Umíte najít dobré knihy k tématu? A zkusili jste možnosti Amazonu?

16. 2. 2010 11:30 (aktualizováno) | Martin Hassman

Jsem knižní fanda a dokážu trávit čas procházením knihkupectví, e-shopů a hledáním knižních skvostů. Nedávno jsem objevil netradiční způsob, jak prostřednictvím Amazonu najít zajímavé knihy k tématu.

Není třeba si nic objednávat, stačí na Amazonu mít účet. Amazon si totiž trochu hraje i na sociální síť. Jakmile jsem si vytvořil profil, mohl jsem přidávat přátele, vytvářet seznamy, udržovat kalendář akcí atd.

Pomiňme zda to je nebo není opravdová sociální síť. Pro mě jsou tou klíčovou a jedinečnou funkcí seznamy. Mohu si vytvářet seznamy knih (resp. čehokoliv, co na Amazonu najdete, ale já kupuji hlavně knihy), tyto seznamy mi pomůžou najít dobré a zajímavé knihy na dané téma.

Je to snadné. Řekněme, že mě zajímají knihy o psaní. Vytvořím tedy seznam knih o psaní, které již znám. Čím lepší ty knihy budou, tím lépe pro nás. Mně se podařilo zanést několik knih, které patří k tomu nejlepšímu, co existuje, společně s dalšími knihami, které sice nejlepší nejsou, ale nepřipadly mi špatné. Seznam pojmenuji nějak smysluplně, v mém případě Books about writing. A to je všechno.

Ve sloupci napravo označeném „More  Listmania!“ se objeví seznamy jiných uživatelů na podobné téma. Když si je projdu, objevím řadu dalších zajímavých knih k tématu.

Vypadá to jednoduše, ale dle mých prvních pokusů vše funguje lépe, než byste čekali. Zkuste si to sami. Jistě znáte nabídku „pokud si kupujete tuto knihu, mohla by vás zajímat i tahle další“. Často funguje dobře, jenže já nikdy nehledám nějakou další knihu k tématu. Já hledám, jaké dobré (resp. nejlepší) knihy k tématu existují. V mi pomohly až uživatelské seznamy Amazonu.

Nevím, proč to vychází tak dobře. Možná proto, že párování seznamů knih se provádí snáz než párování dvou jednotlivých knih. Možná proto, že zde je více zahrnut lidský faktor a s ním i selekce (vytvářím-li seznam knih, zahrnu do něj spíše ty lepší kousky). A možná i proto, že jsem tuhle techniku zatím nezkoušel na nějaká opravdu úzce oborová témata (pokud žádné podobné seznamy neexistují, těžko něco najdete).

Při hodnocení je samozřejmě také nutné zapojit lidský faktor. Sleduji, jaké mají knihy hodnocení, provádím selekci, vynechávám vyložené úlety. Výsledek mě zatím vždy překvapil a byl jsem schopen nalézt kousky, které bych jinak prostě nenašel.

BTW seznamy můžete hodnotit, což může vzít algoritmus v úvahu při vybírání těch nejlepších. Když se vám některý líbí, dejte prostě palec nahoru (ve sloupci napravo najdete „Do you find this list helpful?“). A je to. Pěkná kombinace lidského faktoru a algoritmického přístupu.

 • 19. 1. 2010 17:40

  JS (neregistrovaný) 130.119.248.---

  No jo, jenze, jaky tohle ma smysl pro nekoho, kdo si chce pak koupit knizku? Proc bych mel cist seznamy (slozene navic z jinych seznamu) knizek nekoho, kdo ty knizky necetl?

 • 20. 1. 2010 0:15

  Wu (neregistrovaný) 62.209.218.---

  Vynikající! Zrovna řeším knihy o "Útěku z města" a opravdu jsem jeden seznam na stejné téma na Amazonu našel. Díky.

 • 20. 1. 2010 9:30

  Martin Hassman (neregistrovaný) 86.49.82.---

  @Wu On ten mechanismus vypadá na první pohled nedůvěryhodně, ale pak to člověk zkusí, a jistí, že to funguje překvapivě dobře. Jsem rád, že jsem pomohl.

  @JS Celý tenhle postup je samozřejmě určen PRIMÁRNĚ pro lidi, kteří si chtějí nějakou knihu pořídit. Ale nejspíš jste to ani nevyzkoušel, soudě podle popisování seznamů složených ze seznamů (nic takového není, nejedná se o vnořené seznamy), takže další vysvětlování asi nemá velký smysl.

 • 20. 1. 2010 18:54

  JS (neregistrovaný) 90.180.178.---

  Ad 3:

  Knihy na Amazonu nakupuji (za posledni 2 roky jsem si jich tam koupil desitky), takze vim, co je seznam (i kdyz tuhle vlastnost moc nepouzivam, s vyjimkou pripadu, kdy chci najit nejakou serii knizek - treba jsem tam kupoval Landauuv kurz teoreticke fyziky pro bratra). A prave proto, ze tam nakupuji, mi pripada ponekud silene, aby lide vytvorili seznam i z toho, co sami necetli (a znaji tu knizku vlastne jen na zaklade hodnoceni jinych na Amazonu).

 • 20. 1. 2010 19:25

  Martin Hassman (neregistrovaný) 86.49.82.---

  @JS Pozor, on celý proces seznamů může být vypadat jakkoliv šíleně, hlavně že funguje (jak jste se ostatně nejen vy sám přesvědčil 8-). Ostatně vytvářet seznam neznámých knih je poměrně kuriózní případ a myslím, že to ani nebude moc nutné. Vlastně jsem nad touhle možností do přečtení vašeho komentáře vůbec nepřemýšlel.

Přidávat nové názory je zakázáno.

Lupa.cz: Jak udělat formulář, aby ho vyplnil i negramotný?

Jak udělat formulář, aby ho vyplnil i negramotný?

Podnikatel.cz: Rohlik.cz testoval roboty pro rozvážku

Rohlik.cz testoval roboty pro rozvážku

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: RRTV: frekvence pro Country Radio

RRTV: frekvence pro Country Radio

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Vitalia.cz: Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Výživový poradce: Tyhle fešáky jedu celoročně

Výživový poradce: Tyhle fešáky jedu celoročně

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?