Google mapy v mobilu i s mojí polohou

8. 7. 2008 10:31 (aktualizováno) | Martin Hassman

Dostal jsem na krátkou dobu zapůjčen telefon se Symbianem, a když už mám v ruce přístroj, který není zcela obstarožní, pustil jsem se do testování, proto se teď v blogu objeví i pár mobilních příspěvků.

Mapy v mobilu

Nedávno jsem si stěžoval, že v Opeře Mini nezobrazím rozumné mapy. To stále platí, a ačkoliv se někteří (např. wap.mapy.cz) snaží, aby tomu bylo jinak, stav je zatím stále zoufalý.

Naštěstí jsem objevil Google Maps do mobilu. Nikoliv webovou aplikaci (ta nás na mobilu nepotěší ani od Googlu), ale klasickou telefonní. Je dostupná na adrese www.google.com/gmm a funguje v řadě přístrojů. Mapu můžeme plynule posouvat, zvětšovat, přepínat mezi klasickou mapou a ortofotomapou. Pokud má váš telefon pouze GPRS/EDGE, tak si při načítání vždy chvilku počkáte, ale není to tak zlé.

Já od středy na Google Maps koukám pomocí Nokia 6120 classic s 3G připojením a to je teprve fofr. Mapy se vám načítají před očima, žádné čekání – prostě krása. (Opravdu moc nerad budu příští týden ten přístroj vracet.)

Řekni Google, kdepak to jsem

Neocenitelnou funkcí mobilních Google Maps je My Location. Zabloudili jste? Nevíte kde jste? Nebojte, zapnete si My Location a Google Mapy vám ukážkou, kde právě stojíte. Že nemáte GPS? Nevadí, stejně si vás najdou. Možná ne tak přesně, ale najdou.

Pokud jsem dobře pochopil, tak to funguje na principu známých poloh BTS. Google Mapy si zjistí, na jakou jste právě připojeni BTSku, najde si její pozici (nejsem si jist, zda tu o sobě hlásí přímo BTSka nebo se mapy na základě názvu BTS dotáží databáze BTS-poloh přímo v Googlu) a už zná vaši pozici. Sice s odchylkou až několika stovek metrů, ale zná.

Je příjemné zapnout mapy a nemuset pracně zadávat, kde právě jsem. Zapnu My Location a už se vidím.

Pár postřehů

 • Když Google Maps zapnu, My Location hned nefungují. Musím trochu popojít, než se mi pozice ukáže (vzdálenost záleží na místě, někde je to 20, jinde možná i 100 metrů). Že by čekaly na zachycení signálu od více BTS?
 • Nepřesnost určení polohy hodně závisí na hustotě BTS v okolí. Když jsem scházel Václavské náměstí od Muzea k Jindřišské ulici, tečka blikala poměrně přesně (odchylka možná tak 50 metrů), jen čas od času se náhle přesunula do Riegrových sadů, aby se po ujití pár metrů opět vrátila na Václavské náměstí. Jakoby zde o signál bojovala jedna BTS se špatně určenou polohou s těmi správnými. Naopak při mé páteční návštěvě Plzně ukazovala tečka pořád někam jinam, sice v rozmezí několika set metrů, ale už to nebylo tam, kde jsem přesně stál.
 • Pokud jedete neznámou trasu (např. já autobusem z Prahy do Plzně), je příjemně mít v kapse zapnuté mapy a čas od času se kouknout, kde právě jste.
 • Zvláštní je, že My Location nefunguje na řadě starších Nokií (moje služební Nokia 3109 classic ji třeba nezvládne), a zajímalo by mne proč. Google Maps normálně běží, ale My Location nikoliv. Že by tyhle přístroje nedokázaly správně přečíst název nebo polohu právě připojené BTSky? Nějaké chybějící API? Netuší někdo?

[youtube v6gqipmbcok]

A teď hurá na srovnání Opery Mini a S60. Konečně zajímavá implementace JavaScriptu přímo na mobilu, no to bude hukot!

Související

 • 18. 2. 2008 9:20

  alfi (neregistrovaný)

  hezká aplikace, taky už jsem na ni narazil :) na symbianím telefonu je odezva načítání nových map vynikající i na gprs/edge.. drobnou nevýhodou může být, že databáze bts u googlu je nějaká neúplná a na některých místech "my location" ne a ne najít. pomůže jen, přejít-přejet kousek jinam. škoda, že neumí ukázat tu zdrojovou info o bts, třeba by tomu mohli sami uživatelé pomoct :)

 • 18. 2. 2008 10:08

  Oja (neregistrovaný)

  Dik za skvely odkaz. Nainstaloval jsem si to do E61 a parada

 • 18. 2. 2008 17:52

  ws79 (neregistrovaný)

  Co spíš vyzkoušt Operu Mobile než Mini? :-) Škoda, že zatím není ke stažení 9.5 ...

  http://www.opera.com/products/mobile/products/

 • 18. 2. 2008 18:34

  Martin Hassman (neregistrovaný)

  [3] Vse postupne. Opera Mini je pro me stale technologicky zazrak a vubec nechapu, jak nekdo neco takoveho dokazal vytvorit, viz http://met.blog.root.cz/0712/opera-mini-a-tipy-pro-webdesignery

 • 18. 2. 2008 20:35

  Georgo (neregistrovaný)

  Google Maps pouzivam hodne po Praze, sice se uz dobre orientuji, ale jak jdu do casti, kde to neznam, tak mapa prijde vhod. Funkce MyLocation zde funguje pomerne spolehlive (pokud jsem na povrchu a ne v metru :D), ale vzdy v rozmezi 1700m - ale to bohate staci pro zorientovani.

  Jen takovy muj postreh - nevim, jak to vlastne funguje (jak to ziskava data, jestli z mobilu, ci jak :-)), ale pokud nemam k dispozici 3G signal, ale pouze klasicke GPRS, tak je sance, ze me to najde vyssi.

 • 19. 2. 2008 16:22

  netwoR (neregistrovaný)

  Google získavá data o poloze základnových stanic z té jejich java aplikace tak, že při připojeném GPS zaznamenává polohu, kde byl nejlepší signál pro každou mobilní buňku, na kterou se mobilní terminál zaregistroval a tato data pak centrálně zpracovává pro příští použití.

 • 19. 2. 2008 17:54

  Ivo (neregistrovaný)

  Google Maps v nové verzi již nepodporuje připojení GPS modulu pomocí bluetooth - škoda. Jinak přesnost je v Praze u mne vyšší s čistým GSM signálem než s 3G. Chtělo by to zlepšit mapy mimo hlavní centra.

 • 19. 2. 2008 21:13

  Martin Hassman (neregistrovaný)

  [7] Mam nedavno stazene Google Maps 2.0.7 a podpora externi GPS tam stale jeste je. GPS nemam, nezkousel jsem, ale v menu polozka porad je.

 • 21. 2. 2008 22:10

  Ivo (neregistrovaný)

  [8] Pro můj telefon je verze 2.0.2 Stejně preferuji použití bez GPS, neboť ho vždy zapomenu doma nebo mám vybitý baterky:)

Přidávat nové názory je zakázáno.

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Přelaďte si Šlágr TV u Skylinku

Přelaďte si Šlágr TV u Skylinku

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"