Hraje Opera čestnou hru nebo podvádí?

10. 10. 2011 11:36 (aktualizováno) | Petr Krčmář

Firma Opera Software se rozhodla, že už má dost malých čísel a je na čase s tím něco udělat. Zavolala proto silnějšího kamaráda v podobě Evropské komise a ten by měl Microsoftu ukázat, kdo je tu pánem.

Situace je poměrně jednoduchá. Opeře se prostě dlouhodobě nedaří a mezi ostatními obry je jen vyfešákovaným trpaslíkem. Už léta se snaží dostat do běžných počítačů, ale zatím to na úspěch nevypadá.

Velkou změnou byl přechod ze shareware modelu na freeware, ale ani ten (podle analýzy po dvou letech) nepřinesl žádný větší úspěch a Opera nepřekročila hranici jednoho procenta na celosvětovém trhu.

Ačkoliv prohlížeč nabízí hromadu technologických novinek, prostě se na něm uživatelům něco nezdá a nemají o jeho instalaci příliš zájem.

Tak si Opera Software řekla, že zaútočí na jiných pozicích – oslovila Evropskou komisi se svou stížností na Microsoft. V ideálním případě chce dosáhnout regulace největšího hráče a obviňuje jej z nečestné hry, při které uživatelům cpe svůj prohlížeč už v operačním systému.

Moudré přísloví ale praví, že by si měl člověk nejdříve zamést před vlastním prahem. Microsoft podle Opery v oné velké hře podvádí tím, že používá nestandardní kanály. Zato podle Opery je zcela v pořádku jít za velkým kamarádem (Evropskou komisí) a postěžovat si. Trochu mi to připomíná dětské hry: „Ty jsi mě bouchnul, jen počkej! si to s tebou vyřídím! Jdu za tátou!“

Osobně příliš Microsoftu nefandím, ale zároveň nemám rád regulace a regulační úřady, které obvykle ještě více pokřiví trh. I když uznávám, že někdy není zbytí. V tomhle případě ale situace rozhodně nevyžaduje zásah regulátora.

Postavení Microsoftu už rozhodně není monopolní a přestože Firefox musí operovat ve stejném prostředí, podařilo se mu za pár let ukousnout třetinu trhu. Podle NAVRCHOLU.cz má v České republice podíl okolo 30 %, podle XiTi Monitor se k tomuto číslu blíží i v Evropě a Internet Explorer má podíl okolo 63 respektive 66 procent.

Je tedy jasně vidět, že je možné překročit stín Microsoftu, jen Opera to nedokáže a tak „běží za tátou, aby to vyřídil“. Opera má u mě černý puntík za nesportovní chování a za to, že se nedokáže prát čestnými prostředky.

Anketa

Co si myslíte o postupu Opera Software?

 • 14. 12. 2007 10:39

  Jiří Macich ml. (neregistrovaný)

  Mám naprosto stejný pohled na věc. Operu jsem nepoužíval, ale choval jsem k ní respekt jako k velkému inovátorovi, nicméně respekt je během jednoho dne pryč.

  Bohužel stejné to bylo s Windows Media Playerem. RealPlayer sice moc nefrčel, ale Winamp dokazoval, že s předinstalovaným prohlížečem lze soupeřit. Přesto Microsoft dostal přes prsty.

  Podobných stížností po úspěchu RealNetworks asi teď bude víc, zvláště když si vezmu bohatou softwarovou výbavu Windows Vista. Řekl bych, že si Microsoft sám naběhl :-(

 • 14. 12. 2007 11:30

  fitok (neregistrovaný)

  Podle me je to jenom marketing a opere vubec nejde o zakazani predinstalovaneho IE. Spatna reklama je taky reklama.

 • 14. 12. 2007 11:42

  Aleš Kapica (neregistrovaný)

  Řekl bych, že jste poněkud nepochopili o co lidem z Opery jde. Její úsilí by naopak mělo být podpořeno, protože chtějí touto cestou zabránit ještě užšímu provázání celého MS systému s jedním konkrétním webovým prohlížečem.

 • 14. 12. 2007 12:20

  Petr Krčmář (neregistrovaný)

  [3] To už tady několikrát bylo a nikdy se nic nezměnilo. Jedna věc je regulace, druhá věc je přístup uživatelů. Pokud Microsoft nabídne verzi bez Internet Exploreru, myslíte, že to způsobí vlnu nápupu Vista noIE a lidé budou houfně instalovat Operu? Pochybuji o tom. Je vidět, že Firefox dokázal prorazit i bez pochybných zásahů "vyšší moci".

 • 14. 12. 2007 12:28

  JmJ (neregistrovaný)

  M$ za hodne veci nemiluju, ale trestat nekoho za to, ze jeho produkt neco umi, je blbost ukrutna. mozna neco prehlizim, ale zatim sem neslysel o tom, ze by nejaka firma zalovala skodovku za to, ze dava do svych aut radio, ze do auta dava uz z vyroby nadobku na ostrikovac, ze tam dava sedadla a nedej boze treba motor. vzdyt prece skodovka muze vyrobit jen tu kastli a motor si zakaznik muze koupit od nekoho jineho, no ne? a proto je potreba skodovku taky potrestat za to, ze cpe do svych aut motor uz ve fabrice a tim brani v rozvoji druhovyrobcu jinych motoru :-)

  to same treba takova klavesnice. nechal bych ji vyrobit bez klaves, aby si klavesy mohli lide koupit jinde, od jineho vyrobce.

  kazdy ma moznost vyrobit si svuj SW, klidne cely svuj OS. nikdo v tom nikomu nebrani.

  uplne jina vec jsou SW patenty, uzavrene formaty dat a nedodrzovani standardu.

 • 14. 12. 2007 12:35

  edois (neregistrovaný)

  ted by si jeste mohl stezovat microsoft na operu, ze nejde nainstalovat bez mailoveho klienta a uzivatel pak nema potrebu kupovat outlook ;))

 • 14. 12. 2007 12:36

  fettgesicht (neregistrovaný)

  Na jednu stranu máte pravdu: Proč Opera nekřičela už dávno? Její tah se tedy zdá jako vypočítavost. Na druhou stranu, jestliže už jednou bylo rozhodnuto o tom, že MS se dopustil nekalé soutěže, proč neuplatnit svá práva? Opera je (AFAIK) pořád jenom obchodní společnost a její management má povinnosti vůči akcionářům/vlas­tníkům obchodních podílů. Zní to jako alibismus, ale je to tak.

 • 14. 12. 2007 12:37

  Aleš Kapica (neregistrovaný)

  Zkusím vám to přiblížit z jiné strany. U nás jsme museli nahradit 50 linuxových strojů za MS Windows z jednoho jediného důvodu - v aplikaci bylo natvrdo zadrátováno, že čtečka čárových kódů je na portu COM13. Kdyby byla možnost zvolit si na kterém portu má aplikace čtečku hledat, bylo by vše ok. A to je to oč jde Opeře, aby měli uživatelé možnost výběru.

 • 14. 12. 2007 12:43

  edois (neregistrovaný)

  [8] takovouhle drobnost (pokud ta aplikace neni chranena nejakou ochranou) lze opravit i bez zdrojaku, otazka je, zda by to nebylo proti autorskemu zakonu (neznam licenci). pokud to proti autorskemu zakonu neni, tak bych to (v pripade, ze se to povede, tak za drobnou uplatu nebo nejakou protisluzbu) zkusil..

 • 14. 12. 2007 12:46

  serafX (neregistrovaný)

  Pro:[5] JmJ
  Podle mého názoru psát o IE (zvláště v kontextu článku o Opeře), že něco umí je poněkud přehnané tvrzení.

 • 14. 12. 2007 12:47

  JmJ (neregistrovaný)

  [10] :-) to sice ano, ale slo spis o "umeni" pristupu k webu.

 • 14. 12. 2007 12:49

  Augur (neregistrovaný)

  [8] a to bylo zadrátováno ve Windows nebo v té aplikaci? V té aplikaci, že?

  Taky se mi moc líbí, jak někteří lidí křičí, že by MS měl dodávat samotné Windows bez ničeho a v následujícím řádku ty Windows kritizují, že už od výrobce tam není jejich oblíbený soft, zatímco v jejich oblíbené distribuci Linuxu už je všechno....

 • 14. 12. 2007 12:52

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  Myslím, že je zapotřebí vysvětlit určité nedorozumění. V trestním řádu, když se na něj dívá člověk bez růžových brýlí, nejde o nějaké nastolování spravedlnosti. Zločinec není trestán proto, "že si to zasloužil", ale trest primárně slouží k tomu, aby si to ti ostatní (i ten potrestaný) příště rozmysleli. Společnost nedokáže říct, nakolik je daný čin špatný a jaký trest je "spravedlivý", ale její mocenské prostředky slouží k prosazení určité většinové představy mantinelů.

  Antimonopolní praktiky neslouží primárně k tomu, aby nastolovaly nějakou "spravedlnost", nýbrž se snaží nastavovat podmínky tak, aby byl trh co nejotevřenější skutečnému konkurenčnímu boji. Je jasné, že pokud nějaký subjekt disponuje obrovskou ekonomickou mocí, je pro jeho konkurenty velice těžké se prosadit. A jelikož ovládnutí jednoho segmentu a alokace velkého množství prostředků vede k expanzi do dalších oblastí, hrozí, že monopol začne vytlačovat konkurenty i z nich. Můžeme se přít o tom, jestli to je dobré nebo ne, ale o to teď nejde - pravidla jsou dána.

  A litovat "ubohý Microsoft", který férově nikdy nehrál, že mu nějaký trpaslík chce vzít kousek koláče "netržními prostředky", to snad, pánové, nemůžete myslet vážně.

 • 14. 12. 2007 12:53

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [12] Však Microsoft může také povolit vytváření nezávislých distribucí, ne?

 • 14. 12. 2007 12:54

  JmJ (neregistrovaný)

  [8] vas problem ale nema myslim s problematikou predinstalovaneho sw v os nic spolecneho. pochopil jsem to tak, ze vase spolecnost pouziva nejaky sw, ktery vyzaduje ctecku na portu COM13. tak proc takovy sw pouzivate? jiny neni? (chapu, ze asi mate nejaky duvod. ta otazka je spis takova zamysleci, nez otazkovita :-) ).

  casto clovek do neceho tlaci okoli, ale kdyz proste nechci, tak nechci. nejjednodussi zpusob, jak to dat na jevo, je nepouzivat to, co se mi nelibi. zakaznik jine rozhodovaci pravo vice mene nema.

 • 14. 12. 2007 13:02

  BLEK. (neregistrovaný)

  [8]: Na to můžeš v Linuxu přes LD_PRELOAD nahrát knihovnu, která předefinuje funkci open a přesměruje ten COM13 kam se ti bude chtít.

 • 14. 12. 2007 13:03

  edois (neregistrovaný)

  [12] on je ale rozdil v tom, ze v moji oblibene linuxove distibuci sice je vetsina programu, ktere potrebuju, ale instalovat je nemusim. muzu si nainstalovat zaklad, kde neni prakticky nic. umoznuji toto windows? ne, neumoznuji.

 • 14. 12. 2007 13:05

  edois (neregistrovaný)

  [16] nebo dokonce tak ;) ale fakt neni problem vzit debugger a najit si, kde je to 0x0C a zmenit ho na neco jineho..

 • 14. 12. 2007 13:08

  Multimotyl (neregistrovaný)

  Proč prosím všichni řešíte tyhle browser wars? Copak bude opera nebo firefox horší jen díky této žalobě? Ne, oba budou stejné a dál se budou vyvíjet stejně. Konečného uživatele to neovlivní.

 • 14. 12. 2007 13:13

  starenka (neregistrovaný)

  jen aby nam pak z opery (pokud vic prorazi) neudelali takovy ty fancy hracicky ala FeurFuchs nebo ie....

 • 14. 12. 2007 13:59

  h4X0r (neregistrovaný)

  je mně celkem šumák co dělají u opery, ale když někdo má námitky proti MS rád ho podpořím. mohli by jít příkladem, aby se i ostatní, kterým něco ms "dluží", ozvali stejně a vyvolali tak masovou vlnu zájmu a pak donutili ms padnout na kolena, odprosit a pak zařadit mezi běžné firmy. to by jim patřilo, s čím kdo zachází s tím taky schází. ms si o to velmi koleduje už od svého vzniku. v uzavřeným systému jako je naše světová ekonomika nemůže donekonečna nasávat takové spousty kapitálu a nakonec musí přijít krize.

 • 14. 12. 2007 14:07

  h4X0r (neregistrovaný)

  to 18,16,15...: ta aplikace je jediná použitelná, protože je daná státem :+)

 • 14. 12. 2007 14:09

  marek (neregistrovaný)

  [12] Situace mezi Win a Lin se v tomto ohledu nedá srovnávat. Pokud distributorovi napíše nějaký producent nějakého linuxového softu, že chce, aby v repositářích byl jeho program tak v případě, že ta aplikace alespoň za něco stojí bude začleněna. Ale zkuste napsat do Microsoftu ať vedle IE má na instalačním CD i instalátor Opery, Firefoxu,..

 • 14. 12. 2007 14:32

  edois (neregistrovaný)

  [22] je problem v ni ten jeden byte zmenit (myslim z hlediska licence)?

  pls vymazte nekdo ten trolli slovni prujem [24]

 • 14. 12. 2007 14:46

  Jenda (neregistrovaný)

  Jen by mě zajímalo, kdy bude Opera žalovat výrobce mé oblíbené distribuce za to, že v "normální instalaci" je již Firefox a Thunderbird...

 • 14. 12. 2007 14:54

  serafX (neregistrovaný)

  Pro [25] edois: Pravda, šlo by to i takhle:
  "Můj názor je ten, že onen poněkud nešťastně koncipovaný a zastaralý prohlížeč MSIE6 neměl být distribuován společně s poněkud mne iritujícím operačním systemem Win. Doufám, že RedHat také podá žalobu, protože MSIE uplácí prodejce počítačových sestav, aby své produkty distribuovali výhradně s tímto mě osobně nesympatickým operačním systémem a tím omezuje prostor na trhu pro operační programy ostatních výrobců. Navíc kvůli této nepříjemné záležitosti začali výrobci HW opravovat BIOSy a HW (grafické, zvukové karty a další multimediální HW) pouze pro operační systém Win."

 • 14. 12. 2007 14:59

  edois (neregistrovaný)

  [26] pokud zacne mit vase oblibena distribuce dominantni postaveni, bude na case se toho obavat. do te doby muzete byt v klidu ;)

  [27] :))

 • 14. 12. 2007 15:19

  paranoiq (neregistrovaný)

  [8] to není argument (a tím nemyslím, že je to slabý argunent. tím nyslím, že už ze své podstaty je váš výrok ve vztahu k situaci IE vs Opera takový nesmysl, že o něm ani nemá cenu diskutovat) - IE je snad natvrdo zadrátován jako JEDINNÝ prohlížeč ve Windows? ostatní prohlížeče ve Windows nefungují? uživatel postrádá možnost volby?

  regulace je horší než monopol. ve skutečnosti je většinou regulace pravým důvodem vzniku většiny monopolů. zvláště v socialisticko-byrokratické evropě bychom si na jakoukoliv další regulaci měli dávat sakra pozor!

  [12] presně tak

  [13] antimonopolní praktiky podléhají politickým vlivům, jsou zkorumpovatelné a neúčinné. například nástup Windows bez MP se na trhu neprojevil nijak.

  IT není železnice nebo energetika. uživatelé mají vlastní rozum a nenechají si 'srát na hlavu' do nekonečna. v oblasti IT jde vývoj kupředu takovou rychlostí, že nelze považovat aktuální monopol za nic věčného - narozdíl třeba od dopravní infrastruktury. během několika let to může být úplně jinak a to zásluho tržních procesů, nikoliv zásluhou regulace.

  [17] (jistě. uživatel má mít právo užívat nepoužitelný sofware ;-J ) nikoliv! uživatel má právo si takový software nekoupit. je-li tak licenční smlouva postavena, pak ji musí akceptovat celou, nebo vůbec ne. pokud MS nepovažuje za vhodné prodávat software, který některým uživatelům nevyhovuje tak jak je, pak je to jen na něm, stejně jako u toho autorádia [5]

  [21] :D
  to je ekonomická teorie, ála Červený Trpaslík. tam si Lister nechal na účtě několik liber a pak 3000000 let dostával úroky až vlastnil 99% světového kapitálu. doufám, že jste to nemyslel vážně.

  ---
  jsem spokojený uživatel Opery a za toho zlého v tomhle případě nepovažuji ani Opera Software (ti jen zkouší co z toho kápne. mají na to právo), ani Microsoft, ale regulacemi posedlou EU.

  ---
  S Evropskou Unií na věčné časy a nikdy jinak!

 • 14. 12. 2007 15:30

  misch (neregistrovaný)

  [8] Nekecate trochu? Je divne ze by Linuxova aplikace pouzivala port "COM13", coz je typicky windowsovske oznaceni :).
  Ale i kdyby, tak se da bud pouzit BLEKuv hack s LD_PRELOAD, nebo trivialni "ln -s /dev/ttyS02 /dev/COM13", pripadne neco podobneho. Prace tak na 5 minut.
  A neverim ze se najdou lidi kteri radeji misto jednoduche a trvale opravy stravi 2 dny casu preinstalovanim Linuxu na Windows.

 • 14. 12. 2007 16:01

  Jirka (neregistrovaný)

  Celosvetove 1%.... a na zaklade ceho soudite? V Evrope dosahuje pomerne slusnych procent, v Rusku pak napriklad vice nez FF (jedna z mnoha statistik):
  http://www.liveinternet.ru/stat/ru/computers/browsers.html?period=month

  Opera jen dela to, co dela kazdy jiny, takze kdyz tu mame specialni edici Windows vista kvuli EU, tak proc zde nemit zakaz IE byti soucasti distribuce windows? Nevim proc autorovi clanku to najednou pripada pokrytecke?! Jak by se autor zachoval, pokud by to udelala Mozilla Foundation?

  Hlavne ze vetsina nadava na monopol CEZu, O2 a podobnych, ale najednou couva pred tim, kdyz nekdo proti tomu monopolu bojuje, podotykam ze zakonymi prostredky. Je uz jeho vec, jestli to dela protoze veri v uspech a nebo jestli to dela protoze se zviditelni.

 • 14. 12. 2007 16:08

  X (neregistrovaný)

  Wind0wze is Arci$hit

 • 14. 12. 2007 16:10

  peter (neregistrovaný)

  [26] to vystihol. Preco Opera nezaluje aj napr. spolocnost Canonical za to, ze v Ubuntu je standardne predinstalovany Firefox?

