Jaký je nový Amazon Kindle?

24. 1. 2012 16:53 (aktualizováno) | Petr Krčmář

Konečně se mi dostal do ruky nový Amazon Kindle. Mám tedy možnost podělit se s vámi o zkušenosti a porovnat jej se svým Kindle 3 Keyboard.

Konečně se mi dostal do ruky nový Amazon Kindle, který jsem před týdnem objednával. Někteří z vás chtěli další příspěvek ohledně mého názoru na něj. Už půl roku mám doma jeho staršího bratříčka, takže budu srovnávat hlavně s ním. Udělal jsem vám i pár fotek (foceno mým ZTE Blade), kterými budu článek prokládat.

Velikost více než příjemná

Na první pohled a dotek vás příjemně překvapí subtilnost nového Kindle. Nemá hardwarovou klávesnici, takže je o 24 mm nižší a o 9 mm užší. Tloušťka 8 mm zůstala zachována. Zařízení je tedy teď výrazně menší a lehčí je asi o třetinu. Celkově prostě držíte v ruce něco mnohem menšího než původní Kindle Keyboard.

To tedy například znamená, že se nový Kindle dá docela pohodlně obejmout dlaní a můžete jej tak ovládat posuvnými tlačítky na obou stranách zároveň.

I v malé dívčí ruce bude zařízení vypadat příjemně.

Co je jiné

Kromě velikosti se změnila celá řada věcí. Kindle například už nemá bezvadný posuvník pro zapínání. Zapíná se běžným tlačítkem zespodu. Není potřeba déle držet, stačí jednoduše stisknout. Trochu bych se obával, že budu tlačítko mačkat omylem. Naštěstí se tím nestane nic tragického, jen si Kindle vypnu. Mohlo by to ale být dost otravné.

Na Kindle také nenajdete mřížku reproduktoru ani dírku pro zasunutí sluchátek. Nic takového nemá a nepodporuje. Odpadá tedy možnost přehrávat si hudbu, nechat předčítat položky v menu či samotný obsah knihy. Na druhou stranu tohle by mi vůbec nechybělo, nikdy jsem to ani nezkoušel. Kindle prostě není „empétrojka“, ale je to kniha. Zrakově postižení uživatelé budou muset sáhnout po verzi Keyboard.

Změnila se i boční tlačítka pro posuv stránek. Zatímco ta na „starém Kindle“ přesahují hodně i na čelní stranu, ta nová jsou jen po stranách na šikmé plošince. Na první pokus se mi mačkala výrazně hůř, protože už nemůžete zabrat plochou palce zepředu, ale musíte trochu nepřirozeně ťukat do Kindle ze strany jen hranou prstu. Věřím ale, že se na to dá zvyknout. Chválím to, že jsou tlačítka stále na obou stranách Kindle, má to ohromně pozitivní dopad na ergonomii čtení.

Kindle nemá boční dírky na zasunutí držáků pouzdra. Bude pro něj tedy existovat jiný systém uchycení. Číňané už samozřejmě vyrábějí levné obaly s gumičkami přes rohy, které jsou podle mého vyhovující. Amazon připravuje k nové čtečce také nové obaly včetně lampičky. Ta bude napájena plochými kontakty na zádech čtečky. V zapnutém stavu se na nich dá naměřit 4,21 V.

Kindle pochopitelně také nemá hardwarovou klávesnici. Tu nahrazuje klávesnice softwarová, která se vysune po stisku příslušného tlačítka. Tlačítka jsou k vidění čtyři: zpět, klávesnice, menu a domů. Kromě toho je k dispozici kurzorový kříž s potvrzením.

Trochu divné je, že softwarová klávesnice není klasická QWERT, ale je seřazená podle abecedy. Nemuselo by to samozřejmě ničemu vadit, ale je to přinejmenším neobvyklé.

Pokud nejste zvyklí si psát spoustu poznámek do knih, bude vám určitě softwarová klávesnice stačit. Na občasnou poznámku či vyhledání textu je to bezproblémové řešení.

Kindle má také méně paměti, což má dva důvody: jednak do něj nebudete dávat objemné hudební soubory a hlavně Amazon nově ukládá knížky u sebe na serveru, odkud si je zase můžete stáhnout. Máte tak k dispozici externí kapacitu. Nemusíte se ale bát, že by se vám do čtečky vešla jen jedna kniha. Pořád jsou v ní 2 GB paměti, z čehož je 1,5 GB využitelných pro uživatele (zbytek zabírá systém). Tam se vám vejde celá knihovna. Pro porovnání: Kindle Keyboard má dvakrát tolik.

Kindle také obsahuje nový operační systém verze 4.0. Pro Keyboard je zatím aktuální 3.3. Princip práce se systémem je stejný, všiml jsem si jen jedné zásadnější změny: displej se neresetuje při každém otočení stránky, ale jen při každém šestém. Mezi tím prostě jen přepíše text. Má to za následek rychlejší otočku stránky, ale zároveň tím zůstávají na stránce šedivé artefakty dřívějšího textu. Každá šestá stránka reset (chvilkové zčernání displeje) provede. Zajímavé také je, že pokud je na stránce obrázek, k resetu dojde každopádně. Obrázek by asi zanechával příliš velké stopy.

Amazon také na webu uvádí poloviční výdrž u nového modelu: měsíc při půl hodině čtení denně. U Kindle Keyboard jsou to měsíce dva. Má praktická zkušenost hovoří o 40 hodinách čtení, což by plus mínus odpovídalo. Nedokážu ale říct, jestli u nového Kindle skutečně budete číst „jen“ 20 hodin, nemám ho k dispozici tak dlouho. I kdyby to tak ale bylo, není to nijak tragický čas a pro běžné čtení stačí bohatě.

Co je stejné

Stejný je především displej. Má naprosto stejný rozměr, rozlišení i vlastnosti jako na mém Keyboard. To je dobrá zpráva, protože o displej nám jde především. Žádné změny jsem na něm nepozoroval, snad jen to, že se resetuje rychleji. Při zmíněném šestém otočení stránek skutečně vše jen velmi rychle problikne, takže to stěží vidíte. Jestli to způsobuje nový firmware nebo vylepšení displeje netuším, ale tipuji spíše na firmware.

Stejný je také micro USB konektor pro nabíjení a nahrávání knížek. To je samozřejmě skvělé, protože USB dnes najdete všude, včetně nabíječek mobilů, které jsou tím pádem s Kindle kompatibilní. Jak už jsem psal dřív, s manželkou nám stačí jedna nabíječka na oba mobily i můj Kindle.

Stejný je i způsob práce s knihami, jejich posílání do Kindle mailem či nahrávání po kabelu. Stejné jsou i podporované formáty, než přijde nový Kindle Format 8. Ten ovšem zatím není podporován v žádné čtečce s e-ink displejem. Umí jej zatím jen tablet Kindle Fire. Dočkáme se ale s nějakou další aktualizací firmware.

Výsledný dojem je dobrý

Celkově na mě působí nový Kindle dobře, hlavně svou velikostí a hmotností. Nelíbil se mi hlavně nový tvar tlačítek, ale je to asi jen tím, že jsem prostě zvyklý na něco trochu jiného. Já osobně jsem rád, že mám co mám, ale rozhodně bych se nebál novou verzi pořídit. Poslouží vám dobře.

 • 26. 10. 2011 0:26

  Elven (neregistrovaný) 188.123.100.---

  Kamaráti sa to nejako s ePUB? Teda skôr, či sa chce Amazon kompletne vyhnúť formátu ePUB, alebo pribudla v tomto modeli nejaká aspoň čiastočná podpora.

 • 26. 10. 2011 0:30

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 2002:5296:aa--:----:----:----:----:----

  [1] Kindle přímo číst ePub neumí a umět nikdy nebude (pokud si ho nejailbreakneš a nepřidáš si tam podporu neoficiálně). Konverzní utilita KindleGen ale umí z ePub do mobi převádět. Amazon teď ale začne zřejmě víc sázet na nový Kindle Format 8.

 • 26. 10. 2011 8:28

  Vlada (neregistrovaný) 77.57.175.---

  A nevite, jak je to s reklamou? Napr. na Alza u Kindlu 4 pisou, ze obsahuje reklamu a tudiz je tak levny. Zajimalo by me, zda ona reklama je i na verzi, co si objednam z US. A pripadne pokud tam je, tak jak moc to je otravujici.

 • 26. 10. 2011 8:49

  Pavel Dohnal (neregistrovaný) 85.207.54.---

  To probliknutí až po šestém otočení mě trošku děsí. Já jsem si na to na svém kindlu zvyknul a problikávání mně vůbec nevadí. Než dojedu očima ze spodu stránky nahoru tak je stránka připravená.
  Nedokážu představit, že mi to šestkrát neproblikne a jednou problikne. Jak je to v praxi? Dá se na to zvyknout? nebo je to zvláštní? Nevadí zbytky starých stránek při čtení?

 • 26. 10. 2011 9:06

  Milan Straka (neregistrovaný) 86.49.4.---

  [4] Firmware update 4.0.1 umoznuje zapnout stare chovani, tj. reset displaye pri kazdem otoceni. Nicmene neni mozne urcit po kolika strankach se display resetuje -- bud vzdy, nebo po sesti.

 • 26. 10. 2011 9:52

  Zopper (neregistrovaný) 83.240.68.---

  Já mám nový kindle už dva týdny a jsem spokojený (keyboard jsem nikdy neměl, je to moje první čtečka). Tlačítka na boku mi nevadí - asi je to, jak píše pan Krčmář, jen otázka zvyku.

  [3] Jsou dvě varianty - s reklamou a bez, přičemž reklamní varianta je dostupná jen pro USA. Alza si prostě koupila v USA pár kusů a prodává je u nás, aby získala víc zákazníků - není to poprvé. Pokud si objednáte Kindle přímo u Amazonu, tak vás verze bez reklamy přijde +- na stejnou částku, jako u Alzy s reklamou.

  [4] Já si na kindle přečetl už dvě knížky a věříte, že jsem si to popisované chování vůbec neuvědomil? Jen když jsem to někomu ukazoval (a rychle projel přes několik stránek), tak jsem si všiml, že někdy to přepíše bez probliknutí a někdy s ním. Při samotném čtení ale ne.

 • 26. 10. 2011 11:07

  Josef Pavlik (neregistrovaný) 87.30.43.---

  [6] naprosty souhlas. To, ze to cas od casu pri prekresleni zcerna, toho jsem si vsiml, ale je to tak nevyrazne, ze to absolutne nevadi.
  Ta tlacitka z boku jsou trosku nepohodlna, ale rozhodne jsou pohodlnejsi, nez na tabletu klovat prstem do displaye.
  Mam verzi s reklamou a muzu potvrdit, ze absolutne neobtezuje. Pri cteni knih tam samozrejme neni, v home je jenom na spodnim radku a pri vypnuti na cele obrazovce. Aspon neni prazdna :-). Jak to vypada na nereklamove verzi? Je obrazovka pri vypnuti prazdna nebo se na ni muzes hodit nejaky svuj obrazek?

 • 26. 10. 2011 11:16

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 2002:5296:aa--:----:----:----:----:----

  [7] Je to vidět na první fotce v blogu. Oba Kindly jsou tam vypnuté. Zobrazují se tam různé obrázky autorů, typografie, příroda a takové věci. Je to rozhodně sympatičtější než reklama. Vlastní obrázky se tam normálně dát nedají, až po jailbreaku pak máte volné ruce. Na druhou stranu mě nenapadá, jaké lepší obrázky bych si tam dal, všechny by byly akorát horší.

 • 26. 10. 2011 11:39

  TomK (neregistrovaný) 193.179.201.---

  [3] Verze s reklamou je dodávána pouze do US, do ČR Amazon neumožní zaslat (lze obejít službou typu Shipito, ale nevyplatí se).
  U Kindle Keyboard lze reklamy odstranit (vyžaduje jailbreak).

 • 26. 10. 2011 12:55

  Amazon-Kindle.cz (neregistrovaný) 89.190.52.---

  To přebliknutí stránek se projeví při každé 7 stránce jestli se nepletu, provede se kompletní refresh displeje jak je tomu u staršího modelu Kindle 3 WiFi tam se tento refresh provádí při každé změně stránky. Proto je u novějšího modelu při přechodu na další stranu bliknutí méně znát. Více se dovíte v tomto článku, který jsem právě zveřejnil: http://www.amazon-kindle.cz/novy-firmware-4-0-1-pro-ctecku-elektronickych-knih-amazon-kindle-4-bez-klavesnice/

 • 26. 10. 2011 13:59

  Nox (neregistrovaný) 89.190.52.---

  Asi se ptam zbytecne, ale porad zadna moznost, jak cist PDB (PalmDoc)? A adresarova struktura? Na tyto 2 veci stale cekam.

 • 26. 10. 2011 15:53

  Ed (neregistrovaný) 2001:1488:ac14:----:----:----:----:----

  Tak jestli jsem to pochopil spravne, tak na novem Kindlu je lepsi jen to, ze je mensi, jinak na nem setrili, jak se dalo.

  Ja treba pismenkova tlacitka pouzivam hodne, hraju na nem Curses :).

 • 26. 10. 2011 18:17

  Olda (neregistrovaný) 213.108.160.---

  Tam mám původní kindle 3 (přejmenovaný na keyboard) a tento nový typ není důvod pro změnu.

 • 26. 10. 2011 19:20

  Inkvizitor (neregistrovaný) 195.39.60.---

  [12] Taky mi to přijde jako klasické šetření a ne krok kupředu. Je to jako s tatrankama, cena se moc nemění, ale o 10% snížíme hmotnost.

  A nesouhlasím s Petrem Krčmářem, že "Na občasnou poznámku či vyhledání textu je to bezproblémové řešení." To je jako říct u internet bankingu, že na přihlášení si klient klidně pár minut může počkat, zvlášť pokud používá aplikaci pouze několikrát za týden. Softwarová klávesnice ovládaná kurzorovým křížem je ergonomický průšvih.

 • 26. 10. 2011 19:53

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 2002:5296:aa--:----:----:----:----:----

  [14] Já třeba tu klávesnici nepoužívám vůbec. Možná jsem na ní pokusně jednou něco vyhledal v textu knihy a jednou jsem zadal heslo k Wi-Fi, ale jinak na to nesahám. A takových uživatelů znám víc. Proto jsem psal, že by mi chybějící hardwarová klávesnice nevadila ani trochu. Jsou samozřejmě jiní uživatelé, kteří si píšou tuny poznámek ke každé knize, tam je situace jiná. Je třeba to zvážit, Kindle Keyboard v prodeji pořád samozřejmě je.

 • 26. 10. 2011 20:54

  jandys (neregistrovaný) 85.162.65.---

  [15] Já třeba klavesnici vyzivam celkem casto, hlavne pri cteni odbornych si delam poznamek vic, pri beletrii zadne...

 • 26. 10. 2011 21:01

  Inkvizitor (neregistrovaný) 86.49.67.---

  [15] Tohle já samozřejmě respektuju - je to na každém uivateli, někdo třeba obětuje klávesnici výměnou za jiné rozměry a to přesto, že píše o něco více. Osobně kupuju knihy na Amazonu (nebo si stáhnu aspoň ukázku) a chci mít možnost pohodlně vyhledávat. Další věc je, že jsem tu softwarovou klávesnici nezkoušel. Pokud má ten kříž rozumně rychlou odezvu při pohybu po písmenkách, asi by si na to zvyknout šlo.

 • 26. 10. 2011 23:32

  lobo (neregistrovaný) 88.141.108.---

  mam kindle 3 asi rok , citam vyhradne beletriu a klavesnicu som pouzil asi raz na zadavanie wifi hesla

 • 27. 10. 2011 14:47

  atlantis (neregistrovaný) 147.229.94.---

  můžu se zeptat, jak je to s tím clem a DPH? slyšel jsem cosi, že to snad Amazon zaplatí, takže člověk nic neplatí - může někdo potvrdit/vyvrátit? díky

  A na otm 3G modelu - pořád tam funguje zadarmo internet? díky

 • 27. 10. 2011 16:41

  Vit Spinka (neregistrovaný) 81.90.250.---

  [20] Ano, zaplatí. Celkovou cenu včetně poštovného, cla i DPH uvidíte při odesílání objednávky. Před 2 týdny to dopadlo takto:

  Item Subtotal: $109.00
  Shipping and Handling: $20.98

  Import Fees Deposit: $24.70

  Shipment Total: $154.68
  Paid by Mastercard: $154.68

  A přišel asi za 4 dny službou UPS, žádné zdržování na celnici jako u České pošty.

 • 27. 10. 2011 18:25

  Atlantis (neregistrovaný) 90.177.48.---

  Jo tak to je vymazlený, že se to zaplatí rovnou...sem se právě bál, že mi ještě přijde z celnice dopis se složenkou a uvidím to za měsíc....dík

 • 27. 10. 2011 18:51

  Pseudopes (neregistrovaný) 93.91.50.---

  Zdravím,

  měl bych jeden dotaz co se nahrávání knih týče - Keyboard žral i vlastnoručně dělané (např. do .txt a převod do příslušného formátu) - člověk si přepsal poznámky z hodiny do počítače, přetáhl na kindle a mohl se učit s troška menší zátěží. Trošku jsem se bál, že Amazon přeminimalizuje a bude nutné mít knihu zakoupenou na webstoru - takže takovéhle poznámečky nepůjdou nahrát... jde to? :) (samozřejmě také pro účely nahození knihy, kterou na amazonu nenajdu, ale ty poznámky se opravdu daly využít :))

  Díky za odpověď,
  Pseudopes

 • 28. 10. 2011 12:43

  eurydika (neregistrovaný) 212.149.48.---

  No nevim, asi si stejne pockam az v Americe vyjde Kindle Touch a pokud na nej budou slusne recenze, tak pujdu do toho, doufam, ze na jare vyjde i na nemeckem amazonu :-)

 • 29. 10. 2011 12:05

  Tonda (neregistrovaný) 46.135.161.---

  No podle tohohle mají nové levné Kindly horší display:

  http://www.tomshardware.com/reviews/kindle-e-book-reader,3040-3.html

 • 29. 10. 2011 21:18

  Adél (neregistrovaný) 90.176.97.---

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, kterou čtečku byste mi poradili, potřebuji ji mimo čtení beletrie hlavně na nošení na přednášky, takže bych si do ní chtěla stahovat i doc a ppt a na místě si do textu dělat poznámky. Která kindle je na tohle nejlepší? Děkuji

 • 29. 10. 2011 22:04

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 2002:5296:aa--:----:----:----:----:----

  [25] Žádný Kindle neumí přímo číst DOC a PPT, ale není vůbec problém si ty formáty převést na PDF nebo na Mobi a funguje to výborně. Pokud máte v plánu psát si hodně poznámek, rozhodně doporučuji Kindle Keyboard, který má hardwarovou klávesnici.

 • 1. 11. 2011 17:57

  Janda Martin (neregistrovaný) 212.96.161.---

  Díky za příspěvek. Jak se vám jeví tělo přístroje? Má pevnější a lepší konstrukci?

  Mám Kindle 3 s klávesnicí, už jsem ho jednou reklamoval a u nového přístroje už mám opět nefunkční proužek na displeji.

 • 8. 11. 2011 9:01

  Petr (neregistrovaný) 90.179.112.---

  Dobrý den,
  zvažuji koupi Kindlu, ale trochu laboruji nad verzemi. Chtěl bych 3G verzi (sice mám mobil s přístupem na net, ale display na nem je na cteni maly), ale není to životně nutné. Docela se mi líbí Touch verze. Měl jste s ní někdo už něco do činění? Má někdo doporučení?

 • 8. 11. 2011 10:29

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 2002:5296:aa--:----:----:----:----:----

  [28] Touch verze se ještě neprodává, takže odpověď zní ne. Mimochodem ani u 3G verze není SIM karta uživatelsky vyměnitelná. Je zabudovaná uvnitř a integrované připojení slouží jen ke stahování knížek z Amazonu. U starší verze se dá samozřejmě zařízení rozebrat a karta vyměnit, ale jestli to tak bude i u těch novějších, to nevím.

 • 16. 11. 2011 13:16

  Ján Valiska (neregistrovaný) 147.232.25.---

  Prave som si rozbalil novy Kindle 4. Ale niekde som sa v manualoch nedocital, ako si nahrajem vlastne e-knihy(pdf) do tohto zazraku :) Viete mi poradit? Zariadenie sa mi v systeme(archlinux) nezobrazilo ako USB Mass Storage...

 • 20. 11. 2011 14:36

  dan (neregistrovaný) 93.181.75.---

  Kdo zakoupil v poslední době Kindle 3 Keybord s 3G z Amazonu, napište mi prosím na kolik vyšel ? Čtečka + poštovné + CLO + DAŇ. S reklamou nebo bez, event. kolik stojí přes Shipto (jak to v tom případě s CLEM, DANÍ). Děkuji.

 • 20. 11. 2011 14:50

  dan (neregistrovaný) 93.181.75.---

  Zajímalo jaké výhody-nevýhody byste viděli mezi verzemi Kindle Keybord 3G (s jailbreik) a Kindle 4 Touch 3G (jailbreik jde použít nebo ne ?). Rád bych měl i možnost předčítání v češtině.

 • 9. 12. 2011 12:35

  Petr (neregistrovaný) 193.17.248.---

  Možná blbý dotaz, ohledně jazykových mutací v knížce, zvládá to diakritiku?. děkuji

 • 9. 12. 2011 13:41

  Petr Krčmář (neregistrovaný) 2002:5296:aa--:----:----:----:----:----

  [33] Samozřejmě, jinak by to nikdo v Česku nechtěl. Umí to Unicode, takže s národními znaky není vůbec problém.

 • 11. 12. 2011 22:14

  katerina (neregistrovaný) 217.44.217.---

  Dobry den, chtela bych se zeptat co mi doporucite. Ziji v Britanii a zde jsem si koupila novy Kindle. Ucet mam ale zalozeny jak na amazon.com tak na amazon.ćo.uk. Kde je lepsi si Kindle zaregistrovat? Je v tom nejaky rozdil?
  Dekuji za radu.

Přidávat nové názory je zakázáno.

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: RRTV: frekvence pro Country Radio

RRTV: frekvence pro Country Radio

Vitalia.cz: Výživový poradce: Tyhle fešáky jedu celoročně

Výživový poradce: Tyhle fešáky jedu celoročně

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

Vitalia.cz: Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Lupa.cz: Odkazy na pirátský obsah mohou být nelegální

Odkazy na pirátský obsah mohou být nelegální

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina