení šílených videí z YouTube - nejen...
  vyplňování naprosto neužitečných anket - také pravda, nechtěl bych být učitelem který hlídá face-studenty v hodinách ICT
  zakládání skupin s nesmyslnými výkřiky a přidávání se k nim - skupiny typu "až nás bude 10 000 kousne mě křeček"... no je to pravda, občas se člověk alespoň zasměje když vidí jakou kravinu "propaguje" jeho kamarád a s ním pár tisíc lidí.

 • 31. 5. 2011 15:24

  Badoo (neregistrovaný) 93.99.5.---

  Já teda na facebooku taky nějakej ten čas byl, dlouho jsem tam nevydržel a šel na jinou seznamku.

 • 30. 8. 2011 15:42

  Tomas (neregistrovaný) 90.180.224.---

  Facebook je fenomén proto, že dává lidem to co chtějí:

  •vkládání fotek z hospody
  •tlachání o tom, jak jim co nejde a co chystají na víkend
  •hraní veselých webových her
  •sdílení šílených videí z YouTube
  •vyplňování naprosto neužitečných anket
  •zakládání skupin s nesmyslnými výkřiky a přidávání se k nim

 • 31. 10. 2011 13:41

  Jenny44 (neregistrovaný) 78.45.204.---

  Vynikající článek,už jsem se tak dlouho nezasmála,jak kdyby mi četl z duše pan Krčmář,konečně rozumně hovořící člověk.Vždyť přece všichni víme,že Facebook je jen ubohý výmysl CIA a FBI a má za úkol sledovat lidi,kde jinde se tolik lidí sloučí pohromadě a vytlachá na sebe úplně všechno?Jak jednoduché až primitivní...:-)

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin