Hlavní navigace

Můj vztah s linuxem - kdy mi pomáhá a kdy mě ničí

  • Kdo se má s tím Ubuntu pořád zlobit...

    Blíží se čas vydání další verze Ubuntu, tentokrát s označením 10.04 Lucid Lynx a po dvou letech opět půjde o LTS, prodlouženou podporu pro desktopy 3 roky, pro servery 5 let. Osobně se na něj těším, protože pevně doufám, že mi bude opět fungovat to, co přestalo s poslední verzí chodit (scanner Canon Lide 50, USB TV karta GIGABYTE) a zůstanou zlepšení (korektní práce grafiky od Intelu, wifi, rychlejší start…)
    21. 3. 2010 14:02 (aktualizováno)
  • Sdílení vzdálené plochy - jedno nečekané řešení

    Chci se s vámi podělit o své zážitky při zprovozňování dvou variant vzdáleného přístupu k počítači. V prvním případě bylo třeba ovládat počítač uvnitř lokální sítě, na obou strojích běželo Ubuntu – opravdu triviální záležitost. Ve druhém případě jsem potřeboval občas pomoci přes vzdálený přístup otci, já s ubuntu, on s Windows XP, bez pevné IP adresy a s mizivou počítačovou gramotností – nakonec i zde bylo řešení triviální.
  • Hromadná úprava fotek v Nautilu

    Když chceme spravovat v linuxu digitální fotografie, máme hned v čisté instalaci k dispozici nějaký ten prográmek (v Ubuntu momentálně F-Spot), můžeme snadno doinstalovat (např. populární Picasa). Někdy se ale hodí možnost rychlé úpravy fotek přímo ze správce souborů – prostě něco označit, vybrat z kontextové nabídky příkaz a hotovo. Přesně tohle nabízí doplňěk nautilus-image-converter. Nainstalujeme v Synapticu nebo příkazem…
    18. 3. 2010 14:28 (aktualizováno)
  • Počítač mluvící a rozumějící - screenreader a linux

    V minulém textu jsem uvedl dva odkazy na online služby, které si může každý vyzkoušet bez jakékoliv instalace. Nyní se podělím o to, co jsem vyčetl a vyzkoušel na vlastní kůži – tedy spíše na kůži vlastní instalace Ubuntu. A bude se instalovat… Screenreader je program, který má za úkol číst to, co se v textové podobě objevuje na obrazovce a to tak, abychom mohli počítač ovládat. Je jasné, že ten, kdo netrpí zrakovou vadou, takovou službu nepotřebuje…
  • Počítač mluvící a rozumějící - snadno a online

    Rozhodl jsem se popsat různé možnosti, jak nechat náš počítač mluvit (číst text, popisovat prostředí systému…) a rozumět naší řeči. Nejprve malé ohlédnutí a pak hned příklady nejjednodušších variant jak nechat náš počítač velmi srozumitelně promluvit. Synéza řeči není dnes na počítači ničím ohromujícím, prostě tu je a nejen v linuxu je nám k dispozici zdarma…
    18. 3. 2010 12:48 (aktualizováno)
  • Jak zálohovat oddíl s formátem ext4

    S nástupem ext4 jsem brzy po instalaci systému řešil problém zálohy čerstvé instalace. Zjistil jsem, že můj oblíbený PartImage to prostě neumí a tak jsem objevil utilitku fsarchiver (fstools). Ta je předinstalovaná v SystemRescueCd, pokud si jí chcete doinstalovat do Ubuntu, můžete použit tento repozitář (PPA for Ilya Barygin).
    27. 3. 2010 18:25 (aktualizováno)
  • Jedinkrát jsem se musel vzdát

    Před chvílí jsem své sympatické kolegini předal notebook s aktualizovaným Ubuntu a nainstalovaným softem, který uspokojí její koníčky – fotografování, pouštění muziky a občas nějaký ten filmeček. Byla spokojená a já taky – další spokojený uživatel linuxu. Při té příležitosti jsem si vzpoměl na svého kamaráda, který si před deseti měsíci otevřel svou soukromou praxi coby psycholog a rázem se ze spokojeného uživatele linuxu stal nešťastník…
    18. 3. 2010 11:40 (aktualizováno)