 • 14. 12. 2007 16:19

  Jirka (neregistrovaný)

  Protoze Opera je v Ubuntu take - verim ze kdyz by windows byly dodavany s nainstalovanymy vsemi prohlizeci, tak je klid ;-)

 • 14. 12. 2007 16:36

  Jonas (neregistrovaný)

  Jsem pro to, aby Microsoft povinně dodával (výhradně) holé Windows. Od operačního systému očekávám jedině to, že bude jednotlivým aplikacím rozdělovat systémové zdroje tak, aby se o ně nepraly; na všechno ostatní mi slouží právě ty aplikace. Opravdu nemám chuť při koupi (nezbytných) Windows doplácet na vývoj (zbytečného) MSIE, WMP, Outlook Expressu, 3D akcelerovaného GUI a ostatních dodatkových bazmeků a omrvinek, které jen zbytečně navyšují cenu toho, co opravdu potřebuju - tedy samotného *operačního systému*. Kdo potřebuje k životu MSIE, WMP, Outlook Express a 3D akcelerované GUI, ať si je koupí v nějakém samostatném balíku á la Office - hezky za plnou cenu.

 • 14. 12. 2007 17:00

  Jirka (neregistrovaný)

  Pan Krčmář, zásadním nedostatkem vaší úvahy je to, že se tu bavíte o tržním podílu Microsoftu mezi prohlížeči, jenže tu jde o zneužívání dominatního postavení na trhu desktopových operačních systémů při prosazování IE na trhu prohlížečů. IE tím získává obrovskou konkureční výhodu, kterou prostě jiní hráči na trhu mít nemůžou a je jedno, jaký má IE podíl. To, že Firefox dokázal ten blok probít ještě neznamená, že je to v pořádku. Kdybych si mohl při instalaci Windows vybrat prohlížeč, který chci já, stejně jako to můžu udělat u velkého množství distribucí, tak bych na tom byl jako zákazník rozhodně lépe než doposud. Opeře ale ani tak nejde o předinstalovaný IE, to je ve stížnosti až druhořadá věc. Podstatně více ji trápí, že Microsoft deklaroval, že bude dodržovat standardy a asi si to dodržování vyložil po svém, což dnes stěžuje práci všem, vývojářům webů i tvůrcům ostatních prohlížečů. Četl vůbec někdo znění stížnost, vyjádření Opery nebo rozhovor z jejich představiteli nebo jen čerpáte z výkřiků Waiců, Macichů a Hulánů?

 • 14. 12. 2007 17:16

  Aleš Kapica (neregistrovaný)

  [30] Co vám na to říct? Ta aplikace je v javě, pod linuxem fungovala, háček je v tom, že je v ní někde zadrátováno to propojení na tu čtečku a nelze ho nijak normálním způsobem změnit. Bohužel ošetřit to nějakým preloadem by snad možná šlo, ale nejsem programátorský guru na javu, ale administrátor.

  A šlo mi o to, že je možné, že v Opeře narazili ve Vistách na něco co by do budoucna mohlo představovat problém.

 • 14. 12. 2007 19:11

  Amour (neregistrovaný)

  Já jen řeknu,že s Operou dělám od začátku co mám počítač..přeju ji všechno nejlepší..v jakém koliv kroku..je stále lepší a modernější prohlížeč..Firefox mě nikdy ničím neupoutal.Všechno je o mediální zručnosti,ale kvalita se prosadí nakonec vždycky.

 • 14. 12. 2007 20:18

  jelinek (neregistrovaný)

  Velkou pravdou je, že kvalitní produkt si vždy cestu najde, ať už je to třeba FireFox (viz. článek) nebo třeba WinAmp, který se také nikoho neprosil a dnes ho používá milióny lidí. Šli jednoduchou cestou - udělali lepší přehrávač než WMP a vyčkali.

  Můj názor na tuto akci je následující: Opeře se nedaří tak kope kolem sebe. A když její stížnost u EK projde? nedocílí ničeho, jelikož IE není jejím skutečným konkurentem, tím je totiž FireFox. Takže možná za rok dva se dočkáme žaloby na FF.

 • 14. 12. 2007 23:00

  max (neregistrovaný)

  Zkuste si v clanku zamenit Opera za Linux a MSIE za Windows :)

 • 14. 12. 2007 23:50

  Pudas (neregistrovaný)

  Používal jsem Operu ve windows, používám ji v Linuxu a IE osobně nemám rád. Ale tohle je trochu ujetý vždyť jak si chcete stáhnout operu když nebude v čem otevřít internet? Že by MS začalo se systémem balíčků? :-) Když operu chci cestu k ní si najdu...

 • 15. 12. 2007 0:49

  roman (neregistrovaný)

  ja by som rad, aby niektory z tych 2 prehliadacov, co mali taby skor, ako IE, zazalovali microsoft, aby ich nemohol pouzivat. dalsia vec, ze sa toho ich druhotriedneho vyhladavaca nezbavis na 2 kliky, ale na 7 oproti FF a Opere.

 • 15. 12. 2007 4:23

  LO (neregistrovaný)

  Je to samozřejmě o svobodě podnikání. Zákazník své požadavky formuluje jasně, a často peněženkou. Pokud lidé nebudou chtít používat MSIE, mají k dispozici Firefox a hromadu jiných prohlížečů.

  Přijde mi divné, když lidé nadávají, že Windows obsahují MSIE (přitom browser má dnes každý trochu užívaný desktopový OS), a na druhé straně (mnohdy ti samí) lidé nadávají, že ve Windows není pár GB "praktických aplikací", jako v jejich distru Linuxu. Tak jak tedy? Mají být Windows holé, bez browseru, přehrávače multimédií, kalkulačky, emailového klienta, instant messengera, address booku, klienta Remote Desktop, notepadu, firewallu a dalších věcí? Nebo mají zahrnovat tisíce aplikací včetně Office? Některým lidem by se holt hodilo, aby Windows byly dodávány holé, a oni mohli dodávat tisíce aplikací. A jiní si myslí, že o funkcích produktu by měla rozhodovat Komise Moudrých, a ne zájem zákazníků (skrz tržby výrobce).

  EK si odjakživa z trhu dělá rohožku, případně terárko k prosazování svých levicových bludů.

 • 15. 12. 2007 8:17

  ElCondor (neregistrovaný)

  Vidím, že vám všem uniká podstata věci.

  1. Majoritní dodavatel se vždy reguluje! Nikde jsem vás neviděl protestovat za práva ČEZu! Když se zdraží elektřina, všichni držkujete, aby s tím regulátor něco udělal. Proč to u Microsoft neplatí?

  2. Nejde o to, že Microsoft přibalil IE do Windows. Tenhle fakt má s polu s katastrofální kvalitou IE co do standardů jiné mnohem horší následky..... Nemám Windows, nemám IE a přesto tyto záležitosti otravují i mě. V Momentě, kdy má valnávětšina lidí ve svém počítači prohlížeč, který si web vykládá tak nějak po svém, a v situaci kdy tvůrci stránek v touze prodat optimalizují stránky právě pro tento zmetek IE jsou všichni ostatní technicky "odstříháváni" od webu. A to jenom proto, že IE je zmetek ale Microsoft ho dodal každému. o je průser pánové!

 • 15. 12. 2007 10:13

  tada (neregistrovaný)

  Ty průzkumy jsou chybné, Opera má mnohem víc procent než se povídá. Řekl bych tak přes 10% určitě a stále roste na úkor IE a firefoxu

 • 15. 12. 2007 10:35

  Jirka (neregistrovaný)

  Opera má, když se sečtou všechny její verze, celosvětově necelé 2% (podle Net Applications). U nás má jenom desktopová verze 5%. Na Slovensku údajně přes 11% a v zemích jako Ukrajina nebo Rusko prý 15-20%. Samozřejmě už neplatí, že má Opera celosvětově pod 1%, jak autor uvádí.

 • 15. 12. 2007 12:46

  Reader (neregistrovaný)

  Chyba je v programátorech webů, když budou psát aplikace validně a bez zbytečných vychytávek pro IE, tak u IE uživatelé moc dlouho nevydrží.

  Je to jako kdyby WMP přehrával písníčky od konce, když pak každý otočí svoji audio stopu aby ji dominantní přehrávač přehrál dobře, bude nakonec jediný ve kterém má smysl si ji pustit.

  Vývojáři ostatních přehrávačů budou muset zbytečně řešit zjišťování směru toku a tvůrci pak otáčet vše co vytvoří. To je to hlavní co Opeře naprosto oprávněně vadí. Proto je to taky ve stížnosti bod č.1.

 • 15. 12. 2007 14:14

  Komat (neregistrovaný)

  [43] Je ponekud rozdil mezi CEZem a MS. Tezko si poridim elektrinu od nekoho jineho nez od CEZu. Pokud bych mel problem s MS, tak si muzu nainstalovat Linux.

  Navic pokud by CEZ elektrinu zlevnil nebo dal zadarmo (jako to MS dela s IE), tak by asi tezko nejaky zakaznik drzkoval a volal po regulatorovi.

  Jediny kdo by v takove situaci mohl byt opravnen drzkovat je vyrobce konkurecniho produktu kteremu by dumpingove ceny majoritniho prodejce zpusobovali ztraty. Problem je ze u sw je tezko rict, co je to dumpingova cena, kdyz se cena vyvoje rozlozi do mnoha milionu prodanych kusu.

  Navic IE, FF i Opera jsou zadarmo takze zadny trh vlastne neexistuje a z ekonomickeho hlediska muze byt Opere uplne jedno jestli ma 1% nebo 30%.

 • 15. 12. 2007 15:31

  Petr Tomeš (neregistrovaný)

  [44, 45]: Bylo by nanajvýš vhodné a žádoucí, abyste si doplnili informace namísto psaní nesmyslů a zbožných přání.
  http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=1&qpdt=1&qpct=4&qptimeframe=M&qpsp=83&qpnp=24
  http://www.thecounter.com/stats/2007/November/browser.php
  http://www.iinfo.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/navrcholu-prohlizece-2007/
  http://www.rankings.cz/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=22|OW

  Nejenže tedy Opera celosvětově ani zdaleka nemá ani jedno procento a v ČR nemá ani těch 5 %, její tržní podíl již vůbec nemůže růst na úkor Firefoxu, který dlouhodobě vytrvale doste výrazněji a rychleji. To, čeho dosahuje Opera, je spíše něco mezi stagnací a nepatrným růstem. Nehledě na to, že většina seriozních méřících systémů Operu správně identifikuje, přestože ještě před rokem se standardně potřebovala schovávat za jiné prohlížeče.

 • 15. 12. 2007 16:08

  Niobi (neregistrovaný)

  Ja bych rekl ze Opera je posledni dobou trosku jinde nez ostatni viz zminovany IE prip. FF, ale co se Opere musi nechat je to ze do sveta prohlizecu prinesla pomerne dost revolucnich funkci jako jsou snad kazdym pouzivane mysi gesta atp ... Nevim ja osobne Operu pouzivam pouze na Apple MacBook, kde mi nesedí také integrovaný internetový prohlížeč do systému a sice Safari

 • 15. 12. 2007 17:07

  tada (neregistrovaný)

  [48]:
  Trvám na tom, že ty průzkumy jsou chybné, Opera má mnohem víc procent než se povídá. Řekl bych tak přes 10% určitě a stále roste na úkor IE a firefoxu

 • 15. 12. 2007 17:36

  Petr Tomeš (neregistrovaný)

  [50] Bylo by vhodné, kdybyste uvedl, proč se to domníváte. Jinak to působí orpavdu jen jako zbožné přání a výmysl. Pocity a dojmy z vašeho okolí jako dobré argumenty neobstojí.

 • 15. 12. 2007 18:44

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [28] > antimonopolní praktiky podléhají politickým vlivům

  To je logické a správné, provádí je stát.

  > jsou zkorumpovatelné

  Samozřejmě, politici a lidé obecně jsou korumpovatelní. To ale neznamená, že zrušíme politiku nebo dokonce lidstvo.

  > a neúčinné. například nástup Windows bez MP se na trhu neprojevil nijak.

  Když bude za příliš vysokou rychlost pokuta 100 korun, bude to neúčinné, pokud se za to bude střílet, bude účinnost takřka stoprocentní. Některá regulační opatření smysl mají a jiná ne.

  > IT není železnice nebo energetika.

  Díky, to jsem nevěděl.

  > uživatelé mají vlastní rozum

  Někteří jo.

  > a nenechají si 'srát na hlavu' do nekonečna.

  Nechají, pokud jim nic jiného nezbyde.

  > v oblasti IT jde vývoj kupředu takovou rychlostí, že nelze považovat aktuální monopol za nic věčného

  Samozřejmě, ono to nějak časem vyhnije. Je to stejně jako se zdravotnictvím - pokud ho zrušíme, pacienti se možná uzdraví sami. A tak jako tak nejpozději za pár desítek let umřou, tak co...

  > - narozdíl třeba od dopravní infrastruktury. během několika let to může být úplně jinak a to zásluho tržních procesů, nikoliv zásluhou regulace.

  Může a nemusí. Ó, mocná Ruko trhu, volám Tě na pomoc! Ve jménu Hayeka, Friedmana a hradního geronta, amen. ;-)

 • 15. 12. 2007 19:26

  wo (neregistrovaný)

  Mé stránky z google analytics podle prohlížečů:
  Firefox - 60.20%
  Opera - 18.88%
  Internet Explorer - 18.37%
  Mozilla - 2.55%

 • 15. 12. 2007 19:40

  rudiik (neregistrovaný)

  [47] A z ceho tak soudite, ze MS dava IE zadarmo? Kdyz si koupim auto, tak v nem mam taky volant, ale netvrdil bych ze je tam zadarmo. Nebo kde je tedy ta hranice mezi tim za co ve Windows platite a co je tam zadarmo od hodneho strycka Billa?

 • 15. 12. 2007 21:05

  Komat (neregistrovaný)

  [54] Z toho ze se novejsi verse daji zdarma stahnout ze stranek MS. Napriklad verse 6 podporovala i W98 ktere vysli s versi 4 a myslim ze verse 5 se dala stahnout i pro MAC. Ale samozrejme to muzete brat tak, ze zakoupenim jedne verse ziskavate pravo na bezplatne updaty na vsechny budouci verse kompatibilni s vasim OS (tj. nejenom updaty v ramci major verse jako je vetsinou bezne).

  Ohledne toho prirovnani s volantem. Auto bez volantu pouzivat nejde. Windows bez IE ano. O neco lepsi prirovnani by bylo treba autoradio nicmene i to neni uplne presne. Jakmile se zaplati naklady na vyvoj tak muze byt sw teoreticky davan zdarma bez toho, aby na nem clovek prodelal. To u fyzickych predmetu nefunguje.

 • 15. 12. 2007 21:23

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [55] Internet Explorer má, pokud vím, v licenční smlouvě, že pro jeho používání je nutná platná licence na MS Windows. Bylo fajn, kdyby Microsoft prodával non-IE verzi Windows o pár stovek levněji a naopak by bylo možné zakoupit IE zvlášť (pro vývoj stránek, běh pod Wine apod.), aniž by bylo nutné mít Windows.

 • 16. 12. 2007 0:29

  tada (neregistrovaný)

  [51] Já argumenty nepotřebuji. Já mám pravdu.

 • 16. 12. 2007 4:45

  LO (neregistrovaný)

  [56] Firefox i Opera se dodávají zdarma. Proč by tedy měl MS dodávat Windows bez MSIE levnější? A proč by vůbec měl dodávat OS bez MSIE, když ho nikdo nechce (viz vynucená edice Windows bez MSIE, a totéž bez WMP)?

 • 16. 12. 2007 6:09

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [58] Nikdo ho nechce? To je dost zajímavé; když jsem já kupoval licenci MS Windows (ano, vlastním legální Windows), nikdo se mě neptal, jestli tam chci MSIE a WMP a nenabídnul mi adekvátní slevu, což je škoda, protože bez obou těchto programů se v klidu obejdu. Trošku mi připomínáš Stopařova průvodce po galaxii. Oznámení jsme vyvěsili na nástěnce ve sklepě, jaktože jste na něj nereagovali?

  MS nedodává IE zadarmo, ale v ceně Windows. Kdyby ho chtěl dodávat zadarmo, nevázal by ho na licenci Windows, to dá rozum. Firefox a Opera mají jiný obchodní model. Není jejich cílem posilovat monopol a rozšiřovat ho do dalších oblastí.

 • 16. 12. 2007 8:34

  LO (neregistrovaný)

  [59] A z toho, že vy nechcete MSIE ani WMP, usuzujete něco o preferencích ostatních zákazníků? Windows bez MSIE byly nabízeny v 90. letech, Windows XP N (bez WMP) jsou v prodeji dodnes. Obojí svého času nabízel třeba Dell ve svých konfiguracích. Očesaných Windows XP N se prodalo celkem (v celé Evropě) asi 1500 kopií, což hezky ukazuje, jakou blbost EK vymyslela. Samozřejmě slevu na chybějící MSIE či WMP vám nikdo nedá, protože tyto aplikace jsou šířené zdarma (pochopitelně pro uživatele Windows). http://arstechnica.com/journals/microsoft.ars/2005/11/20/1883

  Očesáním MSIE ze systému přestane řada věcí chodit. Aplikace nemají k dispozici HTML renderer (takže třeba nezobrazí nápovědu nebo části UI), XML parser atd. Očesání WMP může vést třeba k nefunkčnosti her, které přehrávají filmy (intra). Jestli má MSIE rozšiřovat monopol, to fakt nevím. Důležité ale je, že MS je majitelem platformy Windows. Když se rozhodne, že všechny aplikace pro Windows musejí projít certifikací, být opatřeny digitálním podpisem, a autoři aplikací musejí osobně poslat Billovi pohlednici, je to plné právo výrobce. Když vy napíšete SW, také nebudete chtít, aby vám nějaká komise kecala do toho, co vaše aplikace smí obsahovat. Je to věc svobody podnikání.

 • 16. 12. 2007 8:45

  LO (neregistrovaný)

  [52] Váš přístup k trhu mě baví. Já to beru takhle: každý má právo podnikat, a nabízet zboží na trhu. Každý může poptávat. Stát (natož EU) nemá co kecat do toho, co výrobci vyrábějí, jak to vyrábějí, a proč to dělají. Samozřejmě jsou třeba tresty za nedržení závazků a podvody (klamavé označení zboží, nedržení deklarovaných parametrů), ale to je tak vše. Jenže levice si dělá z trhu rohožku. Reguluje ceny, reguluje produkované množství zboží, zatěžuje daněmi a dotuje. Výsledkem je, že EU bojuje proti kouření, a zároveň dotuje pěstitele tabáku (který navíc v Evropě roste tak mizerný, že ho lze používat prakticky jen na vykuřování skleníků). Jiným výsledkem je několikanásobně vyšší cena potravin, než jaká by byla bez regulací a dotací. A když už je někdo zvyklý dělat takové příšernosti, asi mu přijde dobré i říkat výrobcům OS, co vlastně mají vyrábět. Lze se ohánět zájmem zákazníků, který EK jistě zná daleko lépe, než sami zákazníci :). Viz opakovaný nezájem o Windows bez MSIE a bez WMP. Ale jestli je výsledkem příspěvek MS do unijního rozpočtu, klidně ho ještě pumpneme...

 • 16. 12. 2007 10:01

  El-Condor (neregistrovaný)

  to [47] Komat, 15.12.2007 14:14

  To je samozejmě nesmysl. Elekřinu nenakupujete jen u čez ale u mnoha distributorů (záleží na kraji). Nikod vám také nebrání být energeticky soběstačný! Že vám to přinese problémy? Ale to vám přece migrace z windows přinese taky!

  Kdyby MS dodržoval standardy, neřeknu ani ň. Jenže bussines Microsoftu je postaven na jejich systematickém ohýbání a porušování. Ne, že by vymysleli něco lepšího, ale oni prostě znemožňují jakoukoli možnost přejít jinam. Co na tom, že máme třeba Webové standardy. Když budeš firma, budeš chtít prodat a né dodržovat standard. A v situaci, kdy 95% lidí má s ničim nekompatibilní IE, napíšeš stránky pro IE. A Pro IE musíš mít pak Windows.... a jsi v kolotoči.

 • 16. 12. 2007 12:13

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [60] No tak a jsme u jádra problému. Pokud orgán EU (nebo jiný regulátor) nařídí opatření, které je neúčinné, tak prostě nefunguje. Kdyby Microsoft musel tu "N" edici prodávat za nižší cenu, asi by těch zájemců o koupi bylo víc. Takhle nic zákazník nezíská a je sám proti sobě. Přesto ale pár nadšenců, kteří si edici koupili, jak říkáte, existuje. Možná by jich bylo i víc, kdyby lidé obecně věděli, že něco takového je k dispozici. Podstatné podle mě ale je, že není sleva.

  [61] Stát může kecat, co čeho chce. Forma a rozsah regulací je v demokratickém státě věcí politické diskuse a svobodných voleb. Možná jsem osobně více nakloněn regulacím než Vy, ale myslím, že ne nijak zásadně.

 • 16. 12. 2007 12:25

  Martin (neregistrovaný)

  Je dobré si uvědomit jednu věc. Proč MS prohrál ten Media Player a zahodil opravné soudy, když další postup byl možný?

  Inu, já se domnívám, že se mu to hodí. Je to taková finanční pojistka; co se totiž může v budoucnu stát? Jestliže někdo přeroste v nějaké části IT například 80 procent; řekněme Linux na serverech, tak MS v tu ránu může zažalovat u EU SuSE za monopolní praktiky.

  Mají tam DNS, ooo, kazí trh. A jestliže EU jim to nezatrhne, tak bez problému z EU dostanou celou částku, jen museli zaplatit i s úroky. Jednou nás to, Evropany, může stát velké peníze.

 • 16. 12. 2007 13:10

  Komat (neregistrovaný)

  [59] Kolik by podle vas byla adekvatni sleva? U WMP MS prohlasil, ze je zadarmo a tudiz adekvatni sleva je 0. V pripade IE by pravdepodobne prohlasil totez (a potencialne muze rikat pravdu). I kdyby naklady na vyvoj IE byly explicitni soucasti ceny Windows, bych rekl ze odpovidajici cast z ceny by byla dost mala.

  Delat kuli takovehle sleve pro par lidi dalsi edici Windows a k tomu i samostatne prodejne IE by se MS financne dost nevyplatilo.

  Vazani na licenci nemusi nutne znamenat ze si clovek IE zaplatil s Windowsy. Jina interpretace je ze ho poskytuje jako bonus svym zakaznikum a pochopitelne nema duvod davat bonus nekomu, kdo si od nej nic nekoupil.

 • 16. 12. 2007 14:12

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [65] Sorry, ale "v ceně" a "jako bonus", to znamená de facto jedno a totéž; to je hraní se slovíčky. Kolik by byla adekvátní sleva? Řádově stokoruny, podle mě. A klidně by si Microsoft mohl nechat i skvělé aplikace typu Poznámkový blok, Kalkulačka a Malování a nechat jenom systém a nástroje pro správu.

 • 16. 12. 2007 15:08

  Komat (neregistrovaný)

  [66]Podle me nikoliv. "V cene" chapu jako ze je to neco, na co ma uzivatel narok protoze si za to zaplatil. "Jako bonus" je pro me neco co davam tomu uzivateli protoze chci (at uz proto, ze chci znicit konkurenci nebo jenom chci uzivateli udelat radost) ale on nema narok to pozadovat.

  Napriklad kdybych udelal program ktery budu prodavat. Po nekolika letech udelam zcela novou versi. Tu versi dam zdarma k dispozici vsem, co si koupili tu starou. Pokud bych u stare verse zminoval, ze jeji zakoupeni znamena narok na novejsi verse, tak by to bylo "v cene". Jinak je to z meho pohledu pouze bonus.

  Z tohohle uhlu pohledu by byla zakladni verse IE bundlovana s OS "v cene" ale jeji bezplatny upgrade na novejsi versi uz by byl bonus.

  Porad ale plati ze "v cene" muze znamenat, ze ta cast v ramci ceny stoji 0Kc pokud MS na IE nechce vydelavat a jeho vyvoj se zaplatil z prodeje starsi verse Windowsu.

 • 16. 12. 2007 15:09

  xxx (neregistrovaný)

  [64] Mate to v hlave uplne popletene.

  1. Microsoft se mohl odvolat, ale sance na uspech mel tak minimalni, ze mu to jeho vlastni pravnici nedoporucili. Zadna vami zminovana chytrystika v tom nebyla.

  2. Pokud by Novell (producent SUSE Linuxu) mel dominantni pozici na trhu serveru a tu by zneuzival (t.j. splnoval by nekterou z podminek Article 82 of the Treaty establishing the European Community (http://en.wikipedia.org/wiki/Article_82), pak by ho mohl MS u EU zazalovat. Pokutu by ale platil Novell a ne EU! V soucasne dobe je to ale pouze teoreticky priklad, protoze, co se Linuxu tyce, na trhu serverovych OS spolu souperi Novell, Red Hat, Oracle, Mandriva, ...

  3. Bundlovani (pridavani OOo, BINDu, ...) do distribuci neni samo o sobe trestne. Ve spouste clanku je tento fakt zamerne zamlzovan. Microsoft nebyl odsouzen za proste pridani IE nebo MediaPlayeru do Windows! Byl odsouzen za to, ze pridanim techto programu zpusobil ztraty firmam Netscape Communications a Real Media. Ty firmy musely u soudu prokazat, ze (i) mely pozici na trhu internetovych browseru pripadne internetovych multimedii, (ii) o tuto pozici prisly protoze Microsoft vyuzil sve dominantni postaveni na trhu desktopovych OS.

  Nekteri autori agumentuji, ze Microsoft se prosadil, protoze nabidl lepsi programy. Uz ale zapominaji dodat, ze ty firmy nemely od zacatku proti Microsoftu zadnou sanci diky jeho dominantnimu postaveni na trhu desktopu. I kdyby vytvorily sebelepsi produkty, Microsoft by v dlouhodobem horizontu ziskal jejich trhy tak jako tak.

  Take si vsimnete, ze i kdyz se neustale hovori o tom, ze soud rozhodl ve prospech uzivatelu, tak ty antimonopolni zakony chrani i investory. Zabranuji totiz situaci, ze jeden den investujete stovky milionu USD do vybudovani trhu multimedii a druhy den o ty penize prijdete, protoze Microsoft se rozhodl ten trh ovladnout. O penize jde v kapitalismu predevsim, proto ty antimonopolni zakony mame.

 • 16. 12. 2007 15:16

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [67] :-D

 • 16. 12. 2007 15:58

  Martin (neregistrovaný)

  [68] A nemáte to poletené vy?

  1) to je oficiální názor, ale je to tak?

  2) ano, pokud by unie tu pokutu dala. Pak by to znamenalo, že konkurence dostane ránu; pokud by ji nedala, automaticky to znamená soudní při s EU u mezináŕodního soudu o neměření stejným metrem. Navíc, zde se nemusíme apriori bavit o výrobci, ale klidně o platformě. Linux, ač má x výrobců, znamená defakto z hlediska serverových technologií monopol stejně jako Windows Server; nepoužívá se zpravidla 253 DNS serverů ale jeden atd.

  Z pohledu trhu je to totiž jedno, zda tam máte redhat nebo suse, jestliže tam máte postfix je to vždy STEJNÁ konkurence proti Exchangi....

  3) přesně tak. A jakmile bude mít linux téměř monopol, bundlování postfixu do jeho distribuce způsobí státy Exchangi...že.

  Defakto, když získá Linux monopol, způsobí ztráty MS, který investuje stovky miliónů USD do Windows.... analogie je stejná.

  Paradoxně horší, protože to fakticky zavání kartelovou dohodou; všechny Linuxové firmy defakto mají naprosto shodný produkt za podobné peníze a navíc si jej pomáhají navzájem vyvíjet!

 • 16. 12. 2007 16:35

  marvn (neregistrovaný)

  celkem me prekvapuji ti, co tu nadavaji na hnusnou socialistickou EU...mozna si to neuvedomuji, ale taky by pracovni doba mohla byt 12 hodin 7 dni v tydnu, skolstvi by bylo placene, zadne dovolene, placeni doktori...stav z prumyslove revoluce. tim nechci tvrdit, ze EU je dokonala, ale ze bez regulaci to nekdy nejde ;)

 • 16. 12. 2007 16:50

  Martin (neregistrovaný)

  [71].... zajímavé, že například v USA či kanadě nic z toho nemají a přesto je tam sociální síť mnohem menší.

  Pravda, chudáci rómové či jiná nefachčenka nic nedostanou, ale to bych jen přivítal.

 • 16. 12. 2007 17:04

  xxx (neregistrovaný)

  [70] Ad 2) Mezinarodni pravo jsem nestudoval. Nicmene v rade pripadu lze pouzit selsky rozum, a ten mi rika, ze i kdyby takovy mezinarodni soud existoval, tak jeho rozhodnuti nebudou vynutitelna. V praxi se tyto spory resi obchodnim embargem, nekonecnymi jednanimi ve WTO, nebo vyslanim invazni flotily. Dovedete si predstavit, ze by svet vyhlasil obchodni embargo vuci EU za to, ze jeji soud soudil nespravedlive? Ja ne. Nebo ze by USA vyslaly svou invazni flotilu a obsadily Brusel? (No, pokud jde o Microsoft, tak zrovna tohle si predstavit dovedu, ale i tak si nemyslim, ze k tomu v dohledne dobe dojde). Proste EU si hrabe na pisecku sveho evropskeho trhu a okolni staty ji do toho nemaji co mluvit. Jedine, co muze Microsoft udelat, je, ze z evropskeho trhu odejde.

  Pravni system se nezajima o nejake idealni fungovani trhu. Ten resi pripady, kdy nekdo nekoho okradl, zavrazdil, a tak podobne. Proto nema smysl hovorit o platforme Linuxu jako o pravnim subjektu. Vzdy jsou to konkretni firmy, sdruzeni, lide, ... Verte cemu chcete, ale Microsoft skutecne nemuze linuxovou platformu zazalovat u zadneho soudu.

  Ad 3) Co se kartelove dohody tyce: To uz pravnici Microsoftu davno zkoumali a zaver nam sdelil sam pan Ballmer. Podle nej je open source software rakovina, proti ktere se neda bojovat beznymi obchodnimi postupy. Samotne zacleneni postfixu do distribuci neni ani kartelovou dohodou ani predatory pricingem, protoze ty linuxove firmy prodavaji sluzby. (A jejich ceny se lisi, viz ceniky Red Hatu, Novellu, ...). Microsoft toto vsechno dobre vi, a proto spustil tolik povyku ohledne "intelektualniho vlastnictvi". To je ale jina kapitola ...

 • 16. 12. 2007 18:01

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [72] Jestli si myslíš, že v Americe nejsou lidé žijící ze sociálních dávek, jsi naivní. Sice to většinou nejsou zrovna Rómové, ale sociálních nefachčenků tam je dost, dokonce tam mají subvence pro zemědělce atd.

 • 16. 12. 2007 18:02

  Martin (neregistrovaný)

  [72] ovšem méně než v EU, že.

 • 16. 12. 2007 18:16

  mayerberg (neregistrovaný)

  Pročetl jsem si podrobně argumenty pro i proti činnosti představitelů Opery bránit se proti monopolní činnosti Microsoftu. Plně souhlasím s postupem Opery a myslím si, že tak měla učinit a to společně s Firefoxem a dalšími, které svým počínáním tento poškozuje, již dávno. Začíná to na školách, které si Microsoft zavázal (oni tomu říkají, že od něho dostali akreditaci)., aby vyučovali jenom OS Windows a odpovídající kancelářský balík Words. Podobně je to i ve státní správě. Tam se také vyhazují veliké peníze za programy, které by mohly být v odpovídající kvalitě získány zcela zdarma. Jak to že nezasáhne proti takovémuto plýtvání penězi daňových poplatníků Antimonopolní úřad. Odpověď je jednoduchá, protože sám taky za tento OS i kancelářské balíky peníze vyhazuje. Proč se této myšlenky nechopí odbory a požadované, podle jejich mínění chybějící miliardy pro školy, neuspoří odchodem od microsovských programů na programy, které se jím nabízejí zdarma. Je to proto, že lidé byli ve školách a kurzech vyškoleni jenom na tito OS a kancelářské balíky (z vlastní zkušenosti vím, že o existenci jíních OS a kancelářských balíčkách vyučující ani nešpitli). V tomto musím nejbohatšího muže planety Willy Gatese pochválit, svoji obchodní politiku promyslel geniálně a provádí na úkor nás všech co se kolem počítačů pohybujeme, velmi efektivně. V jednom z příspěvků jsem se dočetl toho, že se Opera skrývala při svém ohlašování na server pod IE nebo Firefox. Ano v některých předcházejících verzích bylo skutečně možné navolit, aby se takto Oper hlásila, ale to jen proto, že byla některými servery jako Opera odmítána, jinými slovy diskreditována. (V čí prospěch to asi bylo?). Některé programy, ale i ovladače jsou ušité jenom na míru Windows s odůvodněním že má největší podíl na trhu. Není to v rozporu s úkoly Antimonopolních úřadů jednotlivých států? A když ty dosud nezasáhli, tak je něco špatného na tom, aby to řešil orgán nadnárodní?

 • 16. 12. 2007 18:21

  frantic (neregistrovaný)

  To je teda kopu demagogie na jednom mieste. Microsoft ako taky si predsa moze davat do OS co len chce. Vy to mozete ale nemusite kupit. Problem nastava len a len vtedy ak Microsoft robi nelegalne veci typu ze podplaca vyrobcov/predajcov aby tam davali len Windows. Toto sa ma trestat tak ako sa trestaju rozne kartely a dohody vyrobcov/predajcov (napr. benzinky atd atd). Ale predsa to ze si tam Microsoft napcha IE WMP Messenger a ine je len a len jeho vec.
  Tak tu na to nenadavajte a piste si tie svoje skripty v bashi:-)

 • 16. 12. 2007 18:31

  frantic (neregistrovaný)

  [76] tak to si uplne mimo. Nic nie je zadarmo. Ani ten linux nie je zadarmo. Ak chces nasadit nejaku distribuciu do firmy/statnej spravy potrebujes podporu a riesenie problemov (ale nie typu RTFM alebo bez na forum...). V konecnom dosledku ta to bude stat plus minus rovnako ako Microsoft. Ale tie stovky a tisice roznych wordovskych a excelovskych suborov ktore ma kazda firma a urad + kadejake aplikacie napisane pod windows ti fungovat nebudu ani na 50% (ano Openoffice otvori wordovsky/exce­lovsky subor ale dokial to nie je trivialita typu obchodna zmluva tak tam bude vzdy nejaky problem). Viem ze je to trosku zacarovany kruh ale za to predsa nemoze Microsoft, ze je uplne vsade... Stal pri tych ludoch a firmach s pistolou pri hlave? On proste robil to najlepsie pre seba a svojich akcionarov a myslim, ze tiez by vymenil svoj 90% podiel a kopu sudnych sporov za 40-50% podiel (typu Nokia). Mal ale prestat predavat Windows lebo uz bol moc velky?

 • 16. 12. 2007 18:44

  frantic (neregistrovaný)

  A este jedna vec. Vidim ze uspesni provokuju a znasa sa na nich kopa spiny. Pozrite sa do Linuxovej komunity - vznikla hviezda zvana Ubuntu. Podla reakcii ludi v roznych diskusiach sa Ubuntu musi citit ako taky maly Microsoft. A to aj napriek tomu ze cti zasady free software a open source. Ale proste vzdy sa najdu (vacsinou) neuspesni a skrachovani ktori budu nadavat.

 • 16. 12. 2007 19:10

  ignorant (neregistrovaný)

  Jedine rozumne argumenty v celej diskusii su :
  1. V cene win MUSITE platit aj za vyvoj msie outlook a dalsi balast.Nemate na vyber.
  2.Ak ms doserie standarty pre msie, zakupenim win devastujete vlastne cely web.neobstoji tvrdenie,ze o nemusite pouzivat,staci ze MUSITE ms dat prachy na to,co nici standarty.
  3.Vyvoj stranok pre msie je tym padom jasne poskodzovanie zaujmov /pristup k informaciam/ ostatnych/.
  Nic sa aj tak nezmeni,95 percent populacie tieto veci nezaujimaju, ich zaujima Nova,pripadne Markiza -))

 • 17. 12. 2007 0:42

  mafalt (neregistrovaný)

  Jen by me zajimalo, kdy se Evropska komise zacne taky zajimat o Apple a jeho naprosto nehorazne omezovani uzivatelu iPod prehravat pouze muziku zakoupenou pres iTunes a take omezeni sveho (naprosto shitoidniho) OS pouze na jejich HW??

  Asi nikdy, protoze to neni ten dabelsky Microsoft. Nebo se mylim?????

 • 17. 12. 2007 0:47

  mafalt (neregistrovaný)

  [35]: Aha, takze IE ve Windows jsou spatne, ale ze vsechny distribuce Linuxu instaluje FF by default, to je naprosto v poradku.
  Nebude ten rozdil take v tom, ze podil Linuxu na trhu je slabe 2 %?????????

 • 17. 12. 2007 3:17

  LO (neregistrovaný)

  [80] 1. V ceně auta nebo telefonu musíte platit spustu věcí, včetně výdajů výrobce na marketing, patenty atd. Nemáte na výběr? Možná máte (třeba si nekupovat auto ani mobil), možná nemáte. Trh tu není od toho, aby vám garantoval, že pro vás existuje výběr.
  2. O jakých standardech mluvíte? O DOPORUČENÍ W3C? To není špatné. Co kdybychom si někdy sedli u piva, vymysleli nějaká nezávazná doporučení, a pak požadovali, aby se jimi MS řídil?
  3. Máte za to, že vám někdo garantuje přístup ke stránkám? Pokud mluvíme o soukromých subjektech, tak ty si mohou klidně napsat vlastního klienta, nebo vám přístup ke svým informacím úpně odepřít; je to jen v jejich režii. To, že si chcete *nárokovat* přístup k soukromému webu ze svého prohlížeče, je prostě chucpe.

 • 17. 12. 2007 8:17

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [83] >Trh tu není od toho, aby vám garantoval, že pro vás existuje výběr.

  Jestliže ne, je to argument pro regulaci. Smithovi pohrobci odjakživa tvrdili, že k tomu právě je trh dobrý. ;-)

 • 17. 12. 2007 10:20

  Mastodont (neregistrovaný)

  [82] .. ze vsechny distribuce Linuxu instaluje FF by default ..

  Na mé distribuci je default Konqueror ...

 • 17. 12. 2007 10:49

  ignorant (neregistrovaný)

  pre LO
  1. Auto,telefon.­...operacny system.Ved to kludne prirovnajte aj k nanuku.Preco nie?-) To dava zmysel.
  2. Standarty...ak sa vacsina ludi dohodne na niecom, napriklad Vasa rodina pri pive,ze budete si odkazy pisat na ladnicku, a Vas syn vam ich svojvolne a bez oznamenia zacne pistat na zadne dvere garaze,tak ok,mne je to jedno.Jedine Vas PRINUTI tam IST to CITAT.Ale preco by tam mala zacat chodit cela Vasa rodina? Tak to je presne spravanie MS,co ma fakt hneva.Btw mi je jedno ci ma niekto msie ff ci operu, dolezite je ,aby kvoli tomu,ze STATNY urad /ktory platite aj Vy z dani/ Vas nenutil instalit nieco za drahe peniaze,ktore ste mohli uzit inac. Ved koniec koncov,preco by ste si nemohli precitat statny web cez nieco na com sa dohodla ona blba vacsina pri posratom pive,no nie?
  3.Kto vravi o sukromnych weboch? Ak si sukromny obchod urobi web pre msie a ff mi ho nespravne zobrazi,na to kaslem,proste okolo je dostatok ludi,co maju VACSI zaujem o moje prachy a prisposobia sa mne,nie ja im.Proste s tym sa da zit. A mam za to,ze stat ma garantovat pristup ku strankam,KEDZE ZA ICH TVORBU PLATITE Z DANI, a nie nahat prachy JEDNEJ firme skrz ich propietarne technologie a jemne zmeny.....
  Nemam zaujem na flame -) ale ono fakt prirovnat oblast sw, operacnych systemov k autu je naivne,nehnevajte sa.Vyrobca auta Vam RUCI za mnoho veci.OS ms /ako aj linuxu a tp./ Vam ruci akurat za to,ze za NIC neruci-)))
  asi tak.

 • 17. 12. 2007 12:04

  Martin (neregistrovaný)

  to 86 ....a MS má nějak moc donutit státní úřad svrchované země, aby jeho stránky jely pouze pod IE?

 • 17. 12. 2007 12:15

  ignorant (neregistrovaný)

  87
  Nema,ale staci napriklad strcit do stranky flash a hned uzivatelia inych OS mozu mat problem.A to nevravim o xls a doc a ppt....co na vas urady chrlia.Proste je to svojim sposobom problem.

 • 17. 12. 2007 12:54

  Augur (neregistrovaný)

  [88] a on MS nějak nařizuje - dávejte na stránky flash a vaše dokumenty nemůžete publikovat jinak než v doc a xls? Nebo se tak rozhodli ti, kteří ty stránky vytvářejí a produkují ty dokumenty?

 • 17. 12. 2007 14:09

  ignorant (neregistrovaný)

  augur
  je to sice trochu mimo temy, ale skus si pozriet :
  http://www.root.cz/clanky/cena-monokultury-v-zajeti-microsoftu/
  co si o tom myslis/?
  suhlasis s tym? /aj ked samozrejme,moze ta to nezaujimat/

 • 17. 12. 2007 14:10

  ignorant (neregistrovaný)

  augur,
  tak vyzera sloboda podla STANDARTOV MS -)

 • 17. 12. 2007 14:52

  Augur (neregistrovaný)

  [90,91] detaily moc neznám, jen, co jsem četl tady a z následných diskuzí mi vyšlo, že to není zas tak černobílé. Prostě tehdy se rozhodli, že nutně potřebují takové kryptování a tak si ho napsali sami (a napsali to nejen pro IE, ale i pro NN, takže si myslím, že kdyby moc chtěli, tak by to určitě mohli teďka napsat znova, což asi stejně udělají).
  Nicméně mi z toho pořád není jasné, jak je MS přinutil, aby to udělali zrovna tak, jak to udělali (a nedělali to jen pro IE ale i pro konkurenční NN).

 • 17. 12. 2007 15:31

  ignorant (neregistrovaný)

  augur,
  skor je to ako priklad zajatia propietarnych technologii.Jasne ze user,co ma zajtra vyplodit nejaky dokument,sa nikdy nebude zamyslat nad dlhodobymi nasledkami toho V COM robi.Je to skor na uvahu inych....a s tymi je MS kamarat za kazdu cenu.Proste ani ja nevidim svet ciernobiele,skor tak,ze keby MS postupoval "priatelskejsie" urcite by si podpilil sam monopol....A to neurobi ziadna firma. Potom je aj otazka CENY, ci v danej situacii /trhu/ je adekvatna, a nie scasti vyuzivajuca monopolu.
  Ale v ich situacii nie je mozne prerobit tu vec /cely web statu/ a zbavit sa Active X.Proste na to nie su realne kapacity.Takze moc na vyber asi nemaju./hlavne z hladiska ceny licencii atp./

 • 17. 12. 2007 15:37

  stoural (neregistrovaný)

  Prosim vas, pochopte, ze Windows je KOMERCNI PRODUKT jedne softwarove firmy. Pokud se vam nelibi, ze tento produkt obsahuje IE, WMP a ja nevim, co jeste, a nechce se vam za tyto aplikace platit, jak tu kdosi psal, tak proste Windows NEKUPUJTE. A je po problemu. Chovate se tak v pripade jinych veci, ktere kupujete, tak proc ne v pripade software.

  Jinak receno - nechovejte se porad jako nedomrla dvoumesicni telata a retardi s IQ mrzle vody ve studni!

  Tvrdim, ze MS nijak neomezuje ty uzivatele, co chteji pouzivat Operu. Nijak napr. nekomplikuje pristup na stranky opera.com, nijak nekomplikuje instalaci opery do Windows, nekomplikuje jeji stazeni atd. Jinak receno - vyrobce Opery povazuji za skutecne ubozackou firma plnou lempu, kdyz se odvazuje verejne tvrdit, ze MS nedava uzivatelum na vyber, a kteri chteji uzivatelum Windows VNUTIT(!) neco, o co v podstate ani nemaji zajem.

  A pokud mate jiny nazor, je mi vas skutecne lito. Mozna byste se nekdy meli odprostit od sve nenavisti k MS a podivat se na vec jinym pohledem.

 • 17. 12. 2007 15:42

  stoural (neregistrovaný)

  A tohle je fakt dobry:

  "V jednom z příspěvků jsem se dočetl toho, že se Opera skrývala při svém ohlašování na server pod IE nebo Firefox. Ano v některých předcházejících verzích bylo skutečně možné navolit, aby se takto Oper hlásila, ale to jen proto, že byla některými servery jako Opera odmítána, jinými slovy diskreditována. (V čí prospěch to asi bylo?)."

  Jiste, ze Opera byla diskrimovana. Bylo to kvuli tomu, protoze nezvladala urcite skripty, o kterych bylo vyrobcem Opery tvrzeno, ze je zvladat umi. A toto reseni bylo tvurci webu pouzivano prave proto, aby i uzivatele Opery mely bezproblemy pristup na takove stranky. A jenom blbeckove jako vy, co o tom vubec nic nevi, to davaji jako duvod k tomu, ze Opera byla a je diskriminovana a omezovana. Je mi spatne z takovych lidi s naprosto prekoucenymi nazory :)

 • 17. 12. 2007 15:50

  ignorant (neregistrovaný)

  stoural,
  mas uplnu pravdu,hlavne si uz najdi na pitie krvi inu obet ako nas -)

 • 17. 12. 2007 16:48

  LO (neregistrovaný)

  [86] ignorant
  1. Srovnávat se dá cokoliv s čímkoliv, pokud je to dobré k vysvětlení paralely. Ne, SW nemá volant a čtyři kola. Ale v ceně auta i SW koupíte věci, které tam možná nechcete. Podobně když někdo vydá česko-německý a německo-český slovník, a vy chcete jen čečsko-německou půlku, tak si ho holy musíte koupit komplet (a platit za papír i sestavování nepotřebné části slovníku), nebo si koupit jiný kousek. A není tu žádná Komise Moudrých, která by říkala výrobcům aut nebo slovníků, co mají produkovat. Kdyby taková komise byla, šel bych osobně hodit kamenem, abych vyjádřil svůj názor na ní.
  2. Takže jinými slovy říkáte, že když se pár výrobců na něčem dohodne, a přijmou nezávazné doporučení, tak se lze obrátit na EK, a požadovat, aby se jiný výrobce (nebo jeden z nich, to je jedno) řídil tím doporučením? To je špatný vtip. Ještě, že lidé jako vy nemají moc omezovat soukromé subjekty v jejich svobodách.
  3. OK, soukromé weby máme z krku. Státní správa nemá povinnost garantovat vám dostupnost svých stránek z jakéhokoliv SW prostředí. Když se rozhoduje o použité technologii, zpravidla se volí taková, která umožní přístup nejvíce občanům, není drahá, snadno se implementuje atd. Stát zatím nikde a nijak netrvá na tom, že byste měl přistupovat přes internet. Vyhlášku si můžete přečíst na úřední desce před radnicí (ano, pořád je tam vyvěšují). A kupodivu vám tím mohou vzniknout náklady - musíte se před tu radnici dostat, tedy cena taxiku, MHD nebo dobrých bot, a každopádně oblečení.
  4. Ve světě autorských děl neexistují záruky. Nebo byste chtěl, aby autor encyklopedie rušil za správnost hesel, a za případné následné škody (vy jste psal, že zmije není jedovatá, a já strávil měsíc v nemocnici, tady je účet)? A měl by ručit i autor skladby, nebo románu (a za co)?

 • 17. 12. 2007 17:27

  Augur (neregistrovaný)

  [93] sice naprosto netuším, co byl zač ten NSPlugin (co měli už tehdy vyvinutý pro NN), nicméně soudím, že to bude něco jiného, než ActiveX, takže jsem přesvědčen, že by to jít mohlo... A je na nich, jestli se do toho pustí. Nicméně jsem stále přesvědčen, že si tento stav svobodně zvolili sami...

 • 17. 12. 2007 17:56

  ignorant (neregistrovaný)

  LO,
  No ok ,pisete : Ještě, že lidé jako vy nemají moc omezovat soukromé subjekty v jejich svobodách.
  Skuste ma citovat , kde nieco ZAKAZUJEM.Proste som vyslovil nazor na nieco,ci sa mi PACI a ci NIE.Len a len vy to prekrucujete do polohy zakazov. U ludi ako vy narazi na stenu hluchoty kazdy argument.Monopol v tej vasej uvahe nema miesto a hlavne VYZNAM. Pre vas je to obchod ako obchod.
  citujem vas :
  Podobně když někdo vydá česko-německý a německo-český slovník, a vy chcete jen čečsko-německou půlku, tak si ho holy musíte koupit komplet (a platit za papír i sestavování nepotřebné části slovníku), nebo si koupit jiný kousek.
  Jasne ,a budete ticho aj vtedy ak Vam slovnik nepredaju,jedine s podmienkou,ze musite vziat a ZAPLATIT za roman Julesa Verna /v lepsom pripade, v horsom Zobrane spisy Marxizmu leninizmu /.Lebo vydavatel slovnika uzna za vhodne ze bez Marxa ten slovnik proste NEMA vyznam . Ale ako vzdy ,kazda paralela v niecom kulha,aj tato samozrejme,kto chce pocut co vravim,pocuje,kto nie nie.Kazdy ma slobodnu volbu.

 • 17. 12. 2007 18:00

  ignorant (neregistrovaný)

  Lo
  este mi neda-to je typicke pre vasu uvahu :
  citujem : Stát zatím nikde a nijak netrvá na tom, že byste měl přistupovat přes internet. Vyhlášku si můžete přečíst na úřední desce před radnicí (ano, pořád je tam vyvěšuj
  Vy s te videli STATNU RADNICU??? heheh to musite zit niekde v ....no niekde.

 • 17. 12. 2007 18:07

  ignorant (neregistrovaný)

  LO
  a este citat od Vas :4. Ve světě autorských děl neexistují záruky. Nebo byste chtěl, aby autor encyklopedie rušil za správnost hesel, a za případné následné škody (vy jste psal, že zmije není jedovatá, a já strávil měsíc v nemocnici, tady je účet)? A měl by ručit i autor skladby, nebo románu (a za co)?
  Ja som povodne napisal nieco celkom INE OBSAHOVO....ne­rozumiete tomu? Auto sa tazko zrovnava s SW, lebo v cene auta je mnoho realnych ZARUK.....v sw prakticky ziadne.Skuste ma citovat KDE POZADUJEM zaruky za sw?????!Proste posuvate vyznam mojich slov celkom inde kde bol.Precitajte si moje prispevky pomalsie.

 • 17. 12. 2007 19:35

  LO (neregistrovaný)

  [99] ignorant
  Prodej zboží je možné vázat na různé podmínky, mimo jiné na nákup jiného zboží. Pokud jste na trhu dominantní, nesmíte vázat prodej zboží na věci, které se s daným zbožím neužívají typicky společně, nebo je není zvykem prodávat pospolu.

  Pokud jde o vaší preferenci, a nehodláte výrobcům nutit, co a jak mají vyrábět, nemám s tím žádný problém. Bohužel malý český člověk zpravidla chce přijmout správný zákon, který přikáže či zakáže věc, která se zrovna jemu nelíbí, bez ohledu na důsledky. Někteří experti by přijali zákon, který zakazuje líbání gayů na ulici, nebo přikazuje prodej jejich oblíbeného pečiva.

  [100] Vyhlášky se vyhrašují vyvěšením na úřední desce. Svého času je ještě přečetl úředník na náměstí ;). Sbírka zákonů je tuším kdesi zdarma k nahlédnutí, domů byste si jí musel koupit (navíc se neustále mění). A víte také, že legislative EU má už okolo 170 000 stránek, protože levice ráda a často píše zákony? Včetně návrhů na zákaz nočních letů letadel, zákaz páření evropských veverek s americkými a "Špidlova opalovacího krému" :)

 • 28. 12. 2007 16:58

  MAZAV (neregistrovaný)

  Jednou jsem si nainstaloval Operu, bylo to kdysi dávno, když jsem měl ve Win 98 a Win ME "nějaký Explorer". Byla to doba kdy internet nešlapal jako dnes na WiFi běžně okolo 2Mbit/s, jinde i více, za 512 linku se platily horentní sumy a u slova ADSL se dnešní rypáčci ani nepozastavily, protože si myslel každý že je to slovo ze slovníku americké národní org. NASA a týká se nově objevené planety ve vesmíru...
  Tenkrát když jsem poprvé potřeboval spolehlivě rozjet internet jsem hledal prohlížeč, jiný, aby se nezasekával, aby načítal stránky (ostatně to taky má dělat), aby uměl víc než jen zaměstnat člověka tím, že "Stránku nelze otevřít" Zkoušel jsem Mozilu, šlapala spolehlivě, po týdnu jsem nainstaloval Operu, a zrychlilo se mi načítání stránek. Nechápal jsem to, jak je možné, že jiný prohlížeč je ve Win rychlejší než ten originální... Nevěděl jsem, protože jsem do té doby používal nějaký Explorer. Dnes to chápu, Taky nikdy nepoužívám od M$ nic co by mohlo ohrozit můj PC mimo Win a doporučuji to i všem jiným, k jejich spokojenosti. Ten slavný IE byl poslední věc od M$ mimo WIN kterou jsem tenkrát použil. Děkuji za spolehlivé stahování, za možnosti které má Opera..
  On by soft od M$ nebyl tak tupý a špatný, kdyby to nedělaly jako omalovánky a fotolaboratoř, ale trochu očesat, aby byl stabilní a funkční a plnil to co má - fungoval na pozadí a dovolil uživatelům pracovat s programem který si vybere a ne to co mu vnutí. Taky si nekoupím auto abych s ním mohl přijet z Čech k moři tam ho převrátil o 180° a plaval ve vodě s lodním šroubem a sonarem.
  On pan B.Gates věděl co říká, když prodával IBM před léty systém který mu ještě nepatřil:
  "Víš kdy přežiješ? Přežiješ, když lidi potřebujou to co máš. Ale nesmí mít na vybranou."
  Je to velmi poučná věta, která se odráží dodnes v praxi. ....bohužel...
  A na adresu Apple když kradl jejich operační systém zase řekl:
  "Vidí jen to čemu věří, my nepředstavujeme problém, měl by být víc opatrnej"

  Takže nikoho asi nepřekvapí věta od Picassa "Dobrý umělci kopírujou, ty nejlepší kradou"

  Lidé používejme rozum, příroda nás tím obdařila, abychom ho používaly a ne aby za nás rozhodoval někdo jiný, co kdy používat, za co a proč.
  Tady je jen další dobrý nápad a podělím se o odkaz http://www.web-recenze.cz/recenze/internet-email-sluzby/3589.htm

  A hraje Microsoft férovou hru ???
  I Want to Believe...

 • 28. 12. 2007 17:27

  MAZAV (neregistrovaný)

  Abych se ještě ale vrátil k článku na začátku, který tady čeří vodu.
  Ten článek pouze vyjadřuje názor jeho autora, a jeho omezenost si neumět vybrat a rozhodnout, nadneseně a ironicky napsaná slova dokáží lahodit většině. Ono se to krásně čte, i když jsou to většinou bláboly tlachající neustále to samé "Microsoft je bůh" co si to dovolujete...
  Tenhle pán asi nemá na to aby se někde prosadil, psal nezávislé články, které bude číst i "ten na druhé straně" a tak BLOGUJE.
  Je to pravda MONEY TALK.
  Připomíná mi to krásná , ale nic neříkající slova světových organizací o Globálním oteplování země a o CO2. Taky se to krásně poslouchá, je to moderní o tom mluvit, je moderní to poslouchat, ale po důkladnější analýze člověk nechápe co vyřešily; jen létají po ostrovech, scházejí se v palácích, co to stojí energie, peněz ... ale dobře se to poslouchá.

 • 13. 1. 2008 23:43

  tomart (neregistrovaný)

  Takhle by mohl každý každého žalovat proč tam není tohle. MS Linuxáky, že tam není IE, a další MS že tam není jiný prohlížeč. Kdyby nebyl ve Windows IE, jak by se dostali k Opeře, FF, Netscape apod? Dokážete si představit nějaký operační systém bez nějakého prohlížeče, přehrávače apod? Já ne. Pokud bych neměl IE, neměl bych Operu.
  Hold když někdo (MS) má úspěch, musí se proti němu bojovat když ten druhý úspěch nemá.

DigiZone.cz: RRTV: frekvence pro Country Radio

RRTV: frekvence pro Country Radio

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Výživový poradce: Tyhle fešáky jedu celoročně

Výživový poradce: Tyhle fešáky jedu celoročně

Podnikatel.cz: I vám můžou vykrást značku. Braňte se

I vám můžou vykrást značku. Braňte se

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7