Návod jak dostat e-knihy z Amazonu do své e-čtečky

18. 1. 2011 12:03 (aktualizováno) | Martin Hassman

Když jsem popisoval čtení e-knih, zmínil jsem problematiku jejich pořizování. Důležitá to věc. Při výběru vhodné e-čtečky se jedná o druhý faktor hned po velikosti displeje.  Pokud si budeme chtít e-knihy pořizovat legálně (a nikoliv je stahovat z rapidshare), tak nám někteří dodavatelé (paradoxně) budou házet klacky pod nohy.

Třeba takový Amazon. Můžete si pořídit kteroukoliv z několika desítek dostupných e-čteček. Ovšem pokud jste se při výběru netrefili do Amazon Kindle, máte problém a e-knihy si na Amazonu nepořídíte. Respektive pořídíte si je, ale nezobrazíte ve vaší e-čtečce.

Nepříjemné.

Naštěstí existují způsoby, jak tuto překážku překonat. Jeden popíšu. Pomocí něj můžu legálně koupit knihy na Amazonu a následně je číst na své e-čtečce Cybook Gen3.

Kindle for PC

Napřed je nutné nainstalovat Kindle for PC. Jedná se ostatně o pěkný program, který se vám může hodit tak jako tak. Pomocí něj můžete e-knihy nejen číst, ale také na Amazonu kupovat.

Začínáme

A nyní přijde kouzelná finta – stáhněte si prográmek Unswindle. Je vytvořený v Pythonu a pro jeho spuštění budete ještě potřebovat nainstalovat Python (instalační balíček 2.6.x).

Nyní přistoupíme k onomu kroku. Při něm dojde k upravení zakoupené e-knihy, resp. k odstranění DRM, které e-kniha obsahuje. Je to trochu podobné, jako když jste odblokovávali telefon vázaný na jediného operátora.

Předpokládám, že jste e-knihu již zakoupili a máte ji v Kindle for PC. Výborně! Nejprve ji ovšem musíte z vašeho Kindle for PC opět odstranit. Slouží k tomu volba Remove from Device. Nebojte se, knihu jste si zaplatili a je stále vaše, pouze se smaže z vašeho počítače a přemístí mezi Archived Items, odkud ji můžete kdykoliv opět (zdarma) stáhnout. Což také za okamžik uděláme.

Nyní Kindle for PC uzavřete. Spusťte program unswindle.pyw, který jsme si stáhli před chvílí. Tento program otevře Kindle for PC a zůstane spuštěný na pozadí. Běžte do Archived Items a stáhněte vaši e-knihu. Jakmile je hotovo, Kindle for PC opět zavřete. Nyní přijde ke slovu Unswindle. Zobrazí vám dialog k uložení souboru. Zadejte název a soubor uložte. Uložený soubor obsahuje vaši knihu, měl by mít příponu .MOBI a půjde přečíst na všech e-čtečkách, které podporují formát Mobipocket.

Problémy a omezení

Postup jsem vyzkoušel na Windows XP. Měl by fungovat i na vyšších Windows, ovšem na nich údajně zafunguje pouze, pokud máte vypnutý Firewall. Čertvíproč.

Někdo doporučuje nainstalovat starší verzi Kindle for PC, mě ale celý postup funguje i s verzí poslední.

Zmíněný postup nijak nepoškodí zakoupenou e-knihu. Nijak nezmění její obsah, e-kniha vypadá úplně stejně, pouze neobsahuje DRM ochranu.

Postup se vám vyplatí pouze, pokud vaše e-čtečka podporuje Mobipocket formát (někdy mívá příponu .MOBI, jindy .PRC). To si zkontrolujte. V opačném případě byste výsledek museli konvertovat do jiného formátu a při tom k nějakému poškození obsahu knihy již dojít může.

A na závěr ta nejdůležitější poznámka. Amazon nabízí e-knihy buď ve formátu Mobipocket nebo v TOPAZ formátu. Výše uvedený postup funguje pouze na e-knihy v Mobipocket formátu. Popravdě ale zatím jsem na Amazonu narazil jen na Mobipocket knihy a s e-knihami v TOPAZ formátu jsem se vůbec nesetkal. Ani nevím, jak je předem poznat. Pouze jsem četl, že takové e-knihy existují a nic s nimi neuděláte.

Tento postup jsem našel v Converting Amazon Kindle For PC Books Now Possible.

Doložka, která záměrně není psána malým písmem

Na celém postupu je kuriózní jeho právní stránka. V některých zemích je totiž odstranění DRM, které popisuji výše, nelegální (má to svůj důvod – knihy bez DRM lze snadno hromadně šířit). Nevím, jak je tomu přesně v ČR, to by bylo na debatu s právníkem, ale je dost možné, že celá tato má snaha zaplatit autorům za knihy namísto jejich stažení zdarma z rapidshare, mě vystavuje právnímu riziku. A vás samozřejmě taky, pokud se tímto postupem budete řídit. Což je samozřejmě komické, jenže…

Každopádně neznáte někoho, kdo také hledá, jak do své e-čtečky pořídit e-knihy, které jsou jen na Amazonu? A nechce ty knihy krást. A chce za ně zaplatit. A současně se nebojí, že by za tento bohulibý čin mohl být trestně stíhám. Pošlete mu prosím odkaz na tenhle článek. Děkuji!

Další čtení

 • 23. 5. 2010 18:17

  kozec (neregistrovaný) 188.112.110.---

  Cesky AZ, § 43, odstavec 1.:
  Do práva autorského neoprávněně zasahuje ten, kdo obchází účinné technické prostředky ochrany práv podle tohoto zákona.

  Pritom "účinné technické prostředky ochrany práv" definuje hned odstavec 3 takto:
  Účinnými technickými prostředky podle tohoto zákona se rozumí jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování.

  V Slovenskom AZ nastastie podobne obmedzenie chyba :-)

 • 23. 5. 2010 18:40

  Šimon Tóth (neregistrovaný) 89.176.188.---

  Ano, na rozdil od stazeni z rapdishare je tento postup ilegalni.

 • 23. 5. 2010 19:32

  šoumenvodnetbooku (neregistrovaný) 77.237.134.---

  Z hlediska právního je toto pole nezorané. Paragraf existuje, ovšem skušenosti s jeho aplikací (precedenty) schází. Slyšel jsem o případu, kdy v Americe odsoudili na základě DMCA firmu, která při současném zakoupení iPodu a filmu na DVD tyto filmy zdarma lidem do iPodu nahrávala. V ČR je ta pasáž AZ velmi problematická a vážně bych chtěl vidět soudce, který by jednotlivci na základě tohoto paragrafu dal flastr za odemknutí legálně zakoupeného obsahu, za současné absence důkazu o jeho dalším šíření. Hlavně to vyčislování škody bych pak chtěl vidět. Navíc, DRM de-facto obchází i VLC player, když Vám u DVDčka umožní přeskočit reklamy (obchází tím ochranu CSS). A jak to shrnul diskutující č. 2, je to vlastně paradox, že stažení filmu z Rapidshare zločin není, zatímco ripnutí legálně zakoupeného DVD, za účelem přehrávání v mobilu, je chápáno jako protizákonné. Tak to dopadá, když se v 21. století píšou zákony podle 100 let starých zvyklostí.

 • 23. 5. 2010 22:06

  Milan Kryl (neregistrovaný) 94.112.1.---

  Martine, pockej si do leta, bude k dispozici primo Knidle for Android a budes mit moznost stahnout knihy rovnou do mobilu :)

  http://www.amazon.com/gp/feature.html?ie=UTF8&docId=165849822

 • 23. 5. 2010 22:10

  Martin Hassman (neregistrovaný) 86.49.82.---

  @Milane, tím se nic nezmění. Mobilní displej se nedá s klasickou e-čtečkou vůbec srovnat.

 • 24. 5. 2010 2:30

  belzebub (neregistrovaný) 78.45.93.---

  Beru to jako varovani - dalsi duvod proc si jeste ctecku e-knih neporizovat - moje zatvrzela konzervativni naklonnost k papirovym kniham je opet o neco zatvrzelejsi :)

 • 24. 5. 2010 17:46

  nii (neregistrovaný) 213.192.3.---

  No... je tu jedno elegantni reseni, jak nespachat "zlocin" obchazeni DRM a zaroven tu knihu poctive zakoupit.

  1. zakup knihu na Amazonu
  2. stahni si v souladu se zakonem tutez knihu z rapidshare...

  Aneb jak u blbych na dvorecku :-))

 • 25. 5. 2010 22:00

  Jose (neregistrovaný) 78.111.126.---

  Pokud je e-kniha koupená pro osobní potřebu a není postoupena třetí osobě potom odstraněním DRM za účelem možnosti prohlížení v zařízení nepodporujícím DRM nedochází k porušení AZ ani jiného zákona. Je to proto že nedojde k naplnění AZ, § 43, odstavec 1, konkrétně není splněna podmínka že autor neudělil oprávnění.

 • 28. 5. 2010 16:33

  q123 (neregistrovaný) 85.216.189.---

  "Pokud si budeme chtít e-knihy pořizovat legálně (a nikoliv je stahovat z rapidshare), tak nám někteří dodavatelé (paradoxně) budou házet klacky pod nohy.

  Třeba takový Amazon. Můžete si pořídit kteroukoliv z několika desítek dostupných e-čteček. Ovšem pokud jste se při výběru netrefili do Amazon Kindle, máte problém a e-knihy si na Amazonu nepořídíte. Respektive pořídíte si je, ale nezobrazíte ve vaší e-čtečce."

  Chybna uvaha. Amazon nam nehadze ziadne polena pod nohy? Myslite ze nie je v ich zaujme, aby ludia nekupovali ich knihy? (ano da sa polemizovat o preferencii ziskov z Kindle. Ale oni sami zo sovjich udajov predaja vedia najlepsie, ci ich to vobec obmedzuje alebo nie).

  Kazdopadne pokial musia vediet efektivne ochranit autorske prava spisovatelov, musia nasadit nejaku "obmedzujucu technologiu", v tomto pripade DRM reprezentovane formatom azw, ktora je samozrejme vynutitelna len na Kindle. Pokial by existovala vseobecne uznavana moznost ako implementovat na citackach DRM, predpokladam, ze by sli touto cestou.

 • 28. 5. 2010 20:08

  Martin Hassman (neregistrovaný) 86.49.82.---

  @q123 To je nepravdivý komentář. S DRM napříč čtečkami (aspoň většinou) není problém. Amazon toto omezení zavedl úmyslně a zcela uměle. Slyšel jsem, že se to některým autorům, resp. nakladatelům nelíbí a pomalu nastává souboj s kým mají vlastně podepsat smlouvu na elektronické vydávání knihy. S Amazonem nebo z některým z jiných obchodů?

  Doufejme, že zafunguje zdravá konkurence a trh bude do budoucna více zohledňovat zákazníky.

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Vitalia.cz: Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